Wyrazista, tajemnicza, ponadczasowo elegancka - tak można w skrócie scharakteryzować czarną barwę. W modzie cieszyła się szczególnym uznaniem chociażby Coco Chanel, a umiłowanie czarnej garderoby przez architektów wnętrz i projektantów jest już niemal legendarne. Czy czarne ściany to jednak dobry pomysł w wystroju mieszkania albo domu? Można powiedzieć jedno: jak najbardziej! Wiele jednak zależy od umiejętnego operowania kolorem czarnym, który jest zawsze mocnym graczem w aranżacji.

W kulturze Zachodu czerń miewa negatywne konotacje. Wiązana jest z ciemnością, żałobą, ponurym nastrojem. Warto jednak wyjść poza te uprzedzenia - tym bardziej że ciemna aranżacja wcale nie musi być przygnębiająca. Właściwie zastosowana czerń zapewnia romantyczny, elegancki nastrój i ożywcze kontrasty barwne. Jej szykowny charakter znajduje np. pełne odzwierciedlenie w gwiazdorskiej stylistyce glamour, dla której jest jednym z podstawowych kolorów. 

fot. Caffe Latte

Gdzie zastosować czarne ściany?

Czarne ściany mogą się pojawić właściwie w każdym pomieszczeniu. Niemniej lepiej przełamać tę barwę czymś jaśniejszym. Malowanie wszystkich ścian na czarno w jednym pokoju może bowiem przytłoczyć wnętrze i przełożyć się na niepożądany efekt mroku. O wiele bezpieczniejsze jest podkreślenie tylko jednej strefy za pomocą czerni. Tu mamy kilka podpowiedzi:

Ściana za łóżkiem w sypialni - to idealne miejsce na czerń. Dzięki temu pokój do wypoczynku będzie nastrojowy i szykowny. Na tle czarnych ścian świetnie prezentują się np. białe ramki do zdjęć i lampy w jasnych kolorach. Jeszcze ciekawsza będzie zabawa fakturą i zdobieniami na takiej ściany - np. poprzez zastosowanie boazerii płycinowej albo sztukaterii.

fot. Dowsing and Reynolds

Ściana za sofą w salonie - podobnie jak w przypadku sypialni pozwoli to nadać wnętrzu charakter. Jasna sofa na takim tle będzie się prezentować atrakcyjnie, a jej dobry design zostanie skrzętnie odnotowany np. przez gości. Kontrastowe dekoracje ścienne, czyli w jaśniejszych kolorach, ciekawie zdynamizują i ożywią wystrój salonu.

Czarna ściana w kuchni - może to być np. ściana nad blatem albo też prostopadła do tej z zabudową kuchenną. W kuchni doskonale sprawdzi się czarna farba tablicowa służąca do notatek (chociażby z listą zakupów) czy kreatywnych rysunków wykonanych kredą.

fot. Cult Living

Czarne ściany w pokoju dziecka - tu również godna polecenia jest farba tablicowa, która zapewni najmłodszym mnóstwo rozrywki. Inny atut tego rozwiązania? Nie będzie problemów z czyszczeniem ścian!

Różne odcienie czerni

Czerń czerni nierówno, a producenci farb oferują różne odcienie tego koloru. Warto też zwrócić uwagę na typ farby - matowa lepiej sprawdzi się w przestronnych wnętrzach, a połyskująca - w tych mniejszych, ponieważ lepiej odbija światło. Czarny kolor farby może mieć też domieszkę szarości (modny odcień antracytowy), brązu (tu możemy spotkać tzw. hebanową czerń), błękitu czy zieleni.

Zawsze black & white

Czerń i biel to jedno z najbardziej wszechstronnych oraz ponadczasowych zestawień kolorystycznych. Warto chociażby przywołać kultowy motyw szachownicy, który wraca do współczesnych wnętrz m.in. na posadzkach. To również uniwersalna baza barwna, którą można rozwijać właściwie za pomocą wszystkich innych kolorów. Black & white lubimy też za jego niezwykłą elegancję oraz z pozoru prosty, jednak w praktyce - wyrafinowany charakter.

Meble i materiały wykończeniowe do czarnych ścian

Jedno nie ulega wątpliwości - czarne meble na tle czarnych ścian to nie najlepsze rozwiązanie. Powód? Zwyczajnie „znikną” optycznie, a poza tym aranżacja może wydawać się ciężka czy wręcz przygnębiająca. Lepiej więc postawić na jaśniejsze uzupełnienie dla ciemnych ścian.

Meble mogą być białe, kremowe, beżowe, a jeśli lubimy mocniejsze kompozycje barwne, to postawmy na żywe kolory - różowy, żółty, czerwony albo pomarańczowy. W przypadku materiałów wykończeniowych (np. podłogi, listwy przypodłogowe, stolarka) dobrym tropem będą odcienie drewna. Nie wybierajmy jednak tych najciemniejszych - w duecie z czernią lepiej sprawdzi się delikatniejsze, jaśniejsze wybarwienie. Zawsze dobrym wyborem jest też biel czy szarość.

fot. Porcelain Superstore

Zgrane kompozycje, czyli z czym łączyć ciemne ściany?

Co pasuje do czerni? Ciemne aranżacje możemy urozmaicić na wiele sposobów. Oto trzy przykładowe drogi:

Glamourowy szyk - w takiej konwencji czerń warto wzbogacić o akcenty w kolorze srebra, złota, miedzi, metalicznej szarości, a także szklane, połyskujące detale. Dobrym towarzystwem będzie też biel.

Romantyczna przytulność - zadbajmy o miękkie przejścia kolorystyczne. Kontrastową biel częściowo więc zastąpmy łagodną szarością, beżami, kremami, odcieniami drewna.

Awangardowa energia - artystyczne dusze z pewnością zechcą wzbogacić czerń o wyraziste dodatki. Doskonale sprawdzi się soczysta limonka, neonowy róż, ognista czerwień czy słoneczny żółty.

Autor
Czarne ściany w pokoju. Jak zastosować czarny kolor we wnętrzach?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...