Funkcjonalne i estetyczne oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w każdym pomieszczeniu. Jeśli za pomocą lamp chcemy dodać wnętrzu charakteru oraz wprowadzić efektowny, wyróżniający się element, świetny wybór stanowi żyrandol. Warto jednak odpowiednio dostosować zarówno jego parametry, jak i design do danego pokoju. W przestrzeniach domowych żyrandole najczęściej montowane są w salonie.

By żyrandol cieszył oko swoim pięknem oraz jak najlepiej spełniał swoje funkcje praktyczne, powinien być optymalnie dopasowany do charakteru salonu. Liczą się tu zarówno jego wymiary oraz ciężar, jak i styl, w którym lampa sufitowa została zaprojektowana. 

Żyrandol - rodzaj efektownej lampy sufitowej

Czym dokładnie jest żyrandol? Nie ma ściśle obowiązującej definicji tego rodzaju oświetlenia. Najczęściej przyjmuje się, że chodzi o ozdobną lampę sufitową typu wiszącego. Tak więc żyrandol można dzięki temu odróżnić chociażby od plafonu, który ściśle przylega do sufitu i ma formę spłaszczoną.

fot. HKliving

W potocznym rozumieniu zresztą żyrandol uchodzi za najbardziej elegancki, a przy tym wyrazisty element aranżacji wnętrza. Zazwyczaj składa się z kilku, a nawet kilkunastu punktów świetlnych, wzbogacony jest o efektowne abażury, a oprawy świetlne wraz z dopasowanymi do nich żarówkami mogą też przypominać tradycyjne świeczki. Taki typ oświetlenia miewa też reprezentacyjny charakter.

Żyrandole spotkamy więc zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i użytkowych - zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach, które mają robić wrażenie na odwiedzających. Lampy sufitowego tego typu potrafią osiągać spore rozmiary i niekiedy są ciężkimi sztukami - dobry przykład stanowią klasyczne żyrandole mosiężne.

Dobieranie żyrandolu do salonu - najważniejsze zasady

Ze względu na to, że żyrandol nie jest lampą płaską i potrafi mieć pokaźne rozmiary, najlepiej sprawdza się w większych, przestronnych salonach. Powinny to być też pomieszczenia wyższe, co wynika przede wszystkim z dwóch powodów:

• W niskim pokoju dziennym żyrandol może przeszkadzać na co dzień - zwłaszcza jeśli umocowany jest nad strefą, w której poruszają się domownicy. Dlatego w przypadku gdy wybieramy taki typ lampy do salonu, lepiej powiesić ją np. nad stołem. Wtedy nie ma ryzyka, że ktoś uderzy się o wiszący element lub o niego zahaczy.

• Mały salon z dużym żyrandolem może mieć zaburzone proporcje. Aranżacja wydaje się wtedy przytłoczona oraz pozbawiona harmonii.

fot. HKliving

Wybierając oświetlenie salonu, należy również zwrócić uwagę na wytrzymałość sufitu. W przypadku żyrandoli nie powinny wchodzić w grę tymczasowe rozwiązania mocujące, takie jak pianki czy kleje. Warto też wesprzeć się prostą matematyką. Waga żyrandola musi bowiem odpowiadać wytrzymałości elementów mocujących. Dlatego ciężar lampy najlepiej podzielić na liczbę otworów - wtedy mamy wskazanie, jakim udźwigiem powinno się charakteryzować mocowanie.

Przykładowo dla żyrandola o wadze 10 kg i 4 mocowaniach dla każdego musi to być obciążenie dostosowane przynajmniej do 2,5 kg. Jeśli w salonie znajduje się sufit tynkowany, żyrandol musi być zamocowany do konstrukcji stropu (nigdy tynku!). Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku sufitów podwieszanych. Zastosowane w nich płyty kartonowo-gipsowe nie są przystosowane do dźwigania ciężkich elementów.

fot. Koket

Oświetlenie do salonu w różnych stylach

Jaka lampa do salonu najlepiej sprawdzi się w roli oświetlenia głównego? Istotnym wyznacznikiem jest styl wnętrzarski, który nas najbardziej interesuje:

Żyrandol w stylu klasycznym - tu najczęściej spotkamy kilka punktów świetlnych uzupełnionych o dekoracyjne abażury z tkaniny albo szkła (w tym kryształowego). Warto zwrócić uwagę na podobne detale w przypadku innych lamp w salonie, czyli modeli stołowych, podłogowych oraz kinkietów.

Żyrandol w stylu glamour - widowiskowy i efektowny! Tu już pojawia się więcej połyskujących elementów: srebrzystych, złocistych, miedzianych, a także szykownego szkła. Styl glamour lubuje się w blichtrze, dlatego lampa w tej konwencji ma zwykle więcej dodatkowych elementów, jak np. wiszące kompozycje z kryształów.

fot. Luxxu

Żyrandol w stylu vintage - dość ciężki model np. z elementami mosiężnymi. Oprawy świetlne często stylizowane są na świeczniki. Szczególnie ciekawie prezentują się lampy nawiązujące do oświetlenia sprzed wieków (nawet średniowiecza!).

Żyrandol w stylu skandynawskim - w tym przypadku spotkamy więcej prostoty i harmonii. Typowe są naturalne materiały, takie jak drewno, tkaniny, metal. Można liczyć na eleganckie, minimalistyczne formy wykonane z dużym kunsztem. Nie brakuje też twórczej awangardy - kultowe dla oświetlenia skandynawskiego są chociażby projekty Poula Henningsena.

fot. Louis Poulsen

Żyrandol do nowoczesnego domu

Choć żyrandol kojarzy się raczej z klasycznymi wnętrzami, taki typ oświetlenia równie dobrze sprawdza się w nowoczesnym salonie. Należy tylko z większą świadomością dobierać formy. Dużą popularnością cieszą się chociażby żyrandole, w których kompozycja punktów świetlnych opiera się łączeniu prostych linii pod różnymi kątami. Dzięki temu całość jest dynamiczna, a przy tym spójnie wpisuje się w nowoczesnym wystrój.

fot. Luxxu

Inna propozycja to mniej oczywiste oprawy świetlne na planie okręgu, kwadratu czy prostokąta. W takiej sytuacji klasyczne żarówki zastępowane są LED-ami, które zresztą są długowieczne i energooszczędne. Warto więc zwrócić uwagę na takie rozwiązanie nie tylko z uwagi na estetykę, lecz także korzyści dla domowego budżetu i środowiska.

Zdjęcie otwierające artykuł: Eichholtz

Autor
Jaki żyrandol do salonu wybrać? Ciekawe propozycje
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...