Co oznacza i skąd pochodzi łapach snów?

Zgodnie z wierzeniami prastarych Indian - łapacz snów oznacza amulet mający zapewnić bezpieczny i spokojny sen domowników. Jego gęsta sieć wyłapuje złe sny i przynosi szczęście. Bez względu na to, czy jesteśmy przesądni niczym członkowie indiańskich plemion, czy raczek twardo stąpamy po ziemi, łapacz snów będzie po prostu piękną ozdobą sypialni w stylu boho. Pięknie prezentuje się także na tarasie, gdy wiatr unosi jego zwisające frędzle.

Łapacz snów możemy zakupić gotowy lub wykonać samemu w domowym zaciszu.

Łapacz snów na dwa sposoby

Pierwszym, szybszym i dużo łatwiejszym sposobem na łapacz snów DIY jest znalezienie starej, dzierganej serwetki w kształcie koła. Być może mamy w szafie kilkudziesięcioletnie pamiątki po babci, które nie pasują do współczesnego wystroju naszego wnętrza. Jeśli nie - odwiedźmy lokalny second hand - za tego typu serwetkę zapłacimy kilka złotych.

Do wykonania łapacza snów szybszą metodą będziemy potrzebowali już tylko o kilka centymetrów szerszej obręczy w kształcie koła (metalowej lub drewnianej), sznurka w zbliżonym odcieniu serwetki, dekoracyjnych tasiemek i pomponów, igły, nitki oraz nożyczek. Następnie przewlekamy sznurek w taki sposób, aby połączyć wyprasowaną wcześniej serwetkę z obręczą. Wystarczy kilka splotów i kilkanaście minut naszej pracy i voilà! Łapacz snów gotowy.

Alternatywną opcją na ten typ łapacza jest zamiana igły i nitki na pistolet z klejem na gorąco. Pamiętajmy wtedy jednak, aby rozmiar serwetki i obręczy był zbliżonych rozmiarów. Tym sposobem zaczynamy od owinięcia ściśle sznurka wokół obręczy i sklejeniu go w miejscu zakończenia. Następnie przyklejamy serwetkę klejem na gorąco i wykańczamy dodając ozdobne, zwisające swobodnie tasiemki.

Łapacz snów krok po kroku

Jeśli zdecydujemy się na wykonanie łapacza samodzielnie od A do Z, musimy przeznaczyć na ten projekt znacznie więcej czasu. Zacznijmy od materiałów! Będziemy potrzebowali:

  • okrągłej obręczy,
  • sznurka do makramy
  • dodatków: piórek, pomponów, koralików, wstążek, tasiemek
  • nożyczek,
  • pistoletu z klejem na gorąco (opcjonalnie)

Od czego zacząć?

1. Wokół obręczy owijamy ściśle sznurek. W miejscu zakończenia przyklejamy go klejem na gorąco lub zawiązujemy supełek.

2. Następnie dzielimy obręcz na równe części. Zawiązujemy sznureczek robiąc pętelkę równo co kilka centymetrów.

3. Kolejnym krokiem będzie wyznaczenie środka wyznaczonych części i zawiązanie pętelek pomiędzy nimi.

4. Tę czynność powtarzamy wiele razy, aż wypełnimy całą obręcz.

5. Na koniec dodajemy materiały dekoracyjne, które będą swobodnie zwisały z łapacza. W tym celu możemy wykorzystać tasiemki, koronki, pompony, pióra i koraliki.