Zagadnienia w artykule:
  • Zieleń we wnętrzach - jak wpływa na nasze samopoczucie?
  • Jakie kolory pasują do butelkowej zieleni?
  • Butelkowa zieleń w salonie - jakie dodatki?
  • Czy butelkowa zieleń sprawdzi się w sypialni?

Zieleń we wnętrzach - jak wpływa na nasze samopoczucie?

Nie bez powodu sale szpitalne czy poczekalnie są w kolorze zieleni. Oczywiście nie łączmy wystroju szpitala z mieszkaniem, chodzi tu typowo o aspekt psychologiczny. Kolor ten odwzorowuje naturę, uspokojenie i odprężenie. Idealnie nadaje się do wszelkich pomieszczeń, gdzie kluczowy będzie relaks, wypoczynek i spokój, takich jak przytulny salon czy sypialnia.

Nie sprawdzi się za to w biurze, warsztacie czy innych pomieszczeniach, gdzie liczy się praca, szybkość, wydajność i skupienie. Butelkowa zieleń we wnętrzu kojarzy się przede wszystkim z elegancją, luksusem i tradycją. Jest to idealny kolor do wnętrz klasycznych czy retro. W pomieszczeniach nowoczesnych również się sprawdzą, jeśli postawimy na minimalizm i przytulność.  

Jakie kolory pasują do butelkowej zieleni?

Butelkowa zieleń to kolor uniwersalny, ponieważ pasuje do wielu barw. Kluczem jest jednak dobór odcieni jasnych, by wnętrze miało swego rodzaju przełamanie i nie stało się całkowicie ciemne. Barwa biała pozwoli na uzyskanie głębi pomieszczenia i je rozjaśni. Żółty i złoty to kolory najbardziej kontrastowe do butelkowej zieleni, więc wszelkie tego typu dodatki będą idealne dla osób odważnych, chcących zaaranżować pomieszczenie nieco ekstrawagancko. Ciekawie będą również prezentować się drewniane meble, ponieważ brąz od dawna był łączony z butelkową zielenią w pałacach i rezydencjach. Do pomieszczeń stonowanych i nowoczesnych zaś dobrym pomysłem są dodatki szare, które wpasują się w zielone pomieszczenie.

Butelkowa zieleń jakie kolory pasują? W zależności od chęci otrzymania danego efektu (nowoczesność, klasyka, elegancja, przytulność) można eksperymentować z wieloma kolorami. Pewne jest jedno - butelkową zieleń trzeba przełamać co najmniej dwoma jaśniejszymi kolorami, by wnętrze nie było zbyt monotonne. Nie bójmy się również eksperymentować z kolorami odważnymi - różowym, pomarańczowym czy innymi bardzo jasnymi, charakterystycznymi kolorami. Bardzo często niewielkie dodatki w takich kolorach świetnie zwrócą na siebie uwagę i odmienią pomieszczenie.

Butelkowa zieleń w salonie - jakie dodatki?

Butelkowa zieleń w salonie to pojęcie bardzo szerokie. Wybór dodatków musi być dostosowany do pomieszczenia. Nieco inaczej będzie to wyglądało, kiedy ściany będą w butelkowej zieleni, a inaczej gdy taką barwę będą miały meble - np. sofa, fotele i komoda. W pierwszym przypadku warto wybrać dodatki białe - lampę wiszącą i stojącą oraz wiele jasnych akcesoriów do salonu. Idealnie takie wnętrze będzie współgrać z czarną sofą i małym stolikiem kawowym. Dla przełamania kolorystyki ciekawym pomysłem mogą okazać się błękitne dodatki - obrusik na stół czy poduszki.

Kiedy jednak butelkowa zieleń gości na meblach, sofie i fotelach, warto postawić na jasne ściany (chociaż w niektórych przypadkach czarne także zdadzą egzamin, jednak mądrze wtedy należy podejść do wszelkich akcesoriów) i ciemne dodatki - brązowe meble i czarne akcesoria - eleganckie lampy, poduszki i wszelkie wyposażenia salonu.

Obowiązkowymi dodatkami w butelkowozielonym salonie są oczywiście rośliny, które świetnie wkomponują się w takie wnętrze. Należy jednak wybierać nie tylko typowo liściaste rośliny, ale także te kwitnące, które wniosą nieco kolorystyki do wnętrza. Świetną opcją będzie użycie do roślin donic pomarańczowych, błękitnych lub złotych - czyli wszystkich tych kolorów wyróżniających się i nieco przełamujących melancholijne wnętrze.

Czy butelkowa zieleń sprawdzi się w sypialni?

Bez najmniejszej wątpliwości odcienie butelkowej zieleni są wręcz stworzone do sypialni. Wbrew pozorom jest to odważne podejście do sypialni i niewiele osób się na nie decyduje, ale takie wykończenie ma mnóstwo zalet. Po pierwsze można naprawdę zaszaleć projektując wystrój takiej sypialni i stworzyć przepiękną aranżację. Kluczowe jest, by wiedzieć, że jeśli wybieramy taką aranżację jak butelkowa zieleń jakie kolory pasują do niej. Po drugie ta kolorystyka jest typowo melancholijna, uspokajająca i relaksująca, czyli spełnia wszystkie najważniejsze funkcje sypialni - miejsca, gdzie wypoczynek jest kluczowy.

Oczywiście urządzając sypialnię w kolorze butelkowej zieleni nie możemy zapomnieć o odpowiednim przełamaniu tego koloru. Warto postawić w takim przypadku na jasne pościele i zasłony oraz białe dodatki takie jak donice czy szafka nocna. Tego typu wnętrze idealnie będzie się łączyć z drewnianą podłogą lub panelami w odcieniach brązu. Pomysłów na urządzenie sypialni w barwach butelkowej zieleni może być jednak znacznie więcej i można śmiało eksperymentować. Nie zapomnij oczywiście o kilku roślinach w takiej sypialni. Idealnie one połączą się z kolorystyką pokoju, jednak nie przesadź z ich ilością, ponieważ rośliny w okresie nocnym pobierają tlen nie przeprowadzając fotosyntezy.

Podsumowując, butelkowa zieleń to propozycja dla osób, które swoje wnętrza chcą urządzić w nieco stonowanym, spokojnym, relaksującym stylu. Oczywiście oznacza to, że taka aranżacja sprawdzi się w sypialni czy salonie, jednak niekoniecznie jako kolorystyka biura czy kuchni. Jest to nieco przeciwieństwo stylu skandynawskiego, który jest bardzo jasny, minimalistyczny i surowy. Tutaj mamy nieco ciemniejsze wnętrza, przytulne z własną duszą.

Zdjęcie otwierające artykuł: Poster Store