Kamień naturalny w aranżacjach wnętrz  

Kamień naturalny to jeden z najszlachetniejszych i najbardziej wszechstronnych materiałów wykończeniowych. Pozwala uzyskać niesamowity efekt, a dodatkowo jest ponadczasowy i pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Co więcej, kamień naturalny ma bardzo dużo zastosowań i może być wykorzystany do wielu rozwiązań. Bardzo popularny jest kamień na ścianie, który doskonale współgra z nowoczesnymi aranżacjami.

Ciekawym rozwiązaniem są również meble z kamienia, które w bryle mogą mieć zawarte piękne, kamienne elementy, a najpopularniejsze są stoły i stoliki z blatem z naturalnego kamienia. Ten szlachetny materiał może być również obecny w łazience i to nie tylko w formie podłogi - na uwagę zasługuje elegancka wanna z kamienia, czy luksusowa umywalka z kamienia, która sprawi, że pomieszczenie nabierze szlachetnego charakteru.

Osoby, które chcą mieć kamień na ścianie, zazwyczaj wybierają fornir kamienny lub imitację kamienia, które są tańszym, a równie trwałym rozwiązaniem. Natomiast w kuchni niesamowite wrażenie robi kamienna wyspa kuchenna i blaty, które są wyszukane i eleganckie.

Wady i zalety kamienia naturalnego  

Kamień naturalny jest od wieków wykorzystywany w budownictwie i wykończeniu wnętrz, gdyż jest niezwykle wytrzymały, trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym tego dowodem są kamienne konstrukcje, które bez specjalnych zabiegów przetrwały setki lat.

Wybór odpowiedniego kamienia wysokiej jakości i jego odpowiednia pielęgnacja sprawią, że posłuży on przez długi czas, zachowując swój wspaniały wygląd. To właśnie szlachetny styl kamienia sprawił, ze jest on tak popularnym materiałem stosowanym we wnętrzach. Matowy lub błyszczący, w przeróżnych wzorach, kolorach i odcieniach zapewnia niesamowity wygląd i wprowadza do każdej aranżacji odrobinę luksusu.

Kamień jest również łatwy w pielęgnacji, ale niektóre jego rodzaje mogą być dość podatne na zarysowania - na szczęście za pomocą odpowiednich preparatów można szybko przywrócić mu wspaniały wygląd. Trzeba też pamiętać, że kamień naturalny wymaga odpowiedniej i regularnej impregnacji, a do jego czyszczenia należy używać tylko specjalnych środków, aby kamień się nie odbarwił i nie zniszczył.

Wadą może być fakt, że ewentualne zabrudzenia należy dość szybko usuwać, gdyż wyczyszczenie starych plam może być bardzo trudne i wymagać wezwania fachowców.  

Rodzaje kamienia naturalnego  

Granit - bardzo trwały i twardy, doskonały na blaty, umywalki, podłogi i do wielu innych zastosowań. Nie chłonie wody i nie szkodzą mu detergenty i kwasy. Występuje w różnych kolorach i wzorach.

Marmur - bardzo elegancki, „zimny” kamień, jednak jest mniej trwały od granitu i mogą mu zaszkodzić niektóre detergenty oraz kwasy. Często wykorzystywany jako wykończenie podłóg i do tworzenia blatów kuchennych.

Piaskowiec - ciepły, przyjemny kamień, jednak dość podatny na ścieranie, dlatego nie nadaje się na podłogi. Za to świetnie sprawdzi się jako kamień na ścianie.

Trawertyn - mniej znany kamień naturalny, który jest „ciepły” i świetnie sprawdza się w rustykalnych, klasycznych wnętrzach.

Onyks - mniej wytrzymały od innych kamieni, ale doceniany przez architektów wnętrz ze względu na duże walory dekoracyjne. Z onyksu często tworzona jest umywalka z kamienia lub wanna z kamienia.

Konglomerat kamienny - mieszanka różnych rodzajów kamienia, które są rozdrobnione i połączone żywicą poliestrową.

Spiek kwarcowy - mieszanka różnych, naturalnych minerałów, które zostają zmieszane, sprasowane i utwardzane. Spiek kwarcowy może mieć bardzo dobre właściwości, ciekawy wygląd i być bardzo trwałym materiałem.

Kamień naturalny - ceny  

Kamień naturalny uważany jest za bardzo drogi materiał, ale trzeba pamiętać, że występuje on w różnych przedziałach cenowych, a na ogólny koszt inwestycji ma wpływ wiele czynników:

rodzaj kamienia - najdroższe są marmur i granit;

grubość płyty - oczywiście im jest ona grubsza, tym większa trwałość, ale też i cena;

wielkość inwestycji - kamienna posadzka w dużym salonie będzie droga, ale blat w kuchni już niekoniecznie. Tak samo tańszy będzie niewielki blat niż kamienna wyspa kuchenna.

Ceny kamienia naturalnego są bardzo zróżnicowane i mogą wynosić od 200 do 1200 zł za metr kwadratowy. Zdecydowanie tańsza jest imitacja kamienia, chociaż z pewnością nie będzie tak trwała, jak kamień naturalny, za to może być łatwiejsza w utrzymaniu. Dla osób, które poszukują kompromisu pomiędzy ceną a jakością i pięknym wyglądem idealny będzie fornir kamienny, który dostępny jest w postaci cienkich, dosyć elastycznych arkuszy. Nadaje się właściwie do wszystkich zastosowań poza wykończeniem podłogi.