Dobrze dobrane zasłony nie tylko podkreślają styl i atmosferę wnętrza, ale także wpływają na prywatność, kontrolę światła i klimat w pomieszczeniu. W efekcie to oddziałuje na nasze emocje i nastrój. Co wziąć pod uwagę dobierając zasłony do tych wnętrz?

Dobór stylu - klasyczny, nowoczesny, minimalistyczny czy rustykalnu?

Rozpocznij od określenia stylu, jaki chcesz osiągnąć. Czy to klasyczny, nowoczesny, minimalistyczny czy rustykalny? Wybierz zasłony, które współgrają z ogólnym wystrojem pomieszczenia. Zasłony z delikatnymi wzorami lub jednokolorowe, długie firany mogą dodać lekkości pomieszczeniu. Grubsze, solidne tkaniny lub rolety zaciemniające zapewnią bardziej intymną atmosferę. Są więc polecane zimą, gdy budujemy w naszym domu ciepłą ostoję.

Zdjęcie: mi.ju mi.ju okno & tkanina

Materiał odgrywa istotną rolę. Delikatne tkaniny, takie jak lekkie bawełny czy len, wpuszczają więcej światła. Grubsze, jak welur czy jedwab, zapewniają większą prywatność i kontrolę nad światłem. Wybierz tkaniny, które pasują do funkcji pomieszczenia - np. w salonie może to być lekka, przepuszczająca światło tkanina, a w sypialni tkanina z możliwością zaciemnienia.

Zdjęcie: MK Studio/Home Concept Galeria Wnętrz w Warszawie

- Klienci wybierają teraz przede wszystkim tkaniny miękkie, lejące, w naturalnym stylu. Często z widocznym splotem, z domieszkami naturalnych włókien. Królują tkaniny jednolite, ale nie całkowicie gładkie. Popularne są więc melanże w odcieniach chłodnych beży, a także aksamity, które umarszczone mają dużą rozpiętość tonalną i dają trójwymiarowy efekt - zdradza Justyna Miąsek z firmy mi.ju okno & tkanina w Home Concept Galeria Wnętrz w Warszawie

Zasłony na wymiar - długość i pomiar okna

Zasłony o odpowiedniej długości (najczęściej sięgające do podłogi lub lekko wiszące nad nią) dodają elegancji i optycznie powiększają przestrzeń. Zasłony długie, leżące na podłodze, kojarzą się z wnętrzami eleganckimi i podkreślają klasę salonu. Pamiętaj o odpowiednim pomiarze okna, aby zasłony pasowały idealnie też na szerokość.

Zdjęcia: MK Studio/Home Concept Galeria Wnętrz w Warszawie

- Podczas wyboru zasłony, musimy zastanowić się również jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Jeżeli marzy nam się kompozycja luźnych fal, musimy zarezerwować więcej tkaniny, najlepiej dwa razy tyle ile wynosi szerokość okna. Podobnie w przypadku zasłon dekoracyjnie upiętych zakupmy więcej materiału - podpowiadają eksperci MK Studio z salonu w warszawskim Home Concept Galeria Wnętrz

Sposób, w jaki tkanina się układa, zależy nie tylko od długości zasłony, ale także od jej gramatury. Im cięższa tkanina, tym bardziej opada i tworzy efekt lejący. Zasłony z aksamitu czy weluru doskonale współgrają z przestronnymi wnętrzami, dodając im elegancji i przytulności. Z kolei lekkie, przejrzyste tkaniny, takie jak tiul, tafta, szyfon czy len, idealnie pasują do letnich wnętrz w salonie, jadalni czy gabinecie, tworząc wrażenie lekkość i powiewu - podpowiadają eksperci MK Studio.

Zdjęcie: mi.ju mi.ju okno & tkanina

Jeśli zależy Ci na regulowaniu ilości światła wpadającego do pomieszczenia, warto rozważyć zamiast zasłon rolety z możliwością regulacji, np. rolety dzień/noc lub żaluzje.

Zdjęcie: mi.ju mi.ju okno & tkanina

Kolory i wzory - dopasowanie do całości

Wybierz kolory, które pasują do ogólnej kolorystyki wnętrza. Jasne odcienie optycznie powiększą przestrzeń, natomiast ciemniejsze dodadzą elegancji. Wzory i tekstury mogą nadawać wnętrzu indywidualności, ale pamiętaj o równowadze - zbyt intensywne wzory mogą przytłoczyć pomieszczenie.

Zdjęcie: MK Studio/Home Concept Galeria Wnętrz w Warszawie

Zwróć uwagę na to, jak intensywnie używasz danego pomieszczenia. W salonie, gdzie dużo światła jest pożądane, lekkie zasłony mogą być lepszym wyborem, niż te zaciemniające. W sypialni natomiast warto zainwestować w zasłony, które zapewnią ciszę i spokój podczas snu. Grubsze działają też jako dodatkowa warstwa izolacji akustycznej od odgłosów z zewnątrz i zapobiegają powstawaniu pogłosu.

- Sypialnia to miejsce, w którym chcemy się dobrze wyspać. Do tego natomiast potrzebne jest dobre zaciemnienie, by nie przeszkadzały nam uliczne latarnie czy wczesny wschód słońca latem. Do sypialni więc świetnie sprawdzają się tzw. tkaniny dimoutowe i blackoutowe, czyli takie o zaciemnieniu powyżej 80% - podkreśla Justyna Miąsek.

Zdjęcie: MK Studio/Home Concept Galeria Wnętrz w Warszawie

Wybierając zasłony do sypialni i salonu, zwróć uwagę na ich estetykę, funkcjonalność i dostosowanie do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Połączenie tkanin, kolorów i odpowiedniego dopasowania do stylu wnętrza stworzy harmonijną i funkcjonalną przestrzeń. 

Więcej informacji na: homeconcept.com.pl