Sposób na ochronę mieszkania przed słońcem jest wiele, a każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Zasłony pełnią funkcję nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną. Potrafią dzięki swojemu kolorowi czy wzorom odmienić całe wnętrze. Nadają mu też przytulności i ciepła. Dlatego często wybieramy je jako rozwiązanie do salonu, sypialni czy pokoju dziecka. Obecnie na rynku jest sporo zasłon zaciemniających, które jeszcze lepiej odbijają promienie UV i pomagają utrzymać sypialnię w ciemności, nawet gdy za oknem świeci słońce. 

Do kuchni, ze względów praktycznych najczęstszym wyborem są jednak żaluzje i rolety. Wśród różnego ich rodzaju, coraz większą popularnością cieszą się rolety z materiału. Są łatwe w montażu i użytkowaniu, a dzięki swojej bogatej kolorystyce, bez problemu można dopasować je do swojego wnętrza. Jedyną trudnością może być ich sposób pielęgnacji. Plastikowe czy drewniane rolety wystarczy przetrzeć szmatką, jak wygląda sprawa z roletami tkaninowymi?

Rozwiązanie ze szkolnego piórnika

Rolet nie trzeba wcale zdejmować i wrzucać do pralki. Większości z nich nawet nie należy prać w ogóle. Osłony na okno wykonane są bowiem ze specjalistycznego materiału, który pokrywany jest apreturą. Apretura to unikalna powłoką, która nie tylko uszlachetnia tkaninę, ale przede wszystkim stanowi zabezpieczenie przed nadmiernym osiadaniem na niej kurzu, płowieniem na słońcu i wilgocią. Jeśli regularnie dbamy o nasze rolety, to zwykle mamy do czynienia z niewielkimi plamami, do których nie będzie potrzebna ani woda ani środki myjące. Wystarczy zwykła gumka do ścierania.

Zanim zabierzemy się za wycieranie plam, koniecznie sprawdźmy czy gumka jest czysta i nie ma żadnych śladów ołówka czy kredki. W przeciwnym razie otrzymamy efekt odwrotny do zamierzonego i tylko dodatkowo rozetrzemy brud. Jeśli gumka nie ma zabrudzeń, to wystarczy delikatnie chwycić materiał i potrzeć plamkę gumką, aż roleta będzie czysta. To świetny sposób na wyczyszczenie plam także z innych trudnych powierzchni, takich jak ściana czy tapeta. To rozwiązanie szybkie i tanie, nie potrzebujemy do niego nic, oprócz tego, co już mamy w domu. A jeśli ostatnia gumka do ścierania zniknęła wraz z wyprowadzką dziecka, to zakup nowej to zaledwie kilka złotych.

Lepiej zapobiegać

Jak przy czyszczeniu każdej rzeczy i w roletach warto być systematycznym i reagować na bieżąco, niż później męczyć się z trudnymi plamami. Im dłużej będziemy zwlekać ze sprzątaniem, tym większa szansa, że zabrudzenia wnikną w głąb tkaniny i będą bardzo trudne do usunięcia. Podstawą przy posiadaniu materiałowych rolet w domu jest usuwanie z nich kurzu.

Najwygodniej będzie po prostu użyć odkurzacza. Warto jednak pamiętać by był ustawiony na jak najmniejszą moc, aby nie doprowadzić niechcący do wciągnięcia materiału i odgnieceń. Najlepiej wykorzystać końcówkę zakończoną miękką szczoteczką, która często jest sprzedawana w zestawie z klasycznymi końcówkami. Jeśli nie masz pod ręką odkurzacza, możesz też skorzystać z miękkiej szczoteczki lub nawet rolki do czyszczenia ubrań. Niezależnie od wyboru, trzeba być dokładnym i delikatnym.

Autor
Wystarczy ta 1 mała rzecz, żeby wyczyścić rolety. Będziecie zdziwieni
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...