Budując dom, należy zwrócić uwagę na różne jego elementy. Estetyczny wygląd zapewnia bowiem nie tylko wystrój wnętrza, lecz także np. wygląd elewacji. Stąd ważną rolę odgrywa dobór odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej. Tu zaś wielką popularnością cieszy się kolor winchester - stosowany m.in. na oknach plastikowych. Jego znaki rozpoznawcze to barwa, a nawet subtelna struktura prawdziwego drewna. O czym warto wiedzieć w przypadku koloru stolarki winchester i jak go z sukcesem dopasować do otoczenia?

Okna, drzwi, bramy garażowe - te elementy bywają wybierane nieco po macoszemu. Uwzględniamy przede wszystkim solidność, walory funkcjonalne i oczywiście optymalny stosunek ceny do jakości. Warto jednak pamiętać, że także tu liczy się pewien spryt estetyczny. Dzięki temu wszystko w nowo powstającym bądź remontowanym domu spójnie do siebie pasuje, ciesząc oko na co dzień. 

Czym jest kolor stolarki winchester?

Kolor winchester może się delikatnie różnić zależnie od stolarki konkretnego producenta. Niemniej można określić jego ogólną charakterystykę. Przede wszystkim chodzi tu o barwę drewna - inspirowaną dębem w ciepłej tonacji. Winchester to więc naturalny brąz, lekko złocisty, ale też wyrazisty i dobrze widoczny na tle zarówno elewacji, jak i wnętrza.

Dzięki temu, że mowa tu o naturalnym, dość uniwersalnym kolorze i wzorze, cieszy się on sporą popularnością w różnych typach budownictwa. Co ważne, chodzi nie tylko o paletę barwną i subtelnie odwzorowane słoje, lecz także fakturę drewna. Okna winchester mają zazwyczaj łagodne rowki na powierzchni - tak jak w prawdziwym surowcu pozyskanym z natury.

Kolor winchester najczęściej jest spotykany na:

• stolarce okiennej;

• stolarce drzwiowej;

• skrzydłach drzwiowych (zwłaszcza drzwi zewnętrzne, czyli wejściowe, ale też np. garażowe).

fot. Gerda

Na co zwrócić uwagę, wybierając kolor winchester?

Wygląd elewacji Aby dom prezentował się estetycznie, warto zwrócić uwagę na dopasowanie wszystkich elementów zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Przykładowo popularne okna winchester świetnie komponują się z następującymi kolorami elewacji:

Biel - w duecie z drewnem prezentuje się świeżo i efektownie. Ponadto taki duet doskonale odnajduje się w różnych stylistykach architektonicznych. Do okien w kolorze winchester warto też dopasować podobne odcienie np. w zabudowie tarasu.

Zieleń - kolor winchester na okna to idealny kompan dla zieleni, czyli barwy maksymalnie nawiązującej do natury.

Żółty i pomarańczowy - ciepłe barwy, które kojarzymy z krajami śródziemnomorskimi (pięknie prezentują się w mocnym słońcu!).

Jednak także na naszej szerokości geograficznej są dość popularne, a okna winchester spójnie się z nimi komponują. To tylko przykłady barw, dla których okna winchester są świetnym towarzystwem wizualnym. W praktyce jednak to na tyle uniwersalny odcień, że łatwo osiągnąć harmonię estetyczną z wieloma innymi kolorami.

Kolorystyka powłok strukturalnych, Wiśniowski

Jak dobrać kolor winchester do wyposażenia wnętrza?

Okna winchester dobrze prezentują się zarówno w wystroju klasycznym, jak i nowoczesnym. Aby jednak zachować aranżacyjną spójność, warto pamiętać o następujących wskazówkach:

Wnętrza klasyczne - kolor winchester na okna świetnie wypada w zestawieniu z drewnem - i w postaci materiałów wykończeniowych, i mebli. Najbezpieczniej trzymać się też kolorystyki naturalnej i barw ziemi (zieleń, brązy, beże, kremy). Niemniej winchester dobrze prezentuje się także obok mocniejszego bordo czy ciepłych, ognistych barw (czerwień, żółcień, pomarańcz). Inne pomysły? Na przykład okna winchester plus wzorzyste zasłony i dywany!

Wnętrza nowoczesne - w aranżacjach bardziej współczesnych zawsze udane jest połączenie koloru winchester na okna z bielą. By wystrój był cieplejszy i łagodniejszy w odbiorze, warto też zastosować wzór drewna na podłodze. Oprócz tego śmiało można sięgać po takie kolory, jak czerwień, pomarańcz czy zieleń. Dobrze wypadają meble drewniane, choć koniecznie proste w formie. Natomiast w samej aranżacji okien lepiej postawić na minimalistyczne rolety, nie zaś wzorzyste zasłony.

Jakie są ceny okien koloru winchester?

Okna koloru winchester są dość popularne na rynku, a ich ceny są w miarę standardowe, jeśli chodzi o produkty i materiały budowlane. Najczęściej za pojedyncze okno winchester zapłacimy średnio od 500-1000 zł. Cena rośnie, jeśli wybieramy większe okna bądź drzwi balkonowe (np. ok. 2000 zł). Duże okna tarasowe w kolorze winchester to już większy wydatek na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, choć oczywiście sporo zależy od producenta.

Winchester kontra antracyt

Często obok koloru winchester pojawia się opcja alternatywna - antracyt. Takie okna wyróżniają się ciemnym odcieniem szarości, ale podobnie jak te ze stolarką drewnopodobną winchester mogą odwzorowywać wzory oraz fakturę drewna. Okna antracyt z pewnością stanowią ciekawą opcję, jeśli chodzi o stylistykę nowoczesną - bardziej minimalistyczną i achromatyczną (zdominowaną przez biel, szarość i czerń). Niemniej mocny odcień szarości prezentuje się dostojnie i elegancko oraz dobrze komponuje się z wieloma kolorami - podobnie jak winchester.

Zdjęcie otwierające artykuł: Oknoplast

Autor
Kolor winchester - zdjęcia, opinie, do czego pasuje?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...