Masz małą łazienkę i nie wiesz, jak ją zaaranżować? Nie istnieją magiczne sposoby na powiększenie powierzchni. Zamiast tego można wykorzystać kilka sprytnych trików, które sprawią, że łazienka będzie wyglądać na większą, niż jest w rzeczywistości.

Jak dobrać kolory i faktury do małej łazienki?

Wbrew pozorom niewielka łazienka nie musi być cała urządzona w bieli. Owszem, taki kolor dodaje przestronności i jasności wnętrzu, ale nie on jeden ma takie właściwości. Wykorzystaj złamane biele, beże i błękity. Nie obawiaj się pojedynczych mocnych akcentów barwnych. Kilka dekoracyjnych płytek łazienkowych lub roleta okienna w kontrastującym kolorze ożywią wnętrze.

Chcąc optycznie powiększyć pomieszczenie wybieraj płytki wielkoformatowe o jednolitym odcieniu. Drobna mozaika ułożona wzdłuż wanny wygląda niesamowicie efektownie, jednak zarezerwowana jest dla nieco większych przestrzeni. Wrażenia przestrzenności nadadzą łazience również połyskujące faktury (meble lub płytki), które odbiją światło.

fot. Paradyż

Oświetlenie małej łazienki bez okna

Jeśli w Twojej łazience nie ma okna, oprócz głównego źródła światła na suficie zainwestuj w punktowe lampki. Oświetlona przestrzeń będzie wyglądać na przytulną i większą. Wykorzystaj też lustro, które optycznie powiększy wnętrze i je rozjaśni. Na rynku istnieją modele z dodatkowym światłem LED. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem szafki z lustrem, pamiętaj, że pomniejszy ona małą łazienkę. Listwy ledowe możesz wykorzystać również wzdłuż wanny - światło z różnych stron nada łazience przestrzenności.

fot. Decoroom/ Pion Poziom

Wyposażenie małej łazienki w bloku

Jak rozmieścić najpotrzebniejsze sprzęty i armaturę łazienkową, aby pomieszczenie było nie tylko piękne, ale również funkcjonalne? Przygotuj listę rzeczy, które obowiązkowo muszą znaleźć się w Twojej łazience. Być może podczas rodzinnej burzy mózgów okaże się, że pralkę możecie przenieść do garderoby?

Urządzając łazienkę warto zastanowić się także nad miejscem suszenia ubrań. Jeśli nie lubicie wiecznie rozstawionej drucianej suszarki, pomyślcie o linkach montowanych do sufitu lub suszarce bębnowej umieszczonej bezpośrednio na pralce.

Toczycie spór, kto woli wannę, a kto prysznic? Z pewnością pomysł wanny wolnostojącej nie sprawdzi się w małej łazience w bloku, ale możecie wspólnie dojść do kompromisu decydując się na wannę z parawanem, która w razie potrzeby spełni również funkcję prysznica.

Jeśli zdecydowaliście się tylko na prysznic, rozważcie kabiny typu walk-in. Zapewnią nam one wygodę użytkowania, a duża ilość szkła zatrze granice pomiędzy sprzętami.

fot. Decoroom/ Pion Poziom

Co z przechowywaniem? Dysponując niewielką wnęką warto wstawić do niej drzwi przesuwne - schowamy tam najpotrzebniejsze rzeczy w postaci ręczników czy dodatkowych kosmetyków. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest też stworzenie niewielkiej półeczki nieopodal wanny lub prysznica, która będzie przechowywała szampony i żele pod prysznic.

Zdjęcie otwierające artykuł: Mikołajska Studio, fot. Jakub Dziedzic

 

Autor
Mała łazienka w bloku - kompletny poradnik aranżacji!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....