Na czym polega specyficzność łazienki? Po pierwsze - jest to pomieszczenie, w którym bardzo często występuje wysoka wilgotność, po drugie - spełnia ona kilka funkcji jednocześnie. Jest to zarówno miejsce, w którym dbamy o higienę, ale także chcemy się zrelaksować, wyciszyć i odpocząć.
Warto więc zrezygnować ze starych przyzwyczajeń typu jedno źródło światła na środku sufitu, lub lamp nad drzwiami i lustrem, szczególnie, że nasze łazienki są coraz większe - nierzadko stają się nawet pokojami kąpielowymi.
Oświetlenie w łazience - specyficzne warunki w pomieszczeniu
Jak wiadomo, nie jest to bezpieczne połączenie, dlatego wybierając oświetlenie do łazienki należy przede wszystkim sprawdzić tzw. klasę szczelności. Ponieważ oprawy często będą narażone na duże zawilgocenie, a nawet zachlapanie - im wyższa klasa szczelności, tym lepiej.
Na opakowaniach opraw oświetleniowych szukajmy więc informacji na temat klasyfikacji IP, według której stopień ochrony oznacza się dwucyfrowym kodem, w którym druga cyfra określa stopień zabezpieczenia oprawy przed przenikaniem wody (skala od 0 - brak ochrony, do 8 - ochrona przed głębokim zanurzeniem).
Lampy znajdujące się blisko wanny lub prysznica powinny mieć klasę szczelności IPx5, gdzie 5 to ochrona przed strugami wody, a x oznacza stopień ochrony przed ciałami stałymi, przyjmuje wartość od 0 do 6).
Świetlne strefy w łazience - jak je zaaranżować?
Planując oświetlenie w łazience podzielmy je na trzy strefy - górne (główne), boczne (funkcyjne) i dekoracyjne (dodatkowe). Każde z nich jest tak samo ważne - wzajemnie się uzupełniają i pozwalają osiągnąć idealne warunki zarówno do higieny, jak i relaksu.
Górne światło powinno być mocne i białe. Najczęściej wybieramy pojedynczy plafon, można jednak zdecydować się na bardziej funkcjonalne rozwiązanie, czyli kilka rozproszonych po całym suficie reflektorów halogenowych lub LED-owych, które - włączone razem - doskonale oświetlą całą łazienkę, natomiast zapalane osobno podzielą ją na strefy, np. kąpielową, toaletową i pralnię.
Światło boczne, czyli tzw. funkcyjne zazwyczaj umieszczane jest przy lustrze. W związku z tym, że wykonujemy przy nim bardziej precyzyjne czynności, takie jak golenie, makijaż czy czesanie, musi dobrze oświetlać twarz, ale nie oślepiać. Przy wąskim lustrze najlepiej sprawdzą się kinkiety zamontowane po obu stronach na wysokości oczu, natomiast w przypadku lustra poziomego, szerokiego sprawdzi się podłużna listwa z kilkoma źródłami światła lub panel zamontowane nad nim.
Światło powinno mieć jasny, ciepły, naturalny odcień - dobrym rozwiązaniem są LED-y w oprawkach delikatnie rozpraszających światło. Pamiętajmy, że lampy zamontowane na nieodpowiedniej wysokości, lub wyposażone w żarówki wystające od dołu mogą spowodować, że nasze odbicie w lustrze będzie zniekształcone - pojawią się cienie i nienaturalne kolory.
Oświetlenie dekoracyjne nie jest w łazience niezbędne, mimo to warto się nad nim zastanowić. Pomoże nam wyeksponować piękny wzór na kaflach lub podkreślić linię wanny czy brodzika. Miłośnikom długich, relaksujących kąpieli polecamy jednak jeden z najprostszych sposobów na wykreowanie przyjemnego nastroju - aromatyczne świece. Dzięki nim nawet malutka łazienka w bloku chociaż na jeden wieczór w tygodniu może zamienić się w pachnące, nastrojowe spa.
Zanim kupisz oświetlenie do łazienki:
- Ciemne płytki i sprzęty w łazience bardzo "pochłaniają" światło, dlatego w takim pomieszczeniu oświetlenie musi być zaplanowane wyjątkowo starannie.
- Wszystkie oprawy powinny pasować stylistycznie do łazienki i do siebie, dlatego większość producentów oferuje komplety, np. dwa kinkiety i plafon.
- Oświetlenie w łazience musi spełniać normy bezpieczeństwa, które dotyczą m.in. szczelności, wysokości napięcia oraz odległości od źródeł wody, przy planowaniu dobrze więc poprosić o pomoc elektryka.