Jakie zatem drzwi wybrać, by dawały prywatność i były spójne z założeniami wystroju mieszkania? W pierwszej kolejności należy zdecydować się na kolor, materiał i wersję - pełną lub z przeszkleniami.
Do czego dobrać kolor drzwi?
Drzwi to nie tylko element wyposażenia, ale i dekoracja mieszkania. Powinny więc być wkomponowane kolorystycznie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi? Do czego je dopasować? Do podłogi, mebli, a może okien? Jest kilka możliwości. Po pierwsze możemy wybrać taki kolor drzwi, by był identyczny lub bardzo zbliżony do barwy podłogi.
Po drugie, jeżeli chcemy mieć drzwi jak najmniej widoczne, wtedy dopasujmy je do koloru ścian, by "zlały" się z nimi. To dobre rozwiązanie, gdy w mieszkaniu jest wiele różnych gatunków i odcieni drewna. W takiej sytuacji np. kremowe drzwi na tle kremowej ściany uspokoją wnętrze.
Kolejnym rozwiązaniem są drzwi w odcieniu podobnym do mebli. Przy wyborze tej wersji istnieje jedynie ryzyko, że za klika lat meble wymienimy, a drzwi zostaną i nie będą już pasować.
Jest też zasada kupowania okien i drzwi z tym samym kolorze. Biorąc pod uwagę, że to elementy najrzadziej wymieniane w mieszkaniu czy w domu, stanowią dobry niezmienny komplet.
Drzwi drewniane, z laminatu czy ze szkła?
Wybór drzwi wewnętrznych jest spory. Drzwi pełne bądź z przeszkleniami, drewniane lub z płyt MDF czy HDF, okleinowane, fornirowane...
Drzwi drewniane produkuje się najczęściej z drewna klejonego warstwowo, jest bowiem bardziej wytrzymałe i odporne na wypaczanie niż drewno lite. Te z niewykończonego drewna można polakierować lub pomalować na wybrany kolor.
Kupując modele już wykończone, też mamy możliwość zmiany koloru w przyszłości. I, co istotne, takie drzwi można w razie zarysowania czy obicia naprawić. Drzwi drewniane należy czyścić specjalnymi preparatami do drewna. Mniej więcej co 3-4 lata, w zależności od intensywności eksploatowania, powinno się je odnowić, malując lub lakierując.
Natomiast drzwi laminowane nie podlegają naprawie. Ale za to bardzo łatwo je myć, nie wymagają specjalnej konserwacji - wystarczy czyścić wodą z domieszką łagodnego detergentu (nie można stosować środków silnie żrących oraz zawierających alkohol). Takie drzwi są produkowane z płyt drewnopochodnych, kiedyś głównie z wiórowych, dziś z MDF-u (płyta o średniej gęstości) lub HDF-u (o gęstości dwukrotnie wyższej niż lite drewno).
W nowoczesnych pomieszczeniach dobrze się prezentują szklane drzwi. Grubość tafli wynosi od 4 do 10 mm (im grubsza tafla, tym drzwi droższe). Modne są drzwi półprzezroczyste - przepuszczające światło, a jednocześnie przesłaniające widok. Skrzydła z barwionego szkła, czyli lacobel, to także nowoczesne rozwiązanie.
Chętnie wybierane, szczególnie przez projektantów, są drzwi z przezroczystego szkła - w ogóle nie zabierają światła, nie dzielą pomieszczeń optycznie, a jednak izolują akustycznie. Zastosowane np. w kuchni zapobiegają także rozchodzeniu się zapachów.
Niektóre firmy proponują drzwi, które można wykończyć takim materiałem, jakim będzie wykończona ściana - farbą, tapetą, panelami ściennymi. To pozwala zaprojektować wnętrze, w którym drzwi staną się niemal niewidoczne.
Drzwi wewnętrzne pełne, przeszklone, z wentylacją
Drzwi pełne nadają się do pomieszczeń jasnych, dobrze oświetlonych naturalnym światłem. Takie drzwi są dobrym wyborem do sypialni, jak również na przykład do pokoju dorastającego dziecka, dla którego prywatność jest priorytetem. Natomiast małe dzieci lepiej się czują w pokoju z drzwiami przeszklonymi, a jeszcze lepiej, gdy za tymi drzwiami jest włączone światło.
Istotne, aby drzwi do pomieszczeń wymagających wentylacji (łazienka, toaleta, garderoba, kuchnia) miały otwory wentylacyjne lub - co jest obecnie częściej praktykowane - podcięcie o wysokości 10-30 mm nad podłogą umożliwiające przepływ powietrza.