Dziś sprawnie działająca bateria łazienkowa to za mało. Jej domeną musi być oryginalność lub piękna, modna linia. Producenci prześcigają się w pomysłach, nie zapominając na szczęście o wymogach funkcjonalnych. Standardem są modele ergonomiczne i oszczędzające wodę.

Aby wszystkie pasowały do siebie, warto kupić całą serię armatury do łazienki - w jednolitej stylistyce, z tego samego materiału i w tym samym odcieniu, do wszystkich urządzeń sanitarnych: umywalki, bidetu, wanny i prysznica. Pójdźmy dalej... Armatura musi pasować też do stylu wnętrza. Baterie warto więc kupować z tej samej linii co akcesoria łazienkowe (wielu producentów oferuje taką opcję) - będzie to gwarancją kolorystycznego dopasowania, bo nawet stal czy chromowane powłoki urządzeń różnych producentów mogą różnić się odcieniem. Nadal najpopularniejsza jest błyszcząca armatura, ale i ta matowa ma wielu zwolenników. A wybór najlepiej uzależnić od tego, w jaki sposób są wykończone pozostałe elementy wyposażenia łazienki.

Choć armatura łazienkowa zwykle nie dominuje we wnętrzu, warto dobierać ją ze smakiem. Do dyspozycji mamy ogromne bogactwo wzorów - modele przypominające formy organiczne oraz geometryczne, historyzujące i futurystyczne.
Armatura nawiązująca do secesji czy art déco ma ponadczasowy wdzięk. Ale stylizowane krany z kurkami to zazwyczaj armatura dwuuchwytowa, czyli nieco mniej wygodna, bo wymaga zaangażowania obu rąk.

   
Cała armatura powinna być dopasowana do stylu wnętrza (fot. Art de Vivre)   Bateria z otwartą wylewką. Przywodzi na myśl kaskadę wodospadu, którą została zainspirowana (fot. Roca)   Bateria do montażu podtynkowego o kwadratowych elementach realizuje ideę wyrafinowanej prostoty (fot. Kludi)

Jeśli łazienka ma być supernowoczesna, zainstalujmy armaturę o futurystycznym designie. Może mieć mocne, geometryczne lub opływowe formy, często oszczędne do granic. Według najnowszych trendów, w modnej łazience obowiązuje miękka linia armatury.

Do umywalek i bidetów zwykle wybiera się baterie stojące, czyli sztorcowe (montowane w otworach w ceramice), a te najczęściej są jednootworowe lub dwuotworowe. W ekskluzywnych liniach bez problemu znajdziemy modele trzy- i czterootworowe.

Pośród baterii wannowych, wannowo-prysznicowych i prysznicowych najwięcej jest ściennych, które z kolei mogą być natynkowe, to znaczy widoczne w całości, oraz podtynkowe. Te ostatnie wyglądają, jakby wyrastały ze ściany - widoczne są bowiem tylko uchwyty do regulowania wypływu wody, wąż ze słuchawką mocowaną na drążku lub w uchwycie i wylewka - w przypadku baterii wannowej. Elementy mieszające wodę są ukryte w puszce pod tynkiem. Baterie te nie tylko świetnie się prezentują, ale też sprzyjają higienie, bo na zewnątrz pozostaje niewiele elementów, które trzeba czyścić.

   
Dzięki deszczownicy prysznicowej korzystanie z łazienki nigdy nie stanie się nudne (fot. Art de Vivre)   Smukła, elegancka i dostojna - taka bateria wolno stojąca pasuje do przestronnej łazienki (fot. Ceramika Paradyż)   Bateria prysznicowa dzięki perlatorowi redukuje zużycie wody (fot. Kludi)

Ostatnio modne stały się wolno stojące, wysokie baterie wannowe, do mocowania w podłodze. Niesztampowy wygląd to ich atut. Najlepiej prezentują się przy wannach wolno stojących, w luksusowych salonach kąpielowych.

Ważne jest, by decyzję o baterii wolno stojącej lub podtynkowej podjąć odpowiednio wcześnie, bo wymagają one zupełnie innego przygotowania instalacji niż modele tradycyjne.

Baterie mają wylewki o różnym kształcie i długości. Te ruchome zapobiegają rozchlapywaniu wody i ułatwiają utrzymanie umywalki lub wanny w czystości. Zaskakują baterie z wężem automatycznie wciąganym do wnętrza wylewki.

Z baterii kaskadowych, o szerokich wylewkach, wypływa woda przypominająca strumień lub wodospad. Ale to nie koniec wodnych przyjemności! Deszczownice lub słuchawki prysznicowe mogą zapewnić nam subtelną mżawkę lub ulewę! Deszczownice sufitowe producenci wyposażają w oświetlenie diodowe w różnych kolorach. Kąpiel staje się prawdziwą rozkoszą dla naszych zmysłów.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Anderstil