Wystrój wnętrz w stylu angielskim

Przeciwnie niż francuskie wnętrza, które emanują szykiem i są ostentacyjnie wytworne, wystrój wnętrz w stylu angielskim jest znacznie cieplejszy, bardziej kameralny, nastrojowy i po prostu przytulny. Panuje tu zdecydowany maksymalizm: dużo jest dekoracji, miękkich tkanin, poduszek. Co nie znaczy, że wnętrza angielskie są mniej eleganckie. Porównując obie stylistki, można by o nich powiedzieć, że styl francuski jest frywolny, salonowy, obnosi się ze swoją strojnością, a styl angielski we wnętrzach jest dystyngowany, spokojny, nie musi już niczego udowadniać, bo zna swoją wartość.

fot. Moon Moon
fot. Sophie Allport
fot. Sophie Allport

Wnętrza w stylu angielskim - tu panują oryginalne meble!

Tym, co rzuca się w oczy zaraz po przekroczeniu progu wnętrz w stylu angielskim, są drewniane panele, które sięgają połowy ściany, a od połowy - wzorzyste i barwne tapety. W salonie w stylu angielskim z kolei dominuje wygodna przepastna sofa obita tkaniną. Całe wnętrze jest podporządkowane i zbudowane wokół obowiązkowego kominka.

fot. Sophie Allport
fot. Hattie Lloyd

Sofa Chesterfield - kanapa dżentelmenów

Klasycznym i tradycyjnym meblem w angielskim gabinecie jest chesterfield, który stał się już ikoną designu. Z kanapą wiąże się pewna anegdota. Jej pierwszy egzemplarz został stworzony na zlecenie czwartego hrabiego Chesterfield, Philipa Dormera Stanhope, w XVIII wieku.

Hrabia poprosił jednego z najbardziej uznanych stolarzy i tapicerów o nietypową kanapę. Miała to być sofa prawdziwego dżentelmena: wygodna, z szerokim siedziskiem, na której siedziałoby się w pozycji z wyprostowanymi plecami. Stolarz podjął się tego wyzwania, a mebel przerósł najśmielsze oczekiwania hrabiego.

Była to sofa o zdecydowanie prostszej formie niż te, którymi charakteryzowały się XVIII-wieczne meble. Tapicerka wykonana była ze skóry i miała charakterystyczne pikowania, które stanowiły największą ozdobę kanapy.

Ta kanapa w stylu angielskim wyróżniała się powściągliwą i niewymuszoną niczym elegancją, miała w sobie silny męski pierwiastek, który pozwalał dominować jej we wnętrzach. Wkrótce kanapa zaczęła pojawiać się w gabinetach mężczyzn pochodzących z wyższych sfer. Stała się symbolem luksusu. Sofa przyjęła od hrabiego nazwę Chesterfield.

Uszak - meble w stylu angielskim

Uszak to jeden z oryginalnych foteli w salonie w stylu angielskim. Jego historia sięga prawdopodobnie XVII wieku. W starych angielskich domostwach domownikom często dokuczały przeciągi. Żeby się przed nimi uchronić, wybierano Wingback Chair - parcie tego fotela osłaniane było specjalnymi listwami, potocznie zwanymi skrzydłami bądź właśnie uszami. 

fot. Mindthegap

Oprócz tego, do jego charakterystycznych elementów należały drewniane nóżki oraz spore, wygodne siedzisko, w którym można było się zaszyć i uciąć drzemkę. Fotel uszak ze względu na drewniany stelaż oraz wykonanie z miękkiej tkaniny był nie tylko wygodny i solidny. W "Opowieści wigilijnej" w takim fotelu siedział Ebenezer Scrooge, gdy nawiedził go duch jego wspólnika.

Dom w stylu angielskim - kolonialna spuścizna

W pomieszczeniach w stylu angielskim stosuje się drewno i skórę. Bogata tradycja kolonialna wpłynęła na kolor mebli, które w salonie w stylu angielskim są zwykle ciemnobrązowe i z egzotycznego drewna, oraz na ich rodzaj. Gdzieniegdzie pojawia się plecionka na krześle lub parawan, ale głównie meble są frezowane, maja pilastry i gzymsy. 

fot. Mindthegap
fot. Lime Lace

Na komodach i konsolach oraz większych i mniejszych szafkach stoją wazony z kwiatami oraz figurki i świeczniki. Ciemne meble i deski na podłodze w naturalnym odcieniu drewna rozjaśniają ściany angielskiego salonu - tam, gdzie nie ma paneli, przeważają ciepłe i jasne pudrowe kolory.

Kuchnia i łazienka w stylu angielskim

Koniecznie trzeba wspomnieć o kuchni w stylu angielskim i łazience, bo jak nigdzie indziej dopełniają wystrój całego domu. Płytki w kuchni w stylu angielskim ułożone są w typową szachownice. Pomieszczenie wyróżnia duża wyspa z płytą, nad którą wisi potężny okap, oraz popularna żeliwna kuchenka na gaz "Aga", która została opatentowana w 1922 roku.

fot. Cotswold Collection

łazience w stylu angielskim niesztampowym elementem wystroju jest bateria w stylu retro. Co ciekawe, w starszych, angielskich domach bateria ma dwa kurki, do ciepłej i zimnej wody. Znajdują się tu klasyczne umywalki i spłuczki inspirowane oryginalnymi. Łazienka w stylu angielskim ma na ścianach często dekoracje w postaci paneli i tapet.

fot. Hattie Lloyd Home
fot. Abigail Borg

Elementy charakterystyczne dla stylu angielskiego

Pięć najważniejszych cech stylu angielskiego w aranżacji wnętrz:>

  • Kolory - ciemne, nasycone lub ciepłe, jasne
  • Materiały w aranżacji wnętrz w stylu angielskim - drewno egzotyczne, np. mahoń, drewno intarsjowane i inkrustowane
fot. The Monkey
  • Tekstylia to ważny element stylu angielskiego - głównie są to wełna, bawełna, wełniane koce, patchworkowe narzuty, bawełniane poduszki
fot. Sophie Allport
  • Meble angielskie - fotele na kabriolowych nogach, fotele uszaki, chesterfieldy, komody, stoliki, etażerki, regały, krzesła typu windsor
fot. Mindthegap
fot. Mindthegap
  • Dodatki w stylu angielskim - wełniane koce, patchworkowe narzuty, bawełniane poduszki w motywy zwierząt (kuropatwy, konie, psy) oraz motywy roślinne (grzyby), figurki, świeczniki, lampy na drewnianych podstawach, obrazy - malarstwo klasyczne olejne i inne (pejzaże, portrety).
fot. Sophie Allport
fot. Abigail Borg
fot. Besselink Jones
fot. Mindthegap

Styl angielski: podsumowanie

Styl angielski łączy w sobie wnętrze cottage ze swoimi kwiecistymi tapetami i kolonializm jako pamiątkę po imperium, nad którym nigdy nie zachodziło słońce. Angielskie wnętrza są doskonałym sposobem na stworzenie relaksującej, eleganckiej przestrzeni. Poczujecie się w nich jak bohaterki Jane Austin. Ważnym elementem domu jest też ogród angielski, pełen kwiatów i romantycznych zakamarków.

Autor
Styl angielski wnętrza: czym się charakteryzuje? Przewodnik po nastrojowych aranżacjach
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...