Drzwi do kuchni w identycznym stylu jak fronty szafek to gwarancja stylistycznej spójności
Drzwi do kuchni w identycznym stylu jak fronty szafek to gwarancja stylistycznej spójności, fot. domena publiczna

Dobieramy drzwi wewnętrzne: postaw na klasykę

Jeśli cenisz tradycyjne i stonowane wnętrza, postaw na klasyczne wzornictwo. Drzwi wewnętrzne powinny być wówczas utrzymane w jednolitej kolorystyce. Na rynku znajdziemy szeroki asortyment - drzwi drewniane w różnych odcieniach, z ozdobnymi lub klasycznymi klamkami, oszklone lub pełne. Jednolite wzornictwo to propozycja dla osób ceniących tradycyjne rozwiązania. Jest to także idealny pomysł na urządzenie mieszkania, w którym króluje drewno - drewniane parkiety i elementy wykończenia. Wówczas drzwi wewnętrzne będą idealnie harmonizować się z resztą wystroju, stanowić doskonałe uzupełnienie klasycznej aranżacji wnętrza - swoistą kropkę nad "i".

Dobieramy drzwi wewnętrzne: zadbaj o jednolite elementy wykończenia

Biała stolarka okienna, białe listwy przypodłogowe i białe drzwi - to "bezpieczny" zestaw, który zawsze wygląda elegancko
Biała stolarka okienna, białe listwy przypodłogowe i białe drzwi - to "bezpieczny" zestaw, który zawsze wygląda elegancko, fot. domena publiczna

Klasyczne wzornictwo to uniwersalny i ponadczasowy trend, który zawsze świetnie się prezentuje. Są jednak osoby, które wolą eksperymentować z wystrojem wnętrza i postawić na różne rodzaje drzwi wewnętrznych. Co zrobić, żeby taka aranżacja była nie tylko ciekawa, ale również dobrze pasowała do mieszkania?

Pamiętajmy, że wszystkie drzwi zamontowane w domu muszą być identycznej wysokości, dobrze też, żeby posiadały podobne elementy wykończenia. Stawiasz na bogato rzeźbione stalowe klamki? W takim razie muszą znaleźć się na wszystkich drzwiach bez wyjątku. A może cenisz nowoczesny minimalizm i chcesz mieć błyszczące klamki o ascetycznym charakterze? Zainwestuj w identyczne elementy wykończenia w całym mieszkaniu. Podobnie wygląda kwestia materiału, z którego są wykonane drzwi w mieszkaniu. Jeśli stawiasz na drewno - postępuj konsekwentnie. Odstępstwo od tej reguły nie będzie wyglądało spójnie i harmonijnie, a tym samym zaburzy wystrój wnętrza.

Płaskie, zlicowane ze ścianą drzwi wykończone takim samym fornirem jak panele ścienne
Płaskie, zlicowane ze ścianą drzwi wykończone takim samym fornirem jak panele ścienne, PIU Design

Dobieramy drzwi wewnętrzne: Zaszalej z odcieniami

Kiedy znasz już reguły aranżacyjnej gry, możesz zaszaleć z odcieniami - zwłaszcza, gdy Twoje mieszkanie jest nowoczesne i utrzymane w minimalistycznym klimacie. Pamiętaj jednak, żeby kolor drzwi dopasować do barwy parkietu, stolarki okiennej lub dominującego odcienia ścian. Najlepiej sprawdzają się kolory podobne lub kontrastowe, które działają na zasadzie przeciwieństwa. Można połączyć ciemny parkiet wykonany z egzotycznego gatunku drewna z jasnymi drzwiami i odwrotnie - tworzy to bardzo ciekawy efekt.

Jeśli decydujemy się na drzwi wewnętrzne o różnej kolorystyce, warto połączyć je jednym elementem, żeby oprócz różnic, miały również wspólny mianownik. Tym mianownikiem może być na przykład odcień - ciepły lub zimny. Chcesz, żeby drzwi w domu nie były identyczne? Marzysz o zróżnicowanych odcieniach w sypialni, pokoju dziecięcym oraz łazience? Zdecyduj się na drzwi utrzymane w ciepłym lub zimnym odcieniu, a mieszkanie będzie prezentowało się stylowo i niezwykle spójnie - pomimo istotnych różnic w odcieniu stolarki drzwiowej.

tekst: Katarzyna Kowalska
zdjęcie wprowadzające: Piu Design