W 1930 roku w miasteczku Simpelveld w południowych został odkryty rzymski sarkofag z roku między 160 a 180 n.e. Nie byłoby w tym nic wielkiego (imperium rzymskie obejmowało przecież także i te ziemie), gdyby wewnątrz sarkofagu, na jego ściankach, nie znajdowała się ciekawa płaskorzeźba. Przedstawiała ona umeblowany minipokój w bogatym rzymskim domu. A wśród mebli - krzeseł, łoża, konsoli z nogami w kształcie lwów - znajdowała się szafka z półokrągłymi niszami, która do złudzenia przypominała współczesny regał - etażerkę.
Czym jest etażerka
Historia regału zaczęła się więc w starożytnym Rzymie. Ale regał to bardzo pojemna nazwa, która określa i biblioteczki na książki, i kuchenne kredensy na zastawę, i regały „wystawowe”. I właśnie takim rodzajem regału - meblem, który służy do „wystawiania” dekoracyjnych przedmiotów - jest etażerka.
Dawniej etażerka to niski i otwarty mebel stojący, składający się z prostej ramy i kilku półek umieszczonych jedna nad drugą.
Tym, co wyróżniało etażerkę, był brak pleców - zwykle pozostawała ona otwarta z obu stron. Dzisiaj etażery są o wiele większych rozmiarów, jednak to, co przez wieki było dla nich charakterystyczne, pozostało.
Jak wygląda etażerka: dawniej i dziś
W osiemnastowiecznej Francji etażerka była odpowiedzią na rosnące wśród arystokratów pragnienie eksponowania drobnych przedmiotów. Mogli oni pochwalić się porcelanowym wazonem czy kilkoma białymi krukami. Bogato zdobiona etażerka, a lekka w formie, doskonale oddawała styl rokoko.
Popularność etażerek wzrosła na początku XIX wieku. Stały się one szczególnie popularne w epoce wiktoriańskiej, skłonnej do nadmiaru ozdób i do kreatywnego łączenia wielu różnych stylów.
Brytyjskie wnętrza tych czasów były projektowane z myślą o eksponowaniu bogactwa i unikatowych przedmiotów z całego świata, a w tej roli etażerka sprawdzała się idealnie. Każda jej półka przypominała teatralną scenę. Etażerki stały się cięższe - wykonane z marmuru lub z drewna, zajmowały centralne miejsce w pokojach, stając się stylowymi elementami dekoracyjnymi.
Dzisiaj, kiedy we wnętrzach panują różne style, do wyboru są odmienne etażerki: antyczne i loftowe, wysokie i zupełnie niskie, etażerki ze szkła, czeczoty, drewna i metalu. Ale ich funkcja pozostaje niezmienna: etażerki mają zwracać uwagę na to, co na nich stoi.