Czym jest fornir kamienny?

Wyobraźmy sobie okładzinę ścienną przypominającą wyglądem grubą tapetę, przy czym jej grubość przyjmuje wartości od 1 do 3 mm. Takich tapet jest na rynku wiele, jednak fornir różni się od innych designem kamienia. Tak naprawdę nie jest to tylko imitacja, a najprawdziwszy kamień.

Jak to jest możliwe, że elastyczna okładzina, którą można ciąć nożyczkami, jest wykonana, z mogłoby się wydawać, twardego naturalnego kamienia? Odpowiada za to metoda produkcji, czyli mechaniczne rozwarstwienie skał łupkowych, a dokładniej zerwanie z dużego bloku kamiennego jego cienkiej warstwy.  

fot. Porcelain Superstore

Jak powstaje fornir kamienny?

Kamień jest kruchy, więc wydaje się niemożliwym uzyskanie dużej równej powierzchni poprzez odłupanie tak cienkiej warstwy. To prawda. Sposób produkcji jest specyficzny, mianowicie najpierw skałę łupkową wyrównuje się i podgrzewa. Następnie na blok skalny wylewana jest cienka warstwa ciekłej żywicy poliestrowej, a na niej układane jest wzmocnienie z włókna szklanego lub flizeliny bawełnianej, na które finalnie wylewa się drugą warstwę żywicy.

W trakcie zastygania, do żywicy przyklejają się blaszki łupka, które po zerwaniu tworzą wierzchnią warstwę forniru. W efekcie powstaje cienka, elastyczna i trwała okładzina z naturalnego kamienia. To istna depilacja skały, a największą zaletą tej metody jest możliwość wykonania większej ilości okładziny z jednego bloku skalnego, niż ma to miejsce w przypadku cięcia go na płyty.

fot. Maison Valentina

Jakie wzory ma fornir kamienny?

Fornir zachowuje niepowtarzalność wzoru materiału, z którego powstał, czyli kamienia. Tak, jak nie ma dwóch takich samych skał, tak nie ma dwóch takich samych kawałków forniru. To ogromna zaleta, ponieważ to właśnie ta charakterystyczna niepowtarzalność i unikalność podkreśla prawdziwość i wyjątkowość aranżu, w którym zastosujemy fornir.

Materiałem bazowym dla forniru są wyłącznie skały łupkowe, jednak różnorodność wzorów i kolorów łupka pozwala na produkcję forniru w niezwykle bogatej gamie kolorystycznej począwszy od bieli i szarości, poprzez intensywne zielenie, błękity, granaty i czerwienie, na brązach i czerni kończąc. Na tapetach fornirowych odkryjemy również unikatowe użylenie i nieregularne plamki, jak ma to miejsce w przypadku naturalnego bloku skalnego.

fot. Boca do Lobo

Czym jest transparentny fornir kamienny?

W transparentnym fornirze kamiennym żywica, na której osadzone są kamienie łupki, jest przezroczysta. Oznacza to, że prawdziwa magia dzieje się dopiero z użyciem podświetlenia. Podświetlając płaty forniru, osiągamy wzmocniony efekt, przypominający włożony pod światło kamień szlachetny. Użylenia, naturalne mikropęknięcia i przeplatające się odcienie tworzą wyjątkowe wrażenia wizualne.

W świetle fornir z czarnego kamienia z żółtymi żyłkami stwarza wrażenie mieniącego się złotem, a biała barwa skrzy srebrem. Światło wydobywa z forniru głębię i intensywność każdej barwy i wzoru. Podświetlony transparentny fornir kamienny to doskonały sposób na ekskluzywny barek, czy nowoczesną luksusową lampę stojącą.

Zalety forniru kamiennego

Ten estetycznie różnorodny materiał ma wiele zalet. Jest elastyczny, cienki, lekki, naturalny, trwały i wytrzymały mechanicznie, uniwersalny, elegancki, odporny na wilgoć i co najważniejsze łatwy w montażu. Do przycięcia forniru wystarczą porządne nożyczki, a montaż na klej umożliwia samodzielne przytwierdzenie go do każdej niemal powierzchni.

Łatwość kształtowania forniru pozwala na obłożenie nim również powierzchni zaokrąglonych, a niska masa stawia przed nim otworem miejsca, w których ciężkie materiały nie miałyby szans. To subtelne zastępstwo ciężkich płyt kamiennych.

Gdzie można zastosować fornir kamienny?

Stwierdzenie, że wszędzie, nie będzie w żadnym wypadku nadinterpretacją. Ta kamienna tapeta powszechnie stosowana jest nie tylko we wnętrzach, ale również na zewnątrz. Nie straszne mu niskie i wysokie temperatury ani padający deszcz, śnieg lub grad. Co możemy obudować fornirem kamiennym? Kominek, ścianę dekoracyjną w kuchni, salonie i łazience, drzwi, ozdobne kolumny, balustrady, meble, sufity, wyspę kuchenną i oczywiście elewację. Odnowimy za jego pomocą starą babciną komodę lub blat stolika kawowego. Możemy użyć go w salonie, kuchni, łazience, pralni, przedpokoju i na tarasie.

fot. Porcelain Superstore

Fornir kamienny nie jest zalecany jedynie do obłożenia podłóg, ponieważ wskutek nadmiernego użytkowania jego powierzchnia mogłaby ulec wytarciu. Fornir to naturalny kamień, więc pasuje do każdego wnętrza i aranżu. Pozwala na to bogactwo wzorów, kolorów i melanży odcieni. W stylu loftowym fornir kamienny odnajdzie się w kolorze ceglastym i czarnym, w glamour doskonale zaprezentuje się fornir marmurowy biały z szarymi żyłkami lub czarny ze złotym użyleniem, a w stylu nowoczesnym szarości i grafity łupków podkreślą minimalistyczny styl.

Czy można zamontować fornir kamienny w prysznicu?

Fornir kamienny w prysznicu, czy to się sprawdzi? Sprawdzi się, jednak z uwagi na bezpośredni kontakt z wodą, bezpieczniej będzie go zaimpregnować przeznaczonymi do tego celu preparatami. Powiadają, że kamień jest niezniszczalny i jest w tym sporo racji, jednak lepiej dmuchać na zimne. Impregnacja zamyka pory kamienia, chroniąc go przed wchłanianiem wody. Nałożenie powłoki ochronnej zabezpieczy kamień w pełni i z powodzeniem możemy wyłożyć nim na przykład kabinę prysznicową typu walk-in lub w pełni otwarty natrysk.

Ile kosztuje fornir kamienny?

Fornir kamienny kupujemy w arkuszach, przy czym najczęściej spotykany wymiar to 122x61 cm. Jeśli zależy nam na większym rozmiarze, też nie będzie problemu z zakupem, jednak weźmy pod uwagę, że cena może być nieproporcjonalnie wyższa. Ile kosztuje fornir kamienny? Z reguły koszt dotyczy płyty i przykładowo za fornir o wymiarze 122x61 cm należy przeciętnie zapłacić w zależności od producenta i wzoru od 120 do 200 zł za sztukę. W przypadku większych wymiarów jest już znacznie drożej. Fornir kamienny o wymiarach 275x122 cm to koszt rzędu minimum 700 zł za sztukę.

Zdjęcie otwierające artykuł: Wallsaucecom

Autor
Czym jest, jak wygląda i ile kosztuje fornir kamienny?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...