Szafka pod umywalkę stojąca - popularna i ponadczasowa

Stojące szafki umywalkowe od wielu lat cieszą się ogromną popularnością i są swoistym prekursorem stylowych systemów mebli łazienkowych. Stojąca szafka ma wiele zalet i świetnie sprawdza się w średnich i dużych łazienkach. Jest wytrzymała i zdolna unieść duży ciężar nawet kilku umywalek oraz wszelkich „przydasiów”, które przechowujemy w meblu.

W przypadku szafki stojącej nie ogranicza nas jej wielkość - możemy zamontować szafkę o szerokości dwóch metrów, ponieważ system wytrzymałych podpór lub nóżek stabilnie rozkłada i unosi jej ciężar. Szafka stojąca pomieści naprawdę sporo i dzięki temu może stać się jedynym meblem w całej łazience. Umywalkowe szafki stojące ewoluowały na przestrzeni lat i charakteryzują się obecnie nowoczesnym designem oraz ogromną uniwersalnością, a kombinacja szuflad i półek stanowi o ich dużej funkcjonalności.

Szafka wisząca pod umywalkę - nowoczesny design

Umywalkowa szafka wisząca to synonim nowoczesnego minimalizmu, ale również praktycznych rozwiązań. Dzięki zawieszeniu na dowolnej wysokości mebel możemy dopasować do wygodnego użytkowania przez osoby bardzo wysokie bądź dzieci. To również doskonałe rozwiązanie do niewielkich wnętrz, w których ilość miejsca jest ściśle ograniczona, jednak należy liczyć się z faktem, że szafka wisząca jest mniej pojemna, niż stojąca.

Wolna przestrzeń pomiędzy szafką a podłogą doda zabudowie lekkości i optycznie powiększy łazienkę. Wisząca szafka pod umywalkę niewątpliwie ułatwia także sprzątanie i utrzymanie podłogi pod meblem w czystości. Wadą szafki wiszącej jest konieczność jej przymocowania do ściany, dlatego wymaga solidnego podłoża i użycia wiertarki.

Szafka z umywalką w zestawie - błyskawiczny zakup

Szafka z umywalką w zestawie to przede wszystkim pomysł oszczędzający czas i pieniądze. Taki zestaw charakteryzuje się konstrukcyjną i aranżacyjną kompletnością, co oznacza, że oba elementy pasują do siebie zarówno pod względem wymiarów, jak i stylistyki, a my nie musimy tracić czasu na bieganie po sklepie i zestawianie z sobą różnych modeli. Szafka z umywalką w zestawie kusi również ceną, która zwykle jest dużo niższa, niż w przypadku zakupu umywalki i szafki osobno.

Szafka umywalkowa jak regał - minimalizm jest trendy

Regał pod umywalką - czy to się w ogóle sprawdzi? Wyobraźmy sobie konstrukcję z czarnych profili wzbogaconą półkami z egzotycznego drewna lub solidny gruby blat z betonu podparty stalową konstrukcją. Do tego prostokątne nablatowe umywalki z białej lub czarnej ceramiki oraz okrągłe loftowe lustro. Mogłoby się wydawać, że to niefunkcjonalny eksperyment dla odważnych. Nic z tych rzeczy. To zestaw prosto z najpoczytniejszych czasopism wnętrzarskich prezentujący niezwykle modny od kilku sezonów styl industrialny.

Szafka pod umywalkę nablatową - baza pod nowoczesną ceramikę

Przeglądając prasę wnętrzarską, można zauważyć bardzo stylowy trend, a mianowicie szafki łazienkowe z umywalkami nablatowymi. Umywalka postawiona na blacie pozostawia dużo miejsca, które przydaje się w przypadku codziennych zabiegów higienicznych bądź wykonywania makijażu. To również idealne miejsce na dekoracje podkreślające charakter wnętrza. Umywalki często w kształcie misy wykonane z ceramiki, szkła, kamienia lub stali prezentują się wyjątkowo elegancko w oprawie szafki z okazałym widocznym blatem i nie zajmują miejsca wewnątrz szafki. Meblem pod umywalkę nablatową może być zarówno szafka stojąca, jak i wisząca.

Szafka pod umywalkę wpuszczaną - sprawdzone rozwiązanie

Umywalka wpuszczana w blat szafki wymaga precyzyjnego dopasowania i wycięcia otworu. Ważny jest też dobór materiału na blat, który powinien być odporny na zachlapanie wodą. Trzeba pogodzić się również faktem, że zajmie cenne miejsce wewnątrz szafki, jednak to nadal chętnie wybierane rozwiązanie. Przesłanką jest duży wybór form, ponieważ umywalki wpuszczane w blat mogą przyjąć kształt okręgu, owalu, kwadratu lub prostokąta i doskonale pasują do minimalistycznych wnętrz. Po osadzeniu umywalki z reguły pozostaje jeszcze sporo wolnego miejsca na blacie, które możemy przeznaczyć na kosmetyki lub dekoracje. W tym przypadku również umywalkę możemy osadzić na szafce stojącej lub wiszącej.

Szafka umywalkowa - z czego najlepsza?

Wybór materiału na szafkę umywalkową jest w dużej mierze uzależniony od stylu, w którym planujemy zaaranżować łazienkę. Najpopularniejszym rozwiązaniem są meble z płyty MDF. Technologia wykończenia, czyli zabezpieczenia płyty MDF w przypadku mebli łazienkowych pozwala na wieloletnie bezawaryjne użytkowanie.

Mamy do wyboru:

• szafkę fornirowaną, czyli pokrytą cienką warstwą drewna naturalnego, które następnie lakieruje się w opcji mat lub półmat

• szafkę laminowaną, gdzie płyta MDF zostaje pokryta odpornym na wysokie temperatury i trwałym laminatem

• szafkę umywalkową akrylową, która charakteryzuje się wysokim połyskiem idealnie współgrającym z nowoczesnymi aranżacjami

• szafkę foliowaną odporną na wilgoć, którą cechuje duży wybór wzorów od drewnopodobnych poprzez jednokolorowe po wielobarwne.

W łazienkach, w których panuje bardzo duża wilgotność lepiej zastosować szafkę umywalkową z płyt HPL. Kolejną propozycją, która spodoba się fanom ekskluzywnych rozwiązań, jest szafka pod umywalkę wykonana z kamienia. Szafka kamienna marmurowa lub granitowa to kwintesencja luksusu i może nawiązywać do elementów wyposażenia w sąsiednich pomieszczeniach, szczególnie jeśli w kuchni króluje kamienna wyspa.

Doskonale zamiast szafki sprawdzi się również okazały kamienny blat z nablatową umywalką oraz połączenie kamiennego blatu i drewnianych szafek. Drewniana szafka umywalkowa to klasyka stylu. Ponadczasowe i szlachetne piękno drewna zachwyca w aranżacjach nawiązujących do natury takich jak skandynawska i rustykalna, ale również dobrze odnajduje się w aranżach klasycznych, angielskich, czy kolonialnych.

Możemy zainwestować w oryginalność i zakupić szafkę umywalkową wykonaną z drewna egzotycznego, które nie dość, że charakteryzuje się niebanalnym i unikatowym designem, to jeszcze świetnie radzi sobie z wilgocią. Drewno bardzo dobrze sprawdzi się również w połączeniu z metalowymi profilami, tworząc minimalistyczną szafkę umywalkową w stylu industrialnym. W zależności od stylu wnętrzarskiego możemy również postawić na szafkę z kombinacji metalu i szkła w stylu nowoczesnym, bądź szkła i bielonego drewna w stylu prowansalskim.

Na co zwrócić uwagę kupując szafkę pod umywalkę?

Materiał, z którego wykonana jest szafka pod umywalkę, jest sprawą priorytetową. Łazienka jest miejscem, w którym panuje duża wilgotność, dlatego meble powinny być przeznaczone do tego typu pomieszczeń. Oznacza to, że materiał, z którego mebel został wykonany, powinien być odporny na parę wodną wydzielającą się podczas kąpieli i zachlapanie wodą oraz częste zmiany temperatury. Szafka pod umywalkę podobnie jak pozostałe meble łazienkowe powinna charakteryzować się również wysoką jakością i precyzją wykonania.

Kupić gotową szafkę pod umywalkę, czy zamówić na wymiar?

Duży wybór i wyszukany asortyment mebli łazienkowych w popularnych sieciówkach meblowych i budowlanych umożliwia nabycie szafki pod umywalkę w zasadzie do każdego wnętrza i na każdą kieszeń. Niewielką stojącą szafkę z lakierowanej płyty MDF z umywalką w zestawie „upolowaną” w promocji możemy kupić już za 200 zł. Ceny szafek umywalkowych wiszących rozpoczynają się od 300 zł.

Za pojemną szafkę stojącą z szufladami i półkami zapłacimy kilkaset złotych. Kiedy warto zdecydować się na szafkę umywalkową wykonaną u stolarza na zamówienie? Powodem może być bardzo nieustawna łazienka bądź chęć posiadania szafki w nietypowym rozmiarze, kształcie bądź designie. Taka szafka to zdecydowanie większy koszt, niż tej zakupionej w sieciówce i może sięgać nawet kilku tysięcy.

Autor
Szafka pod umywalkę - wisząca czy stojąca? Przegląd rodzajów i modeli
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...