Remont i wykończenie łazienki to jedno z największych wyzwań podczas urządzania domu. Łazienka musi być funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna i zgodna z potrzebami domowników, a bogata oferta wyposażenia łazienek zapewnia wiele możliwości aranżacji. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest stelaż podtynkowy. Czy warto kupić stelaż podtynkowy? Jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Czym jest stelaż podtynkowy?  

Stelaż podtynkowy to metalowy stelaż, na którym montuje się ceramikę łazienkową. Kupić można stelaż podtynkowy WC lub stelaż podtynkowy umywalkowy. Pozwalają one na taki montaż tych toalety, bidetu, czy umywali, aby cała instalacja, również spłuczka podtynkowa, czy kolanko były ukryte w ścianie. Oczywiście wymaga to większej ingerencji podczas remontu, czy wykończenia łazienki, ale pomieszczenie zyskuje bardziej elegancki wygląd, a ceramika łazienkowa zajmuje mniej miejsca, co jest szczególnie ważne przy urządzaniu małej łazienki.  

fot. Bio Bidet

Zestaw podtynkowy - wady i zalety  

Stelaż podtynkowy umożliwia podwieszenie wyposażenia łazienki lub toalety, co sprawia, że wyglądają one lekko i elegancko. Dodatkowo ułatwia to utrzymanie porządku w pomieszczeniu i daje możliwość dokładnego posprzątania całej podłogi. Wnętrze wydaje się przestronne i zyskuje na wyglądzie. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie szczególnie w nowoczesnych aranżacjach.

Chociaż największym zainteresowaniem cieszy się zestaw podtynkowy WC i spłuczka podtynkowa, to coraz chętniej wybierany jest również stelaż podtynkowy umywalkowy, który pozwala podwiesić umywalkę bez montowania szafki i widocznych instalacji. Dodatkowo zestaw podtynkowy zajmuje mniej miejsca, a ukrycie instalacji w ścianie pozwala na ciekawą aranżację łazienki i zamontowanie nad ukrytym stelażem szafek do przechowywania lub dekoracyjnych półek.

Mimo licznych zalet wiele osób wciąż obawia się montażu zestawu podtynkowego. Wynika to głównie z lęku przed awarią - faktycznie stelaż ogranicza możliwość dostania się do instalacji, ale go nie wyklucza. Co więcej, charakteryzuje się on bardzo niską awaryjnością. Dużym zaletą jest również bogata oferta różnorodnych zestawów podtynkowych, co pozwala na ich dopasowanie do specyfiki łazienki i potrzeb domowników.

Wadą zestawów podtynkowych może być fakt, że ich wymiana jest nieco bardziej kłopotliwa, a decyzję o instalacji należy podjąć na etapie planowania remontu. Przeszkodą może być również cena - zestaw podtynkowy jest droższy od standardowej instalacji umywalki, czy WC, ale warto pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata.  

Rodzaje stelaży podtynkowych  

Zestawy podtynkowe podzielone są przede wszystkim ze względu na rodzaj ich zabudowy: na lekkie i ciężkie. To pierwsza decyzja, jaką należy podjąć, wybierając stelaż podtynkowy. Czym charakteryzują się oba typy?  

Zabudowa lekka - stelaż podtynkowy montowany jest do podłogi i ewentualnie do ściany (wymagane dodatkowe wsporniki), a następnie obudowuje się metalowymi profilami i płytami kartonowo-gipsowymi. Taki montaż jest dość łatwy i nie wymaga bardzo dużej ingerencji w łazience.  

Zabudowa ciężka - nazywana też stelażem do zabudowy mokrej. Przeznaczony do ścian murowanych (nie ma możliwości instalacji w płytach kartonowo-gipsowych), co oznacza, że jego montaż wymaga więcej pracy i czasu, ale taki stelaż podtynkowy jest dużo tańszy.

fot. Geberit

Jaki zestaw podtynkowy wybrać?  

Wybierając stelaż podtynkowy do łazienki, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą dopasować rodzaj urządzenia do potrzeb i specyfiki łazienki. Są to przede wszystkim:

  • zakres regulacji wysokości i głębokości montażu, co pozwala na dopasowanie tych parametrów do potrzeb domowników. W ofercie znaleźć można również stelaż podtynkowy Slim, którego głębokość wynosi 8 cm, podczas gdy większość stelaży ma głębokość 15 cm;
  • kompatybilność z innymi akcesoriami np. spłuczką podtynkową;
  • zawartość zestawu - warto sprawdzić, czy zestaw podtynkowy ma wszystkie akcesoria i czy spłuczka podtynkowa jest zintegrowana, czy trzeba ją kupić osobno;
  • sposób przyłączenia wody; okres gwarancji - mimo że jest to urządzenie mało awaryjne, to warto zwrócić uwagę na długość gwarancji, pamiętając, że np. stelaż podtynkowy Geberit, GROHE, Cersanit i inni najlepsi producenci oferują nawet 10 lat gwarancji.  

Stelaż podtynkowy - montaż  

Po dokładnym wymierzeniu przestrzeni, zaplanowaniu miejsca instalacji i wyborze zestawu podtynkowego, można przystąpić do jego montażu, co nie jest zadaniem trudnym. Najpierw należy dopasować ustawienie stelażu (wysokości) do potrzeb (WC zazwyczaj montuje się 40 cm nad gotową podłogą), regulując wysokość za pomocą nóżek stelaża.

Następnie należy dopasować i wstępnie zainstalować rurę odpływową oraz zaznaczyć miejsca na ścianie i podłodze na odwierty pod kołki rozporowe. Po ich wywierceniu należy przymocować stelaż do podłogi i ścian za pomocą śrub, dbając o odpowiednim wypoziomowaniu konstrukcji.

Po instalacji stelażu należy podłączyć rurę, która doprowadza wodę do zbiornika, sprawdzając przy okazji szczelność instalacji, aby uniknąć awarii na późniejszym etapie prac.

Po tym można przystąpić do wykonania zabudowy z profili metalowych i płyt kartonowo-gipsowych (należy użyć zielonych, które są odporne na działanie wilgoci), trzeba przy tym pamiętać o wykonaniu otworów na śruby i rury oraz przymierzeniu miski toaletowej (lub umywalki).

Ostateczny montaż miski wykonuje się dopiero po wykończeniu zabudowy (położeniu płytek i fug). Na sam koniec należy wykonać silikowanie i zamontować przycisk do spłukiwania. 

Zdjęcie otwierające artykuł: Paradyż