Dobrze zaprojektowaną łazienkę można opisać dwoma słowami - funkcjonalna i ładna. Wybierając odpowiednie wyposażenie i zachowując przy tym właściwą kolejność na pewno unikniemy błędów i sprawimy, że obydwa założenia idealnego projektu łazienki zostaną spełnione.

Urządzając łazienkę wybieramy do niej płytki, ceramikę i armaturę. Niby nic trudnego, a jednak po drodze można popełnić wiele błędów. Co zrobić, aby ich uniknąć? Po pierwsze - zdecydować się na sprzęty z jednej serii, aby dobrze razem wyglądały. Po drugie - sprawdzić dokładnie sposób instalacji, żeby nie okazało się, że do siebie nie pasują.

Kolekcja Ellade MAX-FLIZ Wanna wolno stojąca Temple INSPIROWNIA Umywalki nablatowe Catino CORAM POLAND
Kolekcja Ellade - elegancka linia ceramiki i akcesoriów łazienkowych w stylu retro, umywalka podwieszana, konsola pod umywalkę oraz podwieszane bidet i miska ustępowa z deską, Hidra, MAX-FLIZ, cena dostępna w salonie Wanna wolno stojąca Temple z nieporowatego, homogenicznego materiału typu solid surface, który zapewnia brak jakichkolwiek spoin czy łączeń, jak również możliwość naprawy ewentualnych uszkodzeń spowodowanych np. użyciem bardzo silnych środków czyszczących. Wykończenie matowe. Nablatowa umywalka Fluent z kompozytu Cristalplant® również w wykończeniu matowym. Inbani, INSPIROWNIA, umywalka ok. 7500 zł i wanna ok. 20 000 zł Umywalki nablatowe Catino. W kolekcji dostępne także wersje prostokątna wysoka i niska, miska ustępowa i bidet w wersji stojącej i podwieszanej. Kolekcję uzupełniają drewniane elementy - szafki podumywalkowe, półki oraz mydelniczki. Disegno Ceramica, CORAM POLAND, cena dostępna w salonie

Spójne formy. Wybieramy ceramikę łazienkową

Wybierając ceramikę (umywalkę, miskę ustępową i bidet) warto zdecydować się na sprzęt z jednej kolekcji. Wyposażenie będzie wtedy spójne stylistycznie w najdrobniejszych detalach zaczynając od kształtu, przez proporcje, na kolorze kończąc (jest to szczególnie ważne w przypadku najpopularniejszych białych sprzętów, które mogą różnić się odcieniem w zależności od producenta). Wprowadzi to ład i harmonię do całego projektu, a ponadto ułatwi wybór - wystarczy wybrać na przykład umywalkę, która nam się podoba, a resztę wyposażenia dobrać po prostu z tej samej serii.

Większość producentów w każdej linii oferuje sprzęty w różnych rozmiarach i różnych typów - modele małe i duże, stojące i podwieszane. Skompletowanie zestawu spełniającego nasze wymagania nie powinno być problemem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów coraz więcej firm rozszerza kolekcje ceramiki łazienkowej o idealnie pasujące wanny i brodziki. Bez względu na to, czy są akrylowe, czy stalowe, pasują formą, kolorem i wykończeniem do pozostałych sprzętów, tak że na pierwszy rzut oka nie widać, że są zrobione z zupełnie innego materiału.

Seria E2 KLUDI Kolekcja My Nature VILLEROY & BOCH
Seria E2, czyli baterie umywalkowe, wannowe i prysznicowe, a także dopasowane stylistycznie akcesoria, takie jak półki, wieszaki na ręczniki, uchwyty na papier toaletowy, szczotka do wc czy dozownik do mydła. KLUDI, od ok. 89 zł/szt. Kolekcja My Nature - elementy o opływowych, organicznych kształtach: ceramiczna umywalka pokryta idelanie gładkim szkliwem Ceramic Plus, akrylowa wanna wolno stojąca na drewnianej podstawie. W skład kolekcji wchodzą także miska ustępowa i bidet. Wszystkie elementy dostępne w kilku rozmiarach. VILLEROY & BOCH, cena dostępna w salonie

Armatura łazienkowa. Trafiony wybór

Kiedy mamy już wybrane sprzęty ceramiczne i wannę, musimy dobrać do nich odpowiednią armaturę. Najwięcej pułapek czeka na nas przy wyborze baterii umywalkowej. Musimy wziąć pod uwagę liczbę fabrycznie przygotowanych otworów na armaturę w umywalce oraz ich umiejscowienie. Najbardziej popularne są baterie do montażu jednootworowego i większość umywalek jest dostosowana właśnie do nich.

Armaturę łazienkową można zamontować również na blacie obok umywalki lub w ścianie nad nią. Bez względu na to, na jaki rodzaj baterii się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, że jej wielkość ma wpływ na rodzaj strumienia wody i kąt jego nachylenia. Warto na to zwrócić uwagę przy wąskich umywalkach - najlepiej sprawdzają się przy nich baterie wysokie. Przy szerokich umywalkach mamy większą dowolność, wystarczy pamiętać o tym, że minimalna odległość między wylewką a dnem, zapewniająca komfortowe umycie rąk, wynosi 15 cm.

Baterie ścienne sprawdzają się przy bezotworowych umywalkach nablatowych, powinny być zamontowane na wysokości 25-35 cm od górnej krawędzi umywalki. Możemy wybierać spośród tradycyjnych dwuotworowych lub podtynkowych.

W przypadku wanien najważniejsze jest to, aby strumień wody z wylewki trafiał bezpośrednio do wanny, a nie na jej brzeg. Najpopularniejsze są baterie ścienne, rzadziej decydujemy się na montowane na brzegu wanny lub na półce obok.

Kolekcja Colour CERAMSTIC Baterie z serii 250 MAX-FLIZ
Kolekcja Colour, w której skład wchodzą białe ceramiczne umywalki i miski ustępowe, deski sedesowe z duroplastu w dwóch kolorach (biały, szary) oraz meble z frontami w czterech kolorach (biały, niebieski, żółty, szary). CERAMSTIC, ceramika od 179 zł, deska sedesowa od 149 zł, meble od 129 zł, fronty od 109 zł Baterie z serii 250: jednouchwytowa umywalkowa, wannowa wolno stojąca podłogowa oraz prysznicowa z termostatem i deszczownicą, chromowane z ceramicznymi zaworami, StEinberg, MAX-FLIZ, od ok. 1000 zł/szt.

Baterie ścienne dwuotworowe pasują do tradycyjnie i klasycznie urządzonych łazienek, podtynkowe natomiast wyglądają bardzo efektownie, pasują do nowoczesnych minimalistycznych sprzętów. Czyste piękno

Łazienkę urządzamy na długie lata, więc nie powinniśmy oszczędzać na jej wyposażeniu.

Musi być ono naprawdę dobrej jakości, zarówno jeśli chodzi o kwestie funkcjonalne, jak i estetyczne. Wybierajmy sprzęty z powłokami chroniącymi przed odbarwieniami czy osadzaniem się kamienia, zrobione z wysokiej jakości materiałów. Decydujmy się na sprzęty z tej samej kolekcji, bowiem nie tylko ładnie wyglądają, ale są też do siebie idealnie dopasowane pod względem technicznym.

Niektórzy producenci mają w swojej ofercie w obrębie jednej kolekcji zarówno ceramikę, jak i armaturę, lub np. zalecają użycie konkretnej serii armatury do danej umywalki czy wanny. Taki sugerowany przez producenta zestaw będzie gwarancją komfortu użytkowania. I oczywiście będzie cieszył oko.