Możliwości wykończenia ścian są różnorodne, dlatego warto zainteresować się także mniej popularnymi rozwiązaniami. Dzięki temu można zyskać oryginalne efekty, które przy tym mają wysoką solidność oraz świetne walory użytkowe. Dobrym przykładem jest żywica na ścianę, którą można spotkać co najmniej pod dwiema postaciami. Jedna z nich to tynk mozaikowy żywiczny, a druga - żywica epoksydowa. Sprawdź, czym się charakteryzują oraz jak je nałożyć krok po kroku.

Powłoka żywiczna wyróżnia się sporą wytrzymałością, a tynki tego typu są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy sama woda, by usunąć z powierzchni ewentualne zabrudzenia. Co ciekawe, takie wykończenie ścian można stosować zarówno na zewnątrz (czyli na elewacjach), jak i we wnętrzach. 

Jaką żywicę stosować na ścianę?

Jeśli chodzi o żywicę na ścianę, spotkamy tu kilka wariantów. Jeden to mozaika żywiczna, która ma bogatą i różnorodną strukturę, a druga - gładka żywica epoksydowa, która jest bardziej znana jako wykończenie podłóg.

Mozaika żywiczna (tynk mozaikowy żywiczny) na ścianę - składa się z mikrokulek lub kamyczków połączonych żywicą epoksydową. Najczęściej stosuje się kruszywo kwarcowe, ale można też spotkać np. marmur. To świetne rozwiązanie zarówno do stosowania na elewacjach, jak i na ścianach wewnętrznych. Mozaika żywiczna jest materiałem bardzo wytrzymałym, odpornym na wilgoć, zmienne warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne. Do jej czyszczenia wystarczy sama woda.

We wnętrzach tynk mozaikowy żywiczny doskonale sprawdza się w pomieszczeniach gospodarczych (kotłownia, garaż), a także w kuchni, w korytarzu czy w salonie. Można ją zastosować na wybranym fragmencie ściany lub na całości. Dobrym pomysłem jest mozaika żywiczna w dolnej części ściany, która chociażby w korytarzu jest najbardziej narażona na zabrudzenia. Tego typu mozaiki dostępne są w wielu wybarwieniach.

Nakładanie tynku mozaikowego żywicznego.

Żywica epoksydowa na ścianę - mowa tu o syntetycznym materiale, który perfekcyjnie imituje naturalne żywice, czyli te spotykane w przyrodzie. Po utwardzeniu pod wpływem reakcji chemicznych tworzy powłokę twardą, nierozpuszczalną, nietopliwą, a do tego odporną na oddziaływanie różnych substancji - kwasów, tłuszczów czy smarów. Dzięki temu cieszy się dużą popularnością i w budownictwie, i we wnętrzach. Najczęściej spotykana jest jako wykończenie podłóg, jednak powstają z niej również elementy mebli (np. blaty). Żywica epoksydowa na ścianę to kolejne jej możliwe zastosowanie. W porównaniu z mozaiką tworzy gładką powierzchnię, którą również można bardzo łatwo czyścić i dezynfekować.

Na jakie ściany można nakładać żywice?

W zasadzie można by powiedzieć, że na wszystkie ściany, niemniej wiele zależy od powierzchni, na którą bezpośrednio będzie nakładana żywica (czy to mozaika, czy żywica epoksydowa). Powierzchnię należy odpowiednio oczyścić i zagruntować - informacje tego typu dostępne są na opakowaniu danego preparatu. Przykładowo żywicę epoksydową najlepiej nakładać na solidny beton, tynk cementowo-wapienny, płytki w dobrym stanie, podłoże stalowe i oczywiście starszą wersję powłoki żywicznej. Za to np. tynki gipsowe, płyty gipsowo-kartonowe czy powierzchnie z farby jednoskładnikowej nie są już optymalną bazą.

Nakładanie żywicy na ścianę w praktyce

Jak nałożyć żywicę na ścianę? Wiele zależy od konkretnego rozwiązania, które stosujemy:

Tynk mozaikowy żywiczny - po odpowiednim przygotowaniu ściany trzeba zająć się samą zaprawą. Zazwyczaj do rozrobienia mozaiki potrzebna jest specjalna wiertarka. Nie należy robić tego długo, ponieważ zaprawa może się niekorzystnie napowietrzyć. Samo rozprowadzanie po ścianie dokonywane jest za pomocą pacy. Warto to robić sprawnie i dokładnie, ponieważ mozaika żywiczna ulega szybkiemu wiązaniu. Na czas schnięcia położoną powłokę zabezpieczamy folią. Podczas pracy najkorzystniejsze są temperatury w przedziale 10-25 stopni i przy niskiej wilgotności powietrza.

Żywica epoksydowa wodorozcieńczalna - bardzo łatwa w nakładaniu. Wystarczy do tego najczęściej pędzel lub wałek do farb epoksydowych. Konkretne wskazówki można znaleźć na opakowaniu preparatu. Drugą warstwę aplikuje się zwykle po 12 godzinach od pierwszej, ale nie później niż po 48 godzinach.

Żywica epoksydowa bez rozpuszczalników - obowiązują tu te same akcesoria i wskazania co do czasu, niemniej sama aplikacja powłoki jest nieco trudniejsza. Chodzi bowiem o grubsze warstwy, a w trakcie pracy część żywicy może spływać, tworząc zacieki. W takiej sytuacji należy sprawnie je usuwać i wygładzać. Ze względu na to osoby początkujące mogą mieć problem z idealnym nałożeniem takiej powłoki.

Wydajność masy żywicznej

W kontekście wydajności masy żywicznej również istnieją różnice w przypadku konkretnych rozwiązań:

Tynk mozaikowy żywiczny - tego materiału zużywa się dość dużo. Warto założyć ok. 3-4 kg na 1 metr kwadratowy.

Żywica epoksydowa wodorozcieńczalna - 1 kg posłuży na ok. 4-5 m2.

Żywica epoksydowa bez rozpuszczalników - 1 kg na ok. 8 m2 przy dość cienkich warstwach (więcej zużywa się jej np. na posadzkę).

Cena masy żywicznej

W przypadku tynku mozaikowego żywicznego koszty wynoszą od ok. 15-20 zł na metr kwadratowy ściany. Do tego oczywiście należy doliczyć wydatki na gruntowanie podłoże oraz wszystkie potrzebne akcesoria. Jeśli zlecamy pracę ekipie remontowej, dochodzi rzecz jasna cena robocizny. Jeśli chodzi o preparaty z żywicą epoksydową, ceny kształtują się na różnym poziomie. Można założyć mniej więcej przedział od 20-60 zł za kilogram materiału. Tak więc należy szacować koszty od ok. 5-10 zł za metr kwadratowy.

Autor
Żywica na ścianę - czym jest i jak ją nałożyć krok po kroku?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...