Metal jako surowiec wnętrzarski - pomysły  

Surowe aluminium, błyszcząca miedź, pomalowana na stonowany kolor blacha - wszystko to może być dominantą w pomieszczeniu, nadawać rys i charakter wnętrzu. Bogactwo, różnorodność i właściwości metali sprawiają, że w zasadzie w każdej przestrzeni można zastosować ciekawe pomysły aranżacyjne. Metalowe wykończenie mebli, metalowy stolik, metalowe instalacje artystyczne dodadzą pomieszczeniu charakteru, lontowego klimatu i nowoczesnego vive’u. 

Detale z metalu - na jakie postawić?   

Surowość metalu wiąże się z umiłowaniem prostoty i wyrafinowanego gustu w odniesieniu do międzywojennego, modernistycznego hasła: „Miasto, masa, maszyna”. Metalowa balustrada, metalowa ościeżnica, a nawet metalowe lampy potrafią odmienić wnętrze na bardziej industrialne, kreatywne, współczesne. 

Na etapie planowania aranżacji pomieszczenia warto zastanowić się, jaki rodzaj metalu chcemy zastosować oraz w jakiej formie. Mosiężna armatura wygląda zupełnie inaczej niż ta wykonana ze stali nierdzewnej, wymaga innych zabiegów pielęgnacyjnych oraz inaczej wpływa na postrzeganie całego wnętrza. Bądźmy zatem ostrożni, uważni i konsekwentni w doborze metalu, jaki chcemy zastosować we wnętrzu. Detale z metalu zastosowane w jednym pomieszczeniu powinny ze sobą współgrać, a niekoniecznie rywalizować.      

Metal - ostrożnie, ale z fantazją  

Pamiętajmy, aby nie iść w przesadę i nie stosować w jednym pomieszczeniu różnych rodzajów metali. Co za dużo, to nie zdrowo. Duży, stalowy regał, żeliwny kominek, chromowane wykończenia? Ciężko ograć to w jednym wnętrzu tak, aby pasowało. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych i jeśli czujemy, że jakieś rozwiązanie się sprawdzi, śmiało je zastosujmy. Może akurat efekt będzie na tyle piorunujący, że zapoczątkujemy nowy trend na nietypowe połączenia metal we wnętrzu?

Jakie metale można wykorzystać we wnętrzu?  

Istnieje szereg metali i stopów, jakie można zastosować we wnętrzach. Do najpopularniejszych należą: surowa lub pomalowana stal, mosiądz, chrom, aluminium, miedź. To oczywiście nie wyczerpuje listy metali, jakie są obecnie bardzo modne we wnętrzach. Rynek wnętrzarski jest dynamiczny i  cały czas pojawiają się nowe, ciekawe rozwiązania. Coraz częściej stosuje się również żeliwo. 

Żeliwo - ten stop metalu też wraca do łask  

Żeliwo jest stopem żelaza z węglem i innymi składnikami. Kiedyś bardzo popularne, w formie grzejników, na jakiś czas usuwane z mieszkań, teraz z przytupem wraca na salony. Żeliwny grzejnik, żeliwny piec, żeliwna instalacja artystyczna na ścianie - wystarczy wybrać jeden z tych trzech pomysłów: i tym sposobem mamy piękny klimat we wnętrzu. Żeliwo jako surowiec wnętrzarski jest dosyć ciężki, zarówno fizycznie, jak i wizualnie. Dzięki temu może być dodatkiem, który nada wyraz całemu pomieszczeniu.

Metalowe wykończenia - gdzie zastosować?  

Kuchnia, salon, sypialnia, przedpokój, gabinet, garderoba… w zasadzie w każdym pomieszczeniu można zastosować rozwiązania wykonane z metalu. Garaż, antresola, balkon, taras, klatka schodowa również zyskają na nowoczesnym wyglądzie dzięki wykorzystaniu metalowych wykończeń.   

Meble z metalu: metalowe regały, metalowe stoliki   

Istnieje bardzo duży wybór mebli z metalu. Bardzo bezpiecznym i często stosowanym rozwiązaniem, jakie sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu,  jest metalowy regał. Funkcjonalny, lekki wizualnie, nowoczesny - pomieści wszystkie książki i bibeloty, ozdobi salon bądź pokój dzienny. Metalowy stolik to kolejny bardzo popularny trend. Mobilny, nieprzytłaczający, funkcjonalny - a do tego uniwersalny.   

Metal jest też surowcem, który w przypadku mebli doskonale łączy się ze szkłem, drewnem, a także tkaninami. Jeśli czujemy, że mebel wykonany w 100% z metalu jest zbyt surowy do naszego pomieszczenia, zdecydujmy się na mebel wykonany z domieszką innego surowca: drewna, materiału lub szkła. Jest to łatwy sposób na bezpieczne przemycenie nutki nowoczesności do naszego wnętrza.     

Metalowa kuchnia   

Kuchnia jest miejscem, w którym coraz częściej stosuje się różne rodzaje metali. Metalowa kuchnia wygląda jak kuchnia z restauracji. Metal jest odporny na korozje oraz środki czyszczące, łatwy do utrzymania w czystości. Blask surowca odbija światło i doświetla przestrzeń, zachęcając do pracy. Metal na fontach szafek kuchennych wspaniale kontrastuje z blatami wykonanymi z naturalnego drewna.

Ten miks metalu i drewna  sprawia, że przestrzeń dodaje energii przy zachowaniu przytulności. Metalowa kuchnia sprawdzi się, jeśli dużo gotujemy i potrzebujemy ergonomicznego, ładnego środowiska do pracy. Warto zatem zdecydować się na zabudowę kuchenną wykonaną z metalu.