Piękny zielony trawnik to wizytówka ogródka. Jest miejscem wypoczynku i rekreacji, a przy tym optycznie powiększa działkę i stanowi atrakcyjne tło dla kwiatów, drzew i krzewów.

Historia... pierwszego trawnika

Trudno jednoznacznie stwierdzić, gdzie i kiedy założono pierwszy trawnik. Prawdopodobnie powstał w XVII wieku w Indiach wokół mauzoleum Tadź Mahal (Taj Mahal). Trawy posiano celowo, gdyż nie zasłaniały budynku i tworzyły wokół niego piękne otoczenie. Zaangażowano przy tym kilkadziesiąt kobiet, które narzędziami podobnym do nożyczek codziennie przycinały źdźbła.

Angielska murawa

Myśląc o pięknej murawie, mamy przed oczami angielski trawnik. Dla wielu posiadaczy ogrodu jest on niedoścignionym wzorem. Anglicy mawiają, że stworzenie pięknego trawnika jest bardzo łatwe – wystarczy wysiać odpowiednie nasiona, a gdy trawa wyrośnie, kosić ją przynajmniej 2 razy w tygodniu... i tak przez 300 lat.

Co wybrać?

Jest wiele rodzajów trawnikówozdobne, sportowe, rekreacyjne oraz łąki kwietne. Od frontu zwykle zakłada się trawniki ozdobne, za domem – rekreacyjne lub sportowe, a w dalszych częściach ogrodu łąki kwietne.
Sportowa murawa wymaga częstego koszenia – raz na 7 dni. Trawnik ozdobny jest bardzo delikatny i nie można go deptać. Typowe kwiatowe łąki wymagają niewiele pracy – trzeba je kosić zaledwie raz lub dwa w sezonie. Najłatwiej utrzymać trawnik rekreacyjny, ponieważ nie musi być idealny – mogą na nim rosnąć mniszki koniczyny i stokrotki.

zielony trawnik pod stopami   trawa między betonowymi płytami   trawa w ogrodzie z pomostem
Zielony trawnik zapewnia nam psychiczną równowagę – od dawna wiadomo, że przebywanie wśród zieleni uspokaja i relaksuje

Piękny trawnik bez wysiłku?

To niestety niemożliwe. Aby nasz trawnik przypominał gęsty zielony dywan należy przyłożyć się do jego pielęgnacji. Polega ona przede wszystkim na częstym koszeniu – nie tylko dlatego, że to pomaga trawom się rozkrzewiać, ale przede wszystkim dlatego, że przeszkadza wszystkim innym roślinom – w rezultacie na trawniku zostaną same trawy.
Oprócz regularnego koszenia trawnik wymaga nawożenia – minimum dwa razy w sezonie i regularnego podlewania. A jeśli chcemy, by był idealny, musimy jeszcze pomyśleć o aeracji (nakłuwamy darń, by ją napowietrzyć) i wertykulacji (pionowo nacinamy darń, by trawa się lepiej rozkrzewiała).

koszenie trawnika   zielona trawnik w ogrodzie   trawnik i dzban w ogrodzie
Nie możemy zapominać o częstym koszeniu trawnika. Oprócz regularnego koszenia trawnik wymaga również regularnego nawożenia