Myśląc o urządzaniu łazienki, zapewne od razu przychodzą nam na myśl różnokolorowe płytki w pięknych wzorach. Jest to najczęstsze skojarzenie, jednak czy rzeczywiście w łazience muszą znaleźć się płytki, czy może da się je jakoś zastąpić? Otóż okazuje się, iż płytki w łazience można zastąpić między innymi… tapetą.

Czy tapeta sprawdzi się w łazience zamiast płytek? 

Tapeta do łazienki, zamiast płytek może brzmieć dość niecodziennie, jednak jest to coraz częściej wykorzystywany zamiennik. Łazienka jest dosyć trudnym pomieszczeniem, ze względu na duży poziom wilgotności, dlatego też można byłoby się zastanawiać, czy tapeta rzeczywiście jest dobrym pomysłem.

Mogą przy tym wystąpić wątpliwości, mimo to możemy być pewni, że przy doborze dobrej jakościowo oraz odpowiednio przystosowanej tapety, nie ma się czym martwić. Na rynku istnieje wiele tapet, które świetnie nadają się do łazienki, gdyż są odporne na wilgoć. Między innymi są to tapety winylowe lub z włókna szklanego.

Jaka tapeta nadaje się do łazienki najlepiej?

Tak jak wcześniej wspomniano, bardzo dobrze sprawdzą się tapety wodoszczelne do łazienki, takie jak tapety z włókna szklanego oraz tapety winylowe. Jeśli chodzi o te tapety, które wykonane są z włókna szklanego, przede wszystkim należy zaznaczyć, iż cechuje je bardzo wysoka odporność na wilgoć, a co więcej - na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Często wybierane są w przypadku, kiedy ściana posiada różnego rodzaju mankamenty. Dodatkowo też tapety z włókna szklanego używane są w celu zamaskowania lekkich ubytków w ścianach, a dokładniej w tynku. Tapeta z włókna szklanego nadaje się idealnie do pomalowania, co zapewnia możliwość zmiany koloru za każdym razem, kiedy tylko chcemy, a także dzięki temu możemy dopasować taką tapetę kolorystycznie do mebli, podłogi, czy do innych elementów wystroju i nie tylko.

Tapety z włókna szklanego można zakupić w wielu kolorach i wzorach, co umożliwia dopasowanie idealnej tapety do wnętrza łazienki. Jeśli chodzi o tapety winylowe, tak jak sama nazwa już wskazuje, są to takie tapety, które pokryte są warstwą winylu. Tapety są odporne na czyszczenie oraz na wodę, dlatego rewelacyjnie nadają się do wykorzystania w łazience. Tak jak w przypadku tapet z włókna szklanego, można oczywiście zakupić je w najróżniejszych wzorach i kolorach.

Czy tapeta może być zamontowana pod prysznicem?

Wiemy już, że tapeta może być świetnym zamiennikiem płytek w łazience, ponieważ istnieją wodoodporne tapety, które nie zepsują się po pierwszym czyszczeniu, a co więcej, mogą zapewnić naszej łazience jedynego w swoim rodzaju klimatu. Wiemy więc, że tapeta w łazience to wcale nie taki zły pomysł, jaki się wydaje, jednak czy możliwe jest zamontowanie tapety pod prysznicem i czy taki zabieg obejdzie się bez wszelkiego rodzaju komplikacji? Otóż producenci tapet wodoodpornych zachęcają zazwyczaj do umieszczania tapet w takich miejscach, w których tapeta będzie miała możliwie jak najmniejszy kontakt z wodą, a wszystko to ze względu na to, że tapeta jak każda inna z czasem się zepsuje i nie będzie już atrakcyjnie wyglądać. Mocząc taką tapetę non stop wodą, mimo iż jest ona wodoodporna, siłą rzeczy w niewielkim stopniu ją uszkadzamy, czym przyczyniamy się oczywiście do jej zepsucia.

Wprawdzie tworzone są stale nowoczesne i innowacyjne tapety, których producenci zapewniają o ich skuteczności, jakości oraz całkowitej wodoszczelności, jednakże chcąc, by nasze wnętrze utrzymywało jak najdłużej swój ładny wygląd, musimy postarać się i odpowiednio o nie zadbać, co oznacza, by umieszczać tapety w odpowiednich miejscach, czyli w takich, w których tapeta nie ma stałego nieprzerwanego kontaktu z wodą.

Chcąc zachować naszą tapetę w łazience w jak najlepszym stanie przez długi czas, możemy zastanawiać się, czym zabezpieczyć tapetę w łazience, czy potrzebujemy do jej pielęgnacji specjalnego środka? Otóż o taką tapetę nie trzeba jakoś szczególnie dbać, ani też jej pielęgnować, jednak jeśli chcemy, to można wypróbować preparaty impregnacyjne do tego typu tapet. Producenci takich preparatów gwarantują, iż po ich użyciu tapeta będzie bardzo dobrze zabezpieczona, a dodatkowo użycie preparatów impregnacyjnych wcale nie jest takie trudne.

Jakie wodoszczelne tapety do łazienki wybierać?

Dziś możemy zakupić różne ekskluzywne tapety do łazienki w jakichkolwiek kolorach oraz wzorach chcemy. Dzięki temu możemy nadać naszej łazience odpowiedniego charakteru, gdyż na tapecie może być nadrukowane wszystko, cokolwiek tylko przyjdzie nam do głowy. Taka tapeta może oczywiście stanowić główny element wystroju danej łazienki, a może być tylko dodatkiem do niego. Wybór jednak jest bardzo duży, skąd więc wiedzieć, jaką tapetę powinniśmy wybrać? Jeśli chodzi o wzór czy kolor, to niestety musimy wiedzieć sami, lub też możemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który dobierze do naszej łazienki idealną tapetę.

Co do konkretnego typu tapety oraz tego, w jaki sposób została ona wykonana, najlepiej jest dowiedzieć się więcej na ten temat, by mieć możliwość porównać odpowiednie typy tapet. Dodatkowo też, jeśli sami nie uważamy się za specjalistów w urządzaniu łazienek, zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowców, którzy profesjonalnie będą umieć doradzić nam w wyborze odpowiedniej tapety.

Okazuje się, iż tapeta może być idealnym zamiennikiem płytek w łazience, a w dodatku może być nawet lepsza niż płytki. Wprawdzie dziś płytki również występują w wielu wzorach, kolorach, a nawet w różnych kształtach, jednak i tak takich wzorów jest znacznie mniej niż w przypadku tapet, na których może znajdować się przecież wszystko, czego tylko zapragniemy. Co więcej, założenie, a także utrzymanie takiej wodoszczelnej tapety w łazience wcale nie jest takie trudne, jakie się wydaje.