Zagadnienia w artykule:
  • Zieleń we wnętrzach - jak wpływa na nasze samopoczucie?
  • Jakie kolory pasują do butelkowej zieleni?
  • Butelkowa zieleń w salonie - jakie dodatki?
  • Czy butelkowa zieleń sprawdzi się w sypialni?

Skąd nazwa butelkowa zieleń?

Zacznijmy od podstawowego pytania: dlaczego butelkowa zieleń nazywa się tak, a nie inaczej? Odpowiedź jest oczywista - określenie to wzięło się od... butelki piwa. Dzisiaj butelki są brązowe, ale nie zawsze tak było. W czasie II wojny światowej wiele firm nie było w stanie uzyskać brązowego szkła, więc musiało poprzestać na butelkach ze szkła zielonego. Zielony kolor nie chronił piwa tak dobrze jak brązowy, ale dawał lepsze efekty niż szkło przezroczyste.

Ściana pomalowana na butelkową zieleń wbrew obiegowym opiniom wcale nie jest smutna. DELIGHTFULL

Modna butelkowa zieleń w aranżacji wnętrz - co symbolizuj ten odcień koloru zielonego?

Butelkowa zieleń już od jakiegoś czasu wiedzie prym wśród kolorów występujących w aranżacjach wnętrz. Projektanci widzą w niej szlachetność, szyk i elegancję. Dostojeństwo i powagę. Zadebiutowała w 2013 roku jako Kolor Roku ogłoszony przez Instytut Pantone (szlachetny Emerald - szmaragdowy) i od tego czasu utrzymuje się w czołówce. 

Zgodnie z nowym trendem 2025 butelkowa zieleń coraz częściej będzie się pojawiała na marmurowych meblach. WESTWING

Grecki filozof Arystoteles uznał zieleń za barwę znajdującą się pośrodku palety sześciu innych kolorów. I właśnie umiejscowienie tej barwy wpłynęło na postrzeganie jej we wczesnych wiekach średniowiecza jako koloru środka, czyli symbolu harmonii, umiarkowania i spokoju. Dlatego wielu średniowiecznych skrybów trzymało przy sobie szmaragdy, które miały oczyszczać umysł, przynosić mądrość. 

W średniowiecznej Europie butelkową zieleń kojarzono ze złymi mocami, diabłem i grzechem. Była obrazoburcza. Dlatego prawdopodobnie została powiązana z wrogim islamem, przeciwko któremu podejmowano krucjaty. Zieleń jest wymieniona w Koranie, gdzie występuje jako barwa symbolizująca raj. Była ulubionym kolorem Mahometa. Z czasem pojawiła się na bogatych szatach sułtanów. Butelkowa zieleń nadaje powagi meczetom jako jeden z kolorów na ściennych mozaikach czy wykładzinach - np. w Kruszynianach (zielony budynek) czy w Bohonikach na Podlasiu (zielony minbar, czyli kazalnica). Współcześnie butelkowa zieleń występuje na wielu flagach krajów muzułmańskich, np. na fladze Arabii Saudyjskiej. 

Po wiekach butelkowa zieleń trafiła do wiktoriańskich bogatych wnętrz - występowała na mięsistych welurowych zasłonach, materiałowych tapetach czy dywanach. Jest jednym z ulubionych kolorów brytyjskiej rodziny królewskiej, jak i angielskich pubów - to zdaje się być dowód na to, że butelkowa zieleń jest iście demokratycznym kolorem.

Sofa w kolorze butelkowej zieleni i dywan ocieplają chłodną biel we wnętrzu. SONYA WINNER

Zieleń we wnętrzach - jak wpływa na nasze samopoczucie?

Aranżując wnętrza nowych domów czy mieszkań lub po prostu decydując się na remont musimy wybrać pewien motyw przewodni, styl i kolorystykę wnętrz. Bardzo popularny ostatnio jest styl skandynawski, który wyróżnia bardzo jasne, minimalistyczne wnętrza. Brak im jednak takiego wyciszenia, spokoju i relaksu. Odpowiedzią na nieco inne potrzeby właścicieli mieszkań mogą być wykończenia oparte na butelkowej zieleni. Dlaczego? Nie bez powodu sale szpitalne czy poczekalnie są w kolorze zieleni. Oczywiście nie łączmy wystroju szpitala z mieszkaniem, chodzi tu typowo o aspekt psychologiczny. Kolor ten odwzorowuje naturę, uspokojenie i odprężenie. Idealnie nadaje się do wszelkich pomieszczeń, gdzie kluczowy będzie relaks, wypoczynek i spokój, takich jak przytulny salon czy sypialnia.

Butelkowa zieleń dobrze wygląda ze złotymi i srebrnymi elementami. COVET HOUSE

Nie sprawdzi się za to w biurze, warsztacie czy innych pomieszczeniach, gdzie liczy się praca, szybkość, wydajność i skupienie. Butelkowa zieleń we wnętrzu kojarzy się przede wszystkim z elegancją, luksusem i tradycją. Jest to idealny kolor do wnętrz klasycznych czy retro. W pomieszczeniach nowoczesnych również się sprawdzą, jeśli postawimy na minimalizm i przytulność. 

Jakie kolory pasują do butelkowej zieleni?

Butelkowa zieleń to kolor uniwersalny, ponieważ pasuje do wielu barw. Kluczem jest jednak dobór odcieni jasnych, by wnętrze miało swego rodzaju przełamanie i nie stało się całkowicie ciemne. Butelkowa zieleń świetnie wygląda z bielą, która w pełni podkreśla jej urok. Barwa biała pozwoli na uzyskanie głębi pomieszczenia i je rozjaśni. Butelkowa zieleń zestawiona w kolorem złotym sprawia, że staje się bardzo szykowna. Natomiast srebro studzi zaborczość, a kolory żółty i pomarańczowy sprawiają, że butelkowa zieleń nabiera wesołego charakteru. Jedno się nie zmienia: butelkowa zieleń zawsze jest elegancka.

Żółty i złoty to kolory najbardziej kontrastowe do butelkowej zieleni, więc wszelkie tego typu dodatki będą idealne dla osób odważnych, chcących zaaranżować pomieszczenie dość ekstrawagancko. Ciekawie będą również prezentować się drewniane meble, ponieważ brąz od dawna był łączony z butelkową zielenią w pałacach i rezydencjach. Do pomieszczeń stonowanych i nowoczesnych zaś dobrym pomysłem są dodatki szare, które wpasują się w zielone pomieszczenie.

Butelkowa zieleń - jakie kolory do niej pasują? W zależności od chęci otrzymania danego efektu (nowoczesność, klasyka, elegancja, przytulność) można eksperymentować z wieloma kolorami. Pewne jest jedno - butelkową zieleń trzeba przełamać co najmniej dwoma jaśniejszymi kolorami, by wnętrze nie było zbyt monotonne. Nie bójmy się również eksperymentować z kolorami odważnymi - różowym, pomarańczowym czy innymi bardzo jasnymi, charakterystycznymi kolorami. Bardzo często niewielkie dodatki w takich kolorach świetnie zwrócą na siebie uwagę i odmienią pomieszczenie.

Butelkowa zieleń w salonie - jakie dodatki?

Butelkowa zieleń w salonie ma bardzo dużo zastosowań i zawsze wygląda elegancko. Może pojawić się jako kolor dodatków, dostosowanych do pomieszczenia. Zupełnie inaczej będzie ten ciemny odcień wyglądał, kiedy pomalujemy ściany na butelkową zieleń, a inaczej gdy taką barwę będą miały meble - np. sofa, fotele i komoda. W pierwszym przypadku do zielonych ściany warto wybrać białe dodatki - lampę wiszącą i stojącą oraz wiele jasnych akcesoriów do salonu. Idealnie takie wnętrze będzie współgrać z czarną sofą i małym stolikiem kawowym. Dla przełamania kolorystyki ciekawym pomysłem mogą okazać się również błękitne akcenty, np. obrus czy poduszki.

Butelkowa zieleń w połączeniu z kolorem oliwkowym tworzy ciekawy geometryczny wzór tapety, Otto Studio Cirque

Kiedy jednak butelkowa zieleń gości na meblach, sofie i fotelach, warto postawić na jasne ściany (chociaż w niektórych przypadkach czarne także zdadzą egzamin, jednak mądrze wtedy należy podejść do wszelkich akcesoriów) i ciemne dodatki - brązowe meble i czarne akcesoria - eleganckie lampy, poduszki i wszelkie wyposażenia salonu.

Obowiązkowymi dodatkami w butelkowozielonym salonie są oczywiście rośliny, które świetnie wkomponują się w takie wnętrze. Należy jednak wybierać nie tylko typowo liściaste rośliny, ale także te kwitnące, które wniosą nieco kolorystyki do wnętrza. Świetną opcją będzie użycie do roślin donic pomarańczowych, błękitnych lub złotych - czyli wszystkich tych kolorów wyróżniających się i nieco przełamujących melancholijne wnętrze.

Butelkowa zieleń to kolor szlachetny i elegancki. Tikkurila

Czy butelkowa zieleń sprawdzi się w sypialni?

Bez najmniejszej wątpliwości odcienie butelkowej zieleni są wręcz stworzone do sypialni. Wbrew pozorom jest to odważne podejście do sypialni i niewiele osób się na nie decyduje, ale takie wykończenie ma mnóstwo zalet. Po pierwsze można naprawdę zaszaleć projektując wystrój takiej sypialni i stworzyć przepiękną aranżację. Kluczowe jest, by wiedzieć, że jeśli wybieramy taką aranżację jak butelkowa zieleń jakie kolory pasują do niej. Po drugie ta kolorystyka jest typowo melancholijna, uspokajająca i relaksująca, czyli spełnia wszystkie najważniejsze funkcje sypialni - miejsca, gdzie wypoczynek jest kluczowy.

Oczywiście urządzając sypialnię w kolorze butelkowej zieleni nie możemy zapomnieć o odpowiednim przełamaniu tego koloru. Warto postawić w takim przypadku na jasne pościele i zasłony oraz białe dodatki takie jak donice czy szafka nocna. Tego typu wnętrze idealnie będzie się łączyć z drewnianą podłogą lub panelami w odcieniach brązu. Pomysłów na urządzenie sypialni w barwach butelkowej zieleni może być jednak znacznie więcej i można śmiało eksperymentować. Nie zapomnij oczywiście o kilku roślinach w takiej sypialni. Idealnie one połączą się z kolorystyką pokoju, jednak nie przesadź z ich ilością, ponieważ rośliny w okresie nocnym pobierają tlen nie przeprowadzając fotosyntezy.

Butelkowa zieleń: podsumowanie

Podsumowując, butelkowa zieleń to propozycja dla osób, które swoje wnętrza chcą urządzić w stonowanym, spokojnym, relaksującym stylu. Oczywiście oznacza to, że taka aranżacja sprawdzi się w sypialni czy salonie, jednak niekoniecznie jako kolorystyka biura czy kuchni. Jest to przeciwieństwo stylu skandynawskiego, który jest bardzo jasny, minimalistyczny i surowy. Tutaj mamy nieco ciemniejsze wnętrza, przytulne z własną duszą.

Autor
Butelkowa zieleń we wnętrzach. Z czym łączyć butelkową zieleń?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...