Do wyboru mamy oprawy oświetleniowe z LED-ami wbudowanymi na stałe oraz źródła światła LED, potocznie zwane żarówkami. Te ostatnie, dzięki odpowiednim kształtom i standardowym gwintom (np. duży E27, mały E14), bez problemu mogą zastępować tradycyjne żarówki i świetlówki kompaltowe. W sklepach znajdziemy również niezwykle dekoracyjne, elastyczne taśmy ze świecącymi diodami (także kolorowymi), dzięki którym można podświetlić dowolne miejsca w mieszkaniu: meble, wnęki, sufit czy schody.
Dlaczego warto kupować LED-y
Przede wszystkim dlatego, że są trwałe (mogą służyć nawet 30 lat!) oraz bardzo energooszczędne - w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła zużywają aż 80-90% mniej energii. Poza tym nie szkodzi im częste włączanie i wyłączanie (czego nie lubią świetlówki energooszczędne), są odporniejsze na spadki napięcia, wstrząsy, wibracje, a nawet niskie i wysokie temperatury. Pełną mocą świecą od razu po włączeniu.
Dzięki niskiej emisji ciepła LED-y nie nagrzewają oświetlanych przedmiotów, a nas nie narażają na oparzenia, gdy przypadkowo ich dotkniemy. Ponadto nie emitują niekorzystnego dla zdrowia promieniowania UV, do ich produkcji nie wykorzystuje się też szkodliwych substancji, np. rtęci. Ponieważ brak w nich efektu pulsowania (migotania światła o dużej częstotliwości), nie męczą wzroku oraz nie wpływają negatywnie na samopoczucie.
LED LED-owi nierówny
Niemarkowe produkty, choć kuszą niską ceną, z wysoką jakością niewiele mają wspólnego. Bardzo często informacje na opakowaniach takich lamp nie do końca są zgodne z prawdą, a produkty nie dość, że nie są tak trwałe i energooszczędne, jak zapewnia producent, to mogą być po prostu niebezpieczne (np. pękać lub stwarzać zagrożenie pożarowe). Nie będziemy mieć tego problemu, jeśli wybierzemy LED-y od znanych firm - o ich jakości świadczy m.in. kilkuletnia gwarancja.
Ciepłe światło do salonu, chłodniejsze do gabinetu
Nowoczesne LED-y emitują światło zimno- i ciepłobiałe. Choć to drugie wybieramy zdecydowanie częściej, bo jest przyjemniejsze dla oka, nie we wszystkich pomieszczeniach się sprawdzi. Warto pamiętać, że wybór barwy światła jest niezwykle istotny, ponieważ wpływa nie tylko na to, jak odbieramy przestrzeń i kolory przedmiotów, lecz także na nasze samopoczucie.
O barwie światła, jakie daje LED, informuje umieszczona na jego opakowaniu temperatura barwowa podana w kelwinach. Im jest niższa, tym bardziej światło przechodzi w żółte, im wyższa - tym bardziej jest niebieskawe. LED-y emitujące ciepłobiałe światło (poniżej 3300 K) powinniśmy stosować tam, gdzie chcemy stworzyć przytulny klimat, sprzyjający wyciszeniu i relaksowi. Idealne będą zatem do sypialni, salonu czy innego pomieszczenia, w którym zamierzamy odpoczywać.
Z kolei LED-y o chłodnej barwie białej (powyżej 5000 K) sprawdzą się we wnętrzach służących do pracy - gabinetach, pracowniach, biurach - ponieważ zimne światło poprawia koncentrację, zwiększa wydajność i mobilizuje do działania.
Oświetlenie LED - warto wiedzieć
- W przypadku oświetlenia LED istotny jest przede wszystkim strumień świetlny mierzony w lumenach (lm). Im więcej lumenów, tym intensywniej świeci LED. Ponieważ jednak większość z nas jest przyzwyczajona do mocy podawanej w watach, lampy LED mają na opakowaniach również takie oznaczenia (umieszcza się wtedy informację, zamiennikiem jakiej tradycyjnej żarówki jest wybrany LED).
- LED-y, w przeciwieństwie do żarówek, nie psują się nagle, a stopniowo się wypalają. Zazwyczaj po około 50 tys. godzin ich moc świecenia spada o 30%.
- Za opracowanie diody LED o niebieskim świetle (w latach 90. XX w.) w 2014 r. japońscy naukowcy dostali Nagrodę Nobla. To właśnie ich wynalazek umożliwił stworzenie lamp LED emitujących światło o barwie białej, które weszły do masowej produkcji...