Muszą dobrze izolować akustycznie, oddzielać pomieszczenia, dawać poczucie prywatności. To ich podstawowa rola. Jednak dobrze wybrane drzwi to również takie, które stanowią element dekoracyjny mieszkania, pasują do jego stylu, kolorystyki.

Powierzchnia drzwi może być malowana, lakierowana (w przypadku drzwi drewnianych), laminowana lub fornirowana. Rodzaj wykończenia w dużej mierze wpływa na wygląda drzwi, ich jakość i efektowność. I oczywiście na cenę.

drzwi przylgowe Inovo DRZWI I PODŁOGI VOX Wyjątkowo wysokie drzwi Płaskie Interdoor
Drzwi przylgowe Inovo, kolor orzech amerykański, do wyboru różne rozmiary i kolory przeszkleń w górnej części skrzydła oraz podcięcie wentylacyjne u dołu. DRZWI I PODŁOGI VOX, ok. 740 zł Wyjątkowo wysokie drzwi Płaskie, o wysokości 270 cm (standardowe mają ok. 200-220 cm), przeznaczone szczególnie do kamienic, wykończone fornirem orzech nero. INTERDOOR, wycena indywidualna

Najtańsze są na ogół modele laminowane, zwane też okleinowanymi, czyli pokryte sztuczną okleiną imitującą rysunek drzewa. Wzory oklein decydują o dekoracyjności drzwi. Możemy wybierać spośród niemal wszystkich rodzajów drewna. Wybór konkretnego wzoru i koloru uzależniony jest od indywidualnych preferencji kupującego. Im bardziej wzór okleiny zbliżony jest do wyglądu naturalnego drewna, tym ciekawiej wyglądają drzwi. Niestety laminat z czasem może lekko zmienić odcień, bywa też, że w tańszych produktach ściera się na krawędziach.

Najbardziej dekoracyjne i szlachetnie wyglądające są drzwi wykończone naturalnym fornirem - warstwą naturalnego drewna zabezpieczonego kilkoma warstwami lakieru. Ich zaletą jest naturalny wygląd i niepowtarzalność usłojenia.

Dekoracyjne drzwi Pasky Porta Drzwi Lagno Interno
Dekoracyjne drzwi Pasky, w wersji przylgowej lub bezprzylgowej, wykończone płyta HDF, skrzydło jest białe, do wyboru kolor wstawek-pasków z przeszkleniami, PORTA, 306 zł Drzwi Lagno, bezprzylgowe fornirowane, zlicowane z panelami zabudowy całościennej. Rysunek słoi poprowadzony zgodnie przez wszystkie elementy zabudowy. Drzwi Legno dostępne są także samodzielnie z ukrytą ościeżnicą Piano, INTERNO, wycena u dystrybutora.

Niemal każdy model skrzydła drzwiowego jest oferowany również w wersji z przeszkleniami. W zależności od potrzeb klienta mogą to być niewielkie przeszklenia, raczej dekoracyjne, lub też duże płaszczyzny doświetlające. Stosuje się je w drzwiach łazienkowych, gabinetowych czy sypialnianych. W miejscach, gdzie potrzebne jest doświetlenie, jak np. przedpokój, najlepiej wybierać drzwi z większą przeszkloną płaszczyzną.

Ciekawym nowym rozwiązaniem są drzwi za wstawkami z paneli podłogowych. Taką propozycję ma firma Classen, która produkuje zarówno drzwi, jak i podłogi laminowane. Drzwi w serii Doors and Floors dają możliwość idealnego, a jednocześnie niebanalnego dopasowania skrzydła drzwiowego do posadzki. Panel dekoracyjny wstawiany w drzwi może mieć identyczny wzór i kolor jak panele na podłodze.

Drzwi z kolekcji Doors and Floors No 2, bezprzylgowe Classen Drzwi z kolekcji Doors and Floors No 3, bezprzylgowe Classen Drzwi z kolekcji Doors and Floors No 4
Drzwi z kolekcji Doors and Floors No 2, bezprzylgowe, wyposażone w niewidoczne i regulowane zawiasy oraz zamek magnetyczny; białe skrzydła mają poziome, wąskie lub szerokie aplikacje dekoracyjne wykonane z paneli podłogowych (do wyboru kilka wzorów), CLASSEN, ok. 920 zł Drzwi z kolekcji Doors and Floors No 3, bezprzylgowe, wyposażone w niewidoczne i regulowane zawiasy oraz zamek magnetyczny; białe skrzydła drzwi mają symetryczne wstawki z paneli podłogowych imitujących kamień, CLASSEN, ok. 920 zł Drzwi z kolekcji Doors and Floors No 4, bezprzylgowe, wyposażone w niewidoczne i regulowane zawiasy oraz zamek magnetyczny; panele podłogowe o wysokiej klasie ścieralność AC4 stanowią całą powierzchnię drzwi, CLASSEN, ok. 920 zł

Szerokość dopasowana

Zgodnie z normami wprowadzonymi około dziesięć lat temu drzwi w mieszkaniu powinny mieć minimum 90 cm szerokości. Jednak wcześniej w mieszkaniach projektowano węższe przejścia - 70 czy 80 cm. Dlatego producenci oferują dziś nie tylko 90-centymetrowe modele, ale i te o szerokości 60, 70, i 80 cm, by dopasować je do starszego budownictwa.

Modele jednoskrzydłowe występują w rozmiarach 60, 70, 80, 90, 100 i 110 cm. Można tez zamówić większe, dwuskrzydłowe o szerokość 120, 140 lub 160 cm.

Nagrodzona Red Dot Design Award 2013 klamka Maximal TiN-B Wkomponowane w ścianę gięte drzwi z litego drewna, Wirchomski Drzwi nawiązujące do stylu art deco
Nagrodzona Red Dot Design Award 2013 klamka Maximal TiN-B (tytan brąz) ze wstawka ze skóry Creme Leather, możliwość wykończenia klamki i skrzydła drzwi identycznym materiałem, M & T, 720 zł Klasyczne zdobione drzwi dwuskrzydłowe, robione na zamówienie, z opaskami zwieńczonymi dekoracyjnymi gzymsami, do wyboru pełne lub przeszklone, wykonane z litego drewna dębowego, wykończonego fornirem (ponad 50 rodzajów forniru do wyboru), dodatkowo drzwi można zamówić w jednym z kolorów palety NCS, WIRCHOMSKI, wycena indywidualna Wkomponowane w ścianę pomieszczenia w kształcie elipsy gięte drzwi z litego drewna fornirowanego cisem, WIRCHOMSKI, wycena indywidualna Drzwi nawiązujące do stylu art deco wykonane według autorskiej koncepcji projektantów marki Wirchomski. Konstrukcja skrzydła wykonana z litego drewna. Drzwi wyróżniają ręcznie wykonane detale dekoracyjne. Dedykowane do rezydencji, stylowych apartamentów i kamienic. WIRCHOMSKI, wycena indywidualna

W lewo czy w prawo?

Każdy model drzwi można kupić w wersji lewej lub prawej. To wynika z aranżacji pomieszczeń, ustawienia mebli, a także rozmieszczenia włączników światła. Skrzydło musi się swobodnie otwierać na pełną szerokość, żaden mebel nie może blokować otwierania. Wchodząc do pokoju musimy mieć wygodny dostęp do włącznika światła - nie powinien być schowany za drzwiami.

Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Kiedy stoimy naprzeciwko nich, tak że otwierają się w naszą stronę, zawiasy znajdują się po stronie lewej, a klamka po prawej. Drzwi prawe otwierają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, zawiasy są po prawej, a klamka po lewej stronie, kiedy otwieramy drzwi do siebie.