Master bedroom - co to takiego?

Wyobraźcie sobie ogromną sypialnię z łożem małżeńskim i toaletką, z której zaraz po przebudzeniu kierujecie się bezpośrednio do połączonej z nią garderoby wybierając outfit na rozpoczynający się dzień. Zaraz potem przechodzicie do prywatnej łazienki, w której dbacie o codzienną pielęgnację i higienę. Tak rozplanowana przestrzeń to tzw. master bedroom - w Ameryce znana od lat i zyskująca na popularności w polskich domach i mieszkaniach.

fot. Laskasas

Jak urządzić master bedroom? Propozycje aranżacji

Główna sypialnia tworzy prywatną, małżeńską strefę. Już nie tylko pomieszczenie z łóżkiem, ale także przynależąca do niego garderoba i łazienka sprzyjają większemu komfortowi par. Taka przestrzeń sprzyja wspólnym kąpielom, wyciszeniu i relaksowi, jednak czy każdy może sobie na nią pozwolić?

fot. Covet House

Aby zaplanować w swoim domu master bedroom musimy dysponować odpowiednim metrażem. Całość może zająć aż 30-40 m2 powierzchni domu! Już sama przestronna sypialnia to minimum piętnaście metrów kwadratowych. Do tego należy doliczyć przestrzeń przeznaczoną na sporych gabarytów garderobę z miejscem na szafy i duże lustro oraz wygodną łazienkę. Warto rozważyć do niej zakup wanny wolnostojącej, która nada wnętrzu efektu "wow" oraz pomoże odpocząć po całym dniu ciężkiej pracy zamieniając łazienkę w prawdziwą strefę spa.

Projektując sypialnię w stylu amerykańskim możemy pokusić się o dwa alternatywne rozwiązania. Pierwsze z nich zakłada ciąg pomieszczeń w kolejności sypialnia-garderoba-łazienka. Drugie rozpoczyna się od sypialni, z której wejdziemy oddzielnie do garderoby i oddzielnie równolegle do łazienki, dzięki temu garderoba zyska dodatkowe miejsce nie będąc pokojem przechodnim.

Decydując się na master bedroom weźmy pod uwagę potrzeby pozostałych domowników. Czy nasze dzieci będą miały osobną łazienkę, z której będą mogły swobodnie korzystać? Rezygnacja z niej może przysporzyć nam wiele kłopotów jak chociażby nocne korzystanie z toalety. Będąc rodzicem w pełni samodzielnych, starszych potomków możemy rozgraniczyć strefy na poszczególne piętra. Sypialnia rodziców wraz z prywatną łazienką i garderobą może znajdować się wtedy na parterze, a przestrzeń tylko dla dzieci na piętrze. To doskonałe rozwiązanie na starsze lata, gdy chodzenie po schodach może stać się męczące.

Autor
Master bedroom, czyli sypialnia jak w amerykańskich filmach
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....