Hydromasaż jest relaksujący i ma wspaniały wpływ na nasze zdrowie - poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie, ujędrnia ciało. Ten dobroczynny zabieg nie musi być związany z wyprawą do salonu spa. Dzięki nowoczesnym wannom i kabinom prysznicowym możemy korzystać z masażu wodnego, kiedy tylko chcemy. Bez względu na to czy mamy przestronny pokój kąpielowy, czy małą łazienkę.

Co wybrać: kabinę z hydromasażem czy wannę z hydromasażem?

Wannę z hydromasażem można zainstalować w łazience, która ma przede wszystkim sprawną i wydajną wentylację oraz idealnie wypoziomowaną podłogę. Wielkości i kształty są tak samo różnorodne, jak w przypadku tradycyjnych wanien. Oczywiście im większa i głębsza wanna z hydromasażem, tym wygodniejsza. Należy jednak pamiętać, że urządzenia wchodzące w skład systemu hydromasażu znajdujące się pod wanną, muszą mieć swobodny dopływ powietrza, dlatego takiej wanny nie można obudować płytkami ceramicznymi.

Przy instalacji najlepiej się zdecydować na skorzystanie z usług montera polecanego przez producenta, ponieważ wanna z hydromasażem jest podłączana do prądu, co wiąże się z dosyć wysokimi wymogami bezpieczeństwa. W niewielkiej łazience, w której wanna zajmowałaby zbyt dużo miejsca, można zainstalować kabinę prysznicową z hydromasażem. Oferta na rynku jest bardzo szeroka - od prostych kabin wyposażonych w panel z kilkoma dyszami, po kabiny z sauną, hydroparą, kąpielą kaskadową, chromo- i aromaterapią.

Kabina prysznicowa Laguna kabina prysznicowa Istria Kabina parowo-hydromasażowa Space Line Kabina parowo-hydromasażowa Basic
Kabina prysznicowa Laguna z akrylowym brodzikiem i rozsuwanymi drzwiami ze szkła hartowanego, posiada osiem dysz do hydromasażu, deszczownicę, słuchawkę prysznicową, siedzisko, masażer stóp, oświetlenie, wentylację i radio, KERRA, ok. 2350 zł Narożna kabina prysznicowa Istria z akrylowym brodzikiem i rozsuwanymi drzwiami ze szkła hartowanego, wyposażona w cztery dysze do hydromasażu, deszczownicę, słuchawkę prysznicową, siedzisko, masażer stóp, oświetlenie, wentylację i radio, KERRA, ok. 2550 zł Kabina parowo-hydromasażowa Space Line wyposażona w sześć wielopunktowych dysz, system masażu bocznego, deszczownicę z funkcją biczów szkockich, chromoterapię, funkcję odkamieniania generatora pary, taboret, radio z głośnikami, odtwarzacz MP3, SANPLAST, 18 210 zł Kabina parowo-hydromasażowa Basic - jej prosty w obsłudze panel sterujący zawiera podstawowe funkcje: ustawienie temperatury kąpieli parowej, włączania i wyłączania oświetlenia oraz biczów wodnych, sześć dysz strumieniowych, słuchawkę prysznicową, oświetlenie białe halogenowe, baterię termostatyczną, SANPLAST, 8647 zł

Podobnie jak tradycyjne, kabiny z hydromasażem są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Bywają też modele całkowicie obudowane, które wystarczy niemalże tylko wstawić do łazienki, podłączyć do instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, nie trzeba specjalnie przygotowywać ścian czy skuwać glazury i terakoty.

Najmniej inwazyjną metodą metamorfozy łazienki w domowe spa jest zamontowanie w tradycyjnej kabinie prysznicowej panelu do hydromasażu. Musimy brać pod uwagę sposoby doprowadzenia wody, kratki odpływowe oraz wielkość kabiny prysznicowej. Możemy zdecydować się na model ścienny, narożny lub wolno stojący - ten ostatni wymaga odprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej w podłodze, dlatego nie zawsze można go zamontować w miejscu tradycyjnej baterii prysznicowej.

Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń w kabinie natryskowej, zdecydujmy się na panel narożny. Na rynku są również dostępne panele z uniwersalnym systemem montażu, które można przenosić ze ściany do narożnika i odwrotnie.

Jak działa wanna z hydromasażem?

Zarówno wanny z hydromasażem, jak i panele są wyposażone w specjalne dysze do masażu wodnego, z których wypływają strumienie wody pod ciśnieniem. W wannach z hydromasażem dysze znajdują się na ścianach bocznych, na oparciu pleców oraz w miejscu ułożenia stóp. Wyposażone są również w funkcję masażu powietrznego - sprzężone powietrze wydobywa się z otworów w dnie oraz dysz na ścianach bocznych.

Masaż wodny i powietrzny mogą działać jednocześnie oraz niezależnie od siebie. W panelach dysze są rozmieszczone centralnie lub symetrycznie w rzędach. Można się zdecydować na panel z siedziskiem, a także specjalnymi dyszami do masażu stóp czy masażu odpowiednich odcinków kręgosłupa biczami wodnymi. Wbrew pozorom liczba dysz do masażu nie jest najważniejsza, dużo większe znaczenie ma ich ruchomość - możemy je wtedy ustawić pod odpowiednim kątem i skierować dokładnie na te części ciała, które chcemy masować.

Zestaw prysznicowy Cascada Multi-System Panel prysznicowy Industrio Wanna Mistral z systemem hydromasażu Effects
Zestaw prysznicowy Cascada Multi-System do montażu podtynkowego wyposażony w deszczownicę o średnicy 30 cm, wylewkę natryskową, podtynkową baterię termostatyczną z możliwością regulacji siły strumienia wody, 6 dysz natryskowych do hydromasażu, DEANTE, 2079 zł Panel prysznicowy Industrio do montażu ściennego i narożnego, wyposażony w trzy dysze natryskowe, górną głowicę deszczową z diodami LED uruchamianymi za pomocą hydrodynama, baterię termostatyczną, regulację ciśnienia wody, DEANTE, 2849 zł Wanna Mistral z systemem hydromasażu Effects wyposażonym w funkcje masażu wodnego i powietrzno-wodnego oraz chromoterapii, POOLSPA, ok. 10 000 zł

Sterowanie w wannach z hydromasażem może być mechaniczne lub elektroniczne. Pierwszy rodzaj jest mniej wygodny - wszystko trzeba ustawić ręcznie: temperaturę, ciśnienie i kierunek strumieni wody. Sterowanie elektroniczne jest droższe, ale zdecydowanie bardziej wygodne - można zaprogramować czas trwania kąpieli, sekwencje działania dysz, poza tym poszczególne konfiguracje są zapamiętywane.

Czyszczenie wanny z hydromasażem

Wanny z hydromasażem najczęściej są zrobione z akrylu, rzadziej spotyka się stalowe. Mycie ich powierzchni odbywa się dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku zwykłej wanny. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu systemu masażu, aby działał w niezawodny sposób. Producenci zalecają je myć raz na dwa tygodnie lub co pięć kąpieli.

Najbardziej niebezpieczna jest woda zostająca w przewodach - mogą rozwinąć się w niej bakterie. Droższe modele wanien z hydromasażem są wyposażone w funkcję automatycznej dezynfekcji lub samoczynnego osuszania przewodów. W tańszych modelach, aby zdezynfekować i oczyścić system, należy użyć detergentów (często zalecanych przez producentów) i ustawić odpowiednie programy masażu. Regularnie trzeba też usuwać kamień i osad z mydła, w przeciwnym wypadku z dysz może się wydobywać nieprzyjemny zapach.

W przypadku paneli prysznicowych z hydromasażem czyszczenie jest łatwiejsze, ponieważ w systemie nie osadza się mydło czy olejki eteryczne.

Wanna Lumina z systemem hydromasażu Futura 500 wanna WOW-lx-kpl-ALT/EX seria Altus Wanna Subway Owalna wanna Subway
Wanna Lumina z systemem hydromasażu Futura 500 wyposażona w funkcje masażu wodnego, powietrznego i chromoterapii, podwodne oświetlenie, system kąpieli ozonowej, podgrzewacz wody, automatyczny system dezynfekcji, sterowanie elektroniczne, EXCELLENT, 12 938 zł Akrylowa wolno stojąca wanna WOW-lx-kpl-ALT/EX seria Altus systemem hydromasażu AQC4, wyposażona w funkcje masażu z pulsacyjnego, efekt fali, regulację natężenia masażu, diodową sygnalizację aktywności zadanej funkcji, napowietrzanie systemu, programowanie czasu masażu, oświetlenie podwodne Power LED, termometr, SANPLAST, od 11 899 zł Wanna Subway z wysokimi, niemalże pionowymi bokami, które sprawiają, że jest wygodniejsza, przystosowana do dwunastu systemów hydromasażu, do wyboru od 6 do 28 dysz, VILLEROY & BOCH, wanna ok. 3400 zł, system hydromasażu od ok. 6900 zł Owalna głęboka wanna Subway z szerokim dnem przystosowana do dziesięciu systemów hydromasażu, do wyboru od 16 do 24 dysz, VILLEROY & BOCH, wanna ok. 4450 zł, system hydromasażu od ok. 6900 zł

Cena wanny z hydromasażem

Wanny z hydromasażem w zależności od liczby dysz, rodzaju sterowania i wyposażenia dodatkowego (np. oświetlenie) różnią się cenami. W hipermarketach budowlanych można kupić taki sprzęt już za ok. 2000 zł, jednak nie jest on wysokiej jakości. Luksusowe modele wanien z hydromasażem osiągają nawet ceny do 50 tys. zł. Koszt montażu wanny to na ogół ok. 10% jej wartości.

Cena kabin i paneli prysznicowych z hydromasażem waha się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chcemy długo cieszyć się domowym hydromasażem, zainwestujmy w markowe modele. Korzyści z masażu wodnego są nie do przecenienia.

Zanim kupisz wannę lub kabinę z hydromasażem:

  • Jeśli marzysz o domowym spa, ale chcesz uniknąć gruntownego remontu łazienki, zdecyduj się na kabinę prysznicową z systemem hydromasażu - wystarczy wstawić ją do łazienki i podłączyć do instalacji wodno-kanalizacyjnej, nie trzeba nawet skuwać kafelków.
  • Aby system hydromasażu działał bez zarzutu, zainwestuj w sprzęt wyposażony w funkcję samoosuszania i automatycznej dezynfekcji.
  • Upewnij się, że producent wanny z hydromasażem lub kabiny z hydromasażem zapewnia pomoc specjalisty przy instalacji sprzętu, sprawdź też warunki gwarancji i korzystania z serwisu.