Chcesz, aby komoda stanowiła centralny punkt pomieszczenia? A może wolisz, aby była subtelnym dodatkiem? Niezależnie od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, z pewnością znajdziesz coś dla siebie w naszej galerii inspiracji!
Aranżacja komody w salonie - mebel i dekoracja w jednym!
Komoda może zachwycać, jeśli jest dobrze dopasowana do stylu wnętrza i harmonizuje z wystrojem. Mebel charakteryzuje się jeszcze jedną praktyczną funkcją, mianowicie zapewnia miejsce do przechowywania. Takie połączenie plasuje komodę w czołówce najchętniej wybieranych mebli do salonu. Minimalistyczna, klasyczna drewniana, loftowa, wyposażona w szklane fronty ze szprosami, czy nowoczesna? Wybór zależy od tego, w jakim stylu masz urządzony salon. Poznaj nasze inspiracje na komodę w 8 odsłonach.
1. Drewniana komoda w stylu skandynawskim - jasna i minimalistyczna
Minimalizm, jasne barwy i funkcjonalność to główne cechy najmodniejszego od wielu sezonów stylu. Komodę w stylu skandynawskim możesz kupić w IKEI. Powinna być prosta i wykonana z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub rattan. Najpopularniejsze są komody w kolorze białym i szarym, wyposażone w naturalny drewniany blat, choć także te całe wykonane z drewna w naturalnym kolorze świetnie wpiszą się w styl skandynawski. Na blacie komody możesz umieścić świece i zielone rośliny, a nad meblem zawiesić obraz lub grafikę.
2. Mebel w stylu industrialnym i loftowym - surowy design
Oba style nieco różnią się od siebie. Loft jest odrobinę bardziej przytulny i ciepły niż prawdziwie surowe wnętrze industrialne. To dodatki ocieplają styl loftowy, jednak baza w obu stylach jest podobna. Na ścianach i podłogach dominują surowe materiały, takie jak drewno, metal, beton i cegła. Komoda może zatem być wykonana z drewna dębowego i osadzona na metalowej ramie lub na stalowych nogach. Możesz również na pchlim targu kupić tanią starą metalową szafkę, która będzie pełniła w salonie funkcję komody. Umieść na komodzie stare mapy, metalowe świeczniki i industrialne lampy.
3. Rustykalna komoda w salonie - klimat wiejskiego domku
Drewno, kamień i tkaniny o naturalnych wzorach to podstawowe materiały w sielskim stylu rustykalnym. Komoda w tym stylu powinna mieć solidną drewnianą konstrukcję, frezowane lub rzeźbione fronty i rustykalne wykończenie. Łatwo możesz starą drewnianą komodę dostosować do aranżacji, malując ją farbą kredową i wykonując przecierki oraz cieniowania woskiem. Udekoruj komodę w salonie koszami wiklinowymi, antycznymi ramkami ze zdjęciami i świeżymi kwiatami w wazonie.
4. Elegancka komoda do salonu w stylu glamour - powieś nad nią lustro!
Luksus i elegancja to główne cechy stylu glamour. To kobiecy, modny i oryginalny styl, lubiący blask i blichtr. Forma komody może być prosta, jednak nie oszczędzaj na błyszczących detalach. Komoda w tym stylu powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, a fronty z marmuru, akrylu lub przeszklonych tafli. Lustrzane wykończenie frontów sprawdzi się równie dobrze. Komody w stylu glamour można podświetlać, co podbije dodatkowo efekt blasku. Na blacie mebla warto postawić kryształowe wazony, świeczniki i drobne figurki, a nad komodą świetnie sprawdzi się duże wiszące prostokątne lustro w dekoracyjnej ramie.
5. Nowoczesna komoda do salonu - czarna, biała, czy w odważnym kolorze?
Proste formy i minimalistyczny design to charakterystyczne elementy stylu nowoczesnego. Komoda w tym stylu powinna mieć gładkie powierzchnie pozbawione frezów i połyskujące wykończenie. Najczęściej spotykana kolorystyka mebli to czerń i biel, jednak kolorowe meble w odważnych kolorach też będą pasować. Polecamy komodę czerwoną i granatową. Możesz postawić na komodzie w salonie nowoczesne rzeźby, abstrakcyjne obrazy i designerskie lampy. Blat może także pełnić funkcję barku.
6. Komoda w stylu retro - na jaką się zdecydować?
Retro komoda to idealny sposób, aby wprowadzić do salonu urządzonego w tym stylu nutkę nostalgii i elegancji. Komody retro charakteryzują się prostą i często geometryczną formą. Popularne są drewniane lub fornirowane modele z zaokrąglonymi krawędziami, lub zdobieniami. Neutralne kolory, takie jak biel, beż, brąz czy szarość, będą uniwersalnym wyborem. Możesz również postawić na bardziej odważne barwy, np. czerwień, ciemną zieleń lub granat. Połóż na komodzie książki, a nad nią zawieś stary zegar.
7. Szalony mebel w stylistyce pop art - odważna inspiracja na dekorację!
Chcesz, aby Twój salon tętnił życiem i energią? Komoda w stylu pop-art to strzał w dziesiątkę! Ten odważny i kolorowy mebel stanie się centralnym punktem Twojego wnętrza. Styl pop-art to eksplozja kolorów, odważne wzory i nawiązania do kultury masowej. Jeśli więc znajdziesz mebel z komiksowym albo geometrycznym nadrukiem w intensywnych odcieniach czerwieni, żółci albo zieleni możesz kupować go w ciemno. Kolor niebieski w odcieniu chabrowym to hit! Dekoracje na komodzie? Nie są potrzebne. To ona będzie gwiazdą wnętrza! Dekorowanie komody w stylu pop art jest więc zbędne.
8. Komoda w stylu romantycznym - uroczy dodatek
Kobiecy, wręcz nieco dziewczęcy styl romantyczny ma ten ulotny urok, który wzrusza i zachwyca. Emanuje ciepłem i przytulnością, pięknymi detalami oraz delikatnymi kształtami i zdobieniami. Taka właśnie powinna być kupiona komoda do romantycznego salonu. Wybierz mebel ze smukłymi ludwikowskimi nogami. Kolorystyka to biel, delikatne beże, pastelowe róże i błękity. Dekorację komody w stylu romantycznym mogą stanowić lampiony i świece, ramki ze zdjęciami i rośliny w dekoracyjnych doniczkach.
Duże komody do salonu, czy małe? Wysokie, czy niskie? Jaki mebel wybrać? Praktyczne porady!
Rozmiar komody ma znaczenie, a wszystko zależy od tego, ile miejsca masz w salonie. Duża szeroka komoda świetnie sprawdzi się w rozległym wnętrzu, natomiast do niewielkich pomieszczeń lepiej wybrać wąski wyższy mebel, na przykład w formie witryny z oszklonym frontem lub niższego słupka. W małym salonie sprawdzi się także komoda narożna (rogowa), która zajmie mniej miejsca pod ścianą. Pamiętaj, że komodę możesz postawić też pod oknem.
Szuflady, czy szafki w komodzie? Które rozwiązanie jest lepsze?
Oba rozwiązania mają wiele zalet. Szuflady zapewniają szybki dostęp do drobnych rzeczy, estetyczny wygląd i łatwą organizację, czyli zachowanie porządku. Szafki z kolei są bardziej pojemne i dzięki półkom dają większą możliwość aranżacji przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu tych elementów w jednym meblu.
Komoda z nóżkami, czy bez? Zalety i wady obu rozwiązań
Komoda z nóżkami jest wizualnie lekka, dzięki czemu optycznie powiększa przestrzeń, dlatego jest idealna do małych salonów. Takie rozwiązanie ułatwia także sprzątanie i chroni podłogę przed zawilgoceniem. Komoda bez nóżek z kolei zapewnia nowoczesny minimalistyczny wygląd, jest solidna i stabilna. Można też wybrać model podwieszany na ścianie, który pasuje do wielu stylów.
Co ustawić na komodzie? Dekoracje i ozdoby na komodę w salonie
Aranżując komodę warto się zastanowić, co na niej położyć lub postawić, aby wzmocnić, ożywić i podkreślić efekt, tym samym odbiegając nieco od monotonii. Ozdobić komodę możesz świecami, kwiatami, lampionami, figurkami, książkami, niewielką rzeźbą, obrazem albo grafiką i unikatowym rękodziełem. Warto postawić na komodzie zegar lub świecznik, jednak wybór dekoracji determinuje styl wnętrza.
Ciekawe komody do salonu: podsumowanie
Aranżacja komody to doskonała okazja, aby wyrazić swoją osobowość i nadać wnętrzu indywidualny charakter. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby czuć się komfortowo w swoim salonie. Eksperymentuj z różnymi stylami i twórz aranżacje, które będą Ci sprawiały przyjemność.