Określenie metrażu i budżetu - kosztorys

Pierwszym zadaniem jest dokładny pomiar łazienki. Potrzebny jest nie tylko do tego, aby optymalnie dopasować elementy wyposażenia, ale również do obliczenia ilości materiału, którym wykończymy ściany i podłogi. To na tym etapie określamy budżet, którym dysponujemy. Dobrze jest ustalić kwotę, którą możemy wydać na remont bądź urządzanie łazienki i wykonać choćby pobieżny kosztorys, ponieważ w przeciwnym wypadku może się okazać, że w połowie inwestycji skończą nam się środki. Należy pamiętać również o instalacjach wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, które być może będą wymagać modyfikacji.

Już czas na zaplanowanie wnętrza. Projektując łazienkę, warto skorzystać z bezpłatnych internetowych planerów 3D do projektowania wnętrz. Stosując się do dokładnych wymiarów pomieszczenia i elementów wyposażenia sprawdzimy, czy wykonany przez nas projekt jest funkcjonalny. Możemy również narysować projekt łazienki na papierze technicznym z podziałem milimetrowym.

Ogólne zasady projektowania łazienki

Zanim przejdziemy do przyjemnych założeń aranżacyjnych, warto poznać kilka ważnych uniwersalnych zasad, które są powszechnie stosowane przez projektantów w celu zachowania funkcjonalności i komfortu użytkowania łazienki.

• Wymiary samych elementów wyposażenia to nie wszystko, ponieważ należy doliczyć do nich miejsce pozwalające na swobodne korzystanie ze sprzętów. W przypadku wanny wolne miejsce powinno mieć minimalne wymiary 100x70 cm, przed kabiną pozostawiamy wolną przestrzeń o wymiarach co najmniej 80x90 cm, przed umywalką 100x70 cm, natomiast przed sedesem 60x80 cm.

• Odległości między ceramiką a ścianą stanowią o wygodzie jej użytkowania. Umywalka powinna zostać umieszczona przynajmniej 30 cm od prostopadłej ściany, sedes 20 cm, natomiast w przypadku bidetu jest to 30 cm.

• Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 75-85 cm nad podłogą. Szerokość umywalki, aby była wygodna w użytkowaniu to minimum 50 cm.

• Jeśli łazienka jest mała i nieustawna, warto pomyśleć o przesunięciu drzwi. Odległość drzwi od prostopadłej ściany wynosząca 60 cm to opcja dla postawienia w narożniku pralki. Przy większych odległościach można zainstalować w tym miejscu sedes, umywalkę, a nawet prysznic.

• Pamiętajmy o swobodnym dostępie do okna i drzwi, przy czym drzwi powinny otwierać się na zewnątrz.

• Warto rozważyć montaż grzejnika drabinkowego w łazience. Możliwość użycia po umyciu rąk lub kąpieli ciepłego ręcznika zdecydowanie jest komfortową opcją. Warto jednak pamiętać, iż nie możemy elektrycznego grzejnika zawiesić w pobliżu źródeł wody. Przyjmuje się, że minimalna odległość to 60 cm.

• Pralka zajmuje sporo miejsca, dlatego w bardzo małych łazienkach polecane są węższe modele ładowane z góry. W przypadku pralki ładowanej z boku przestrzeń nad pralką możemy wykorzystać na półki lub szafki, które zapewnią miejsce do przechowywania. Jeśli w łazience jest wnęka, z powodzeniem możemy ją wykorzystać na postawienie pralki i zabudować estetycznym przepierzeniem lub drzwiami.

• Jeśli dysponujemy średnią lub dużą łazienką, warto rozważyć budowę ścianek działowych, wyznaczających strefy.

Odwieczny dylemat - wanna, czy prysznic?

Czeka nas podjęcie najważniejszej decyzji - wanna, czy prysznic? Zacznijmy od garści informacji technicznych.

• W małych blokowych łazienkach, które nierzadko mają wielkość zaledwie 3 m2, wchodzi w grę tylko prysznic, gdyż wanna zabrałaby zbyt dużą ilość miejsca.

• Przyjmuje się, że minimalne wymiary funkcjonalnej łazienki, w której zmieścimy pralkę i wannę, oscylują wokół 5,5 m2.

• Urządzając dużą łazienkę w kształcie kwadratu o powierzchni większej niż 7 m2, możemy pokusić się o reprezentacyjną wannę wolno stojącą pokaźnych rozmiarów, a nawet wannę i prysznic oraz ścianki działowe.

• Urządzając średniej wielkości łazienkę, dobrym pomysłem godzącym użytkowników w kwestii preferencji dotyczących formy przestrzeni kąpielowej jest wanna ze szklanym parawanem prysznicowym zachowująca funkcjonalność obu urządzeń.

• W małych, szczególnie wąskich łazienkach bardzo praktycznym rozwiązaniem jest prysznic typu walk-in, który optycznie powiększa wnętrze i jest możliwy do zainstalowania w nawet najbardziej nieustawnym miejscu. Nawet w małej łazience możemy wykonać prysznic walk-in o komfortowych wymiarach 80x100 cm. Wybór pomiędzy wanną a prysznicem determinowany jest zatem w mniejszym stopniu naszymi chęciami, a w większym uwarunkowaniami technicznymi pomieszczenia.

Spójność aranżacji - jakie meble, ceramika i armatura do łazienki?

Wykonując projekt łazienki, z pewnością warto iść z duchem czasu i skorzystać z inspiracji pochodzących z internetu bądź katalogów. Współczesne trendy wskazują na spójność aranżacyjną całego mieszkania, więc jeśli urządziliśmy wnętrza w stylu industrialnym, to w łazience nie powinno zabraknąć betonu, prysznica w czarnej ramie, metalowego regału z drewnianymi półkami, czarnej armatury prostej w formie oraz okrągłego lustra.

Pełna luksusu kobieca łazienka glamour to z kolei marmur na ścianach, złota armatura i dodatki, funkcjonalna lakierowana szafka z szufladami na kosmetyki oraz finezyjna umywalka nablatowa. Styl nowoczesny określa minimalizm, więc doskonale sprawdzi się tu kwadratowa umywalka umieszczona na solidnym grubym blacie, funkcjonalna szafka bądź regał oraz wielkoformatowe płytki. Warto wiedzieć, że małą łazienkę możemy optycznie powiększyć lustrami, jasnymi kolorami i pomysłowym oświetleniem.

Wybierając armaturę do łazienki, warto zwrócić uwagę na proporcje umywalki (aby woda nie chlapała poza umywalkę), wyposażenie baterii w perlator napowietrzający wodę (oszczędność wody) oraz na powłokę baterii, która może zapobiegać uporczywym zabrudzeniom. Nabywając komplet ceramiki łazienkowej, dobrze byłoby zdecydować się na harmonijne rozwiązanie, czyli wybór elementów z jednej kolekcji, podobnie postępujemy w przypadku armatury.

Jak rozmieścić meble i ceramikę w łazience?

Niepisaną zasadą wynikającą z poczucia estetyki jest umieszczenie na wprost drzwi elementów reprezentacyjnych. Najczęściej jest to przestrzeń umywalkowa opatrzona eleganckim podświetlanym lustrem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby była to wyjątkowa kształtem wanna, czy stylowa kabina prysznicowa. Sprzęty, które staramy się ukryć, czyli sedes i pralka powinny zostać umieszczone raczej w zakątkach łazienki.

Czym wykończyć ściany i podłogi w łazience? Przegląd nowoczesnych rozwiązań

Nadal prym wiodą płytki ceramiczne, jednak wraz z upływem czasu ich forma zyskała na estetyce. Mamy zatem do wyboru wielkoformatowe płytki ceramiczne matowe i w połysku imitujące kamień, drewno, beton, zdobione motywami geometrycznymi lub jednokolorowe z oryginalną fakturą. Świetnym zamiennikiem płytek są odporne na wodę panele winylowe występujące we wzorach drewna, betonu lub deseni marokańskich.

Swój renesans przeżywa szkło nie tylko pod postacią nowoczesnych luksferów, ale również w czystej formie gładkiej tafli. Szkło hartowane transparentne, jednokolorowe bądź z grafiką to bezpieczny i ponadczasowy sposób na wyjątkową łazienkę. W przypadku łazienki industrialnej lub ultranowoczesnej możemy zastosować mikrocement lub beton w postaci farby betonowej, której barwa może zostać urozmaicona brokatami dodającymi blasku, natomiast łazienka klasyczna może zyskać za sprawą elementów ściennych bądź podłogowych wykonanych z drewna albo jego imitacji. Dozwolone jest wszystko, byle w ramach zaplanowanego budżetu.

Jakie oświetlenie do łazienki?

Ostatnim elementem, który musimy zaplanować, projektując łazienkę, jest jej oświetlenie. Optymalnym wyborem jest oświetlenie górne dopełnione punktami świetlnymi na bocznych ścianach, na przykład nad lustrem. Dobrym połączeniem będzie plafon sufitowy, kinkiet w okolicy lustra i oświetlenie ledowe w pobliżu przestrzeni kąpielowej lub wnęk.

Autor
Projekt łazienki krok po kroku - o tych zasadach musisz pamiętać!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...