Za renowację mebli fachowcy żądają sporych sum, a Ty możesz zrobić to równie dobrze za ułamek tej ceny. Poznaj sposoby na odnawianie starych mebli i podaruj swojej szafie drugie życie! Poprowadzimy Cię przez tę przygodę krok po kroku. 

Renowacja szafy: dlaczego warto odnowić stare meble? 

Chcesz odnowić szafę przesuwną, lakierowaną, drewnianą dębowa, komandor, czy wykonaną ze sklejki albo MDF? Wszystkie możesz odświeżyć lub przeprowadzić wręcz spektakularną metamorfozę. Najczęściej wymienianymi powodami samodzielnej naprawy i odświeżenia szaf są względy finansowe i chęć ograniczenia ilości odpadów, czyli dbałość o środowisko. Wiele osób jednak w argumentacji skłania się ku teorii stworzenia personalizowanego mebla i chęci sprawdzenia się. To zrozumiałe, ponieważ stara odnowiona szafa własnymi rękoma to powód do dumy. Renowacja starych mebli jest po prostu przygodą. Podpowiadamy, od czego zacząć odnowienie mebla i jak sprawnie przejść przez ten proces. 

Przed renowacją starej szafy trzeba ją dokładnie oczyścić, sprawdzić czy nie ma szkodników drewna i uzupełnić ubytki

Jak odnowić szafę drewnianą w przedpokoju, salonie lub sypialni? 

Samodzielna renowacja starej szafy drewnianej nie jest trudna, ale nieco czasochłonna. Efekt jednak może przejść najśmielsze oczekiwania, dlatego warto podjąć się tego zadania. W zależności od techniki potrzebne będą inne narzędzia i materiały. Przed zakupem farby lub lakieru, zdecyduj się na konkretny kolor mebla. 

Malowanie szafy krok po kroku: mat czy wysoki połysk?

Najpopularniejszym sposobem odnawiania mebli drewnianych jest pomalowanie ich farbą. Do wykonania tego zadania potrzebne będą: szpachelka, papiery ścierne o różnej gradacji, szlifierka lub klocek szlifierski, wałek i pędzle oraz szmatki. Przedstawiamy instruktaż malowania szafy krok po kroku

Przygotowanie szafy do malowania

  • Zabezpiecz podłoże folią lub kartonami. 
  • Opróżnij szafę, a następnie zdemontuj półki i drzwi. 
  • Usuń kurz, przecierając mebel wilgotną szmatką. 
  • Szlifierką lub papierem ściernym wygładź powierzchnię szafy. Usuń stare powłoki malarskie. Szlifując, zabezpiecz drogi oddechowe maską. 
  • Jeśli są jakieś ubytki lub dziury, wypełnij je specjalną masą szpachlową do drewna. Po wyschnięciu przeszlifuj drobnoziarnistym papierem ściernym. 
  • Dokładnie odpyl szafę przed malowaniem.
Malowanie starej szafy to najprostszy sposób na jej efektowne odnowienie. Kolor mebla dobierz do wystroju wnętrza

Malowanie szafy farbą krok po kroku

  • Nałóż podkład, który zapewni lepszą przyczepność farby i wyrówna powierzchnię.
  • Wybierz odpowiednią farbę do mebli. Akrylowe farby do drewna są popularne ze względu na trwałość i łatwość aplikacji.
  • Pędzel, czy wałek? Wybór zależy od wielkości powierzchni i efektu, jaki chcesz osiągnąć. Pamiętaj o dokładnym pokryciu wszystkich powierzchni i elementów.
  • Pozostaw każdą warstwę farby do całkowitego wyschnięcia.
  • Po wyschnięciu ostatniej warstwy farby zamontuj z powrotem drzwiczki, półki i inne elementy.

Mamy jeszcze kilka porad, dotyczących malowania szafy. Jeśli chcesz podkreślić naturalne słoje drewna, zastosuj zamiast farby lakierobejcę, bejcę albo lakier. Jeśli zależy Ci natomiast na świeżym modnym designie, wybierz białą farbę w modnym matowym wykończeniu. 

Gotowe! Możemy się założyć, że wygląd mebla zachwyca. Prawda, że proste? Może teraz kolej na meble kuchenne? 

Jak odnowić szafę na styl rustykalny? Postarzanie nadal w modzie!

Styl rustykalny kojarzy się z przytulną atmosferą i babcinym kredensem. Jeśli brak kredensu, nie martw się, postarzana szafa też będzie piękna i idealnie wpisze się w aranżację. Do malowania mebli z cieniowaniem i przecierkami używa się farby kredowej, która jest naturalna i ekologiczna. 

Postarzana szafa - odnawianie mebla krok po kroku:

  • Przygotuj szafę do malowania tak samo, jak w przypadku malowania standardową farbą. 
  • Nałóż pierwszą warstwę farby kredowej, pokrywając nią całą powierzchnię wszystkich elementów. 
  • Pozostaw mebel na około 30 minut. 
  • Drobnoziarnistym papierem ściernym wykonaj przecierki, które sprawią wrażenie postarzenia. Przetarcia rozmieść równomiernie na całej powierzchni szafy. 
  • Przetrzyj elementy wilgotną szmatką. 
  • Zabezpiecz powierzchnię bezbarwnym woskiem, nakładając go pędzlem malarskim, a nadmiar zbierz szmatką. 
  • Jeśli chcesz uzyskać bardziej antyczny wygląd szafy, teraz możesz wykorzystać miejscowo ciemny wosk, podkreślając nim miejsca przetarć. 
  • Pozostaw szafę do wyschnięcia i gotowe!

Prawda, że piękna? Teraz musisz zdecydować, czy ją sobie zostawisz, czy chcesz ją sprzedać. 

Nie zapomnij o detalach: uchwyty do drzwi szafy to biżuteria dla mebla

Uchwyty oprócz tego, że są po prostu przydatne, mają siłę dekoracji. Stworzą efekt WOW nawet w prostym meblu. Możesz postawić na okazałe antyczne uchwyty mosiężne, proste w formie czarne relingi lub urocze ceramiczne wzorzyste gałki. Dopasuj je stylem do szafy. 

Jak odnowić szafę z płyty MDF?

Znane wszystkim szafy w zabudowie wnękowej, czyli niezwykle popularne niegdyś szafy do przedpokoju albo sypialni, są oczywiście niezwykle funkcjonalne, jednak po kilku latach mogą już nie pasować do aranżacji. Szafę z płyty meblowej bardzo łatwo jest odnowić. Możesz ją oczywiście pomalować farbą do mebli, jednak istnieją również inne sposoby.  

Renowacja mebla poprzez zastosowanie okleiny

Okleiny samoprzylepne do mebli są idealnym materiałem do odnawiania starej szafy z płyty meblowej. Są łatwe w montażu na sucho i mokro, a efekt jest natychmiastowy. Na powierzchnię szafy łatwo jest nakleić okleinę, ponieważ z reguły mebel nie posiada frezów na korpusie i frontach. Współczesne okleiny są bardzo trwałe, a co więcej, występują w wielu wzorach. Jeśli zatem Twoim marzeniem jest niebanalna szafa, zastosuj okleinę ze wzorem graficznym miasta, klimatycznej uliczki, mapy świata albo Marylin Monroe wprost wyjętą z obrazu Warhola. 

Stara szafa: odnawianie poprzez tapicerowanie i oklejanie tkaniną 

Tapicerowanie to ciekawy sposób na odświeżenie mebla i dopasowanie go do indywidualnych preferencji. Możesz wykonać pełne tapicerowanie materiałem na podkładzie z pianki albo po prostu nakleić wybrany materiał na fronty szafy. Ozdobienie mebla tkaniną nada mu zupełnie inny wymiar. Wzór kwiatowy, geometryczny, czy faktura lnu odmienią nie tylko szafę, ale również całe wnętrze. 

Szafa PRL po renowacji: stary mebel jak nowy

Fornirowane meblościanki i szafy, pamiętające czasy PRL-u są bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów. Jeśli masz taką, szkoda jej wyrzucać, a tym bardziej malować na inny kolor. Renowacja szafy z PRL jest bardzo prosta. Wystarczy potraktować powierzchnię szlifierką i na finiszu wygładzić papierem ściernym o gradacji 180. Na koniec pozostaje pomalowanie mebla lakierobejcą. 

Ile kosztuje renowacja mebli drewnianych?

Koszt renowacji drewnianej szafy u profesjonalisty może kosztować od 1000 zł do 3000 zł. Cena zależna jest od wielkości i stanu mebla. Opłaca się więc samodzielnie odnowić stare meble drewniane. 

Renowacja szafy: podsumowanie 

Zmianę wyglądu szafy można przeprowadzić w jeden weekend, a czasem nawet w jeden dzień. Efekt wart jest wysiłku, a zaoszczędzone pieniądze z pewnością przydadzą się na inny cel. Polecamy zatem samodzielne odnawianie mebli.

Autor
Renowacja szafy: jak odnowić starą szafę? Instrukcja krok po kroku
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...