Ścianki przesuwne dobrze sprawdzają się w różnych typach wnętrz. Szczególnie na małych metrażach warto rozważyć takie rozwiązanie. Powód? Można zyskać aranżacje wielofunkcyjne - wydzielać różne strefy funkcjonalne bądź podkreślać efekt otwartej przestrzeni. 

Czym są ściany przesuwne?

Ściany przesuwne, nazywane też ściankami mobilnymi bądź ruchomymi, to sposób na podział przestrzeni bardziej zaawansowany i kompleksowy niż w przypadku drzwi przesuwnych. Standardowo ich rozmiar odpowiada wysokości całego pomieszczenia. Jak sama nazwa wskazuje, istotą ich funkcji jest możliwość przesuwania przesłony.

Najczęściej zapewniają to minimalistyczne prowadnice montowana w suficie. Dzięki temu po odsunięciu ścianki podłoga jest jednolita i bez podziałów. W ten sposób można wygodnie wprowadzać podziały w pomieszczeniu, a przy tym cały czas istnieje możliwość zachowania jednej, większej przestrzeni. Pomiędzy dolną krawędzią ścianki przesuwnej a podłogą zachowuje się niewielki odstęp, tak by podczas przesuwania ścianki nie było ryzyka zarysowania posadzki. Oczywiście prowadnice można też zamontować na posadzce, jednak z przyczyn estetycznych i funkcjonalnych (np. brak elementów, o które można zahaczyć w trakcie poruszania się po pokoju) lepszą opcją jest sufit.

Jakie są rodzaje ścianek przesuwnych?

Ścianki mobilne stanowią świetną alternatywę zarówno dla tradycyjnych ścian działowych, jak i tych wykonanych z gips-kartonu czy innych materiałów, wymagających bardziej zaawansowanych prac budowlano-remontowych. Najogólniej ścianki przesuwne można podzielić na dwa typy:

Ścianki przesuwne na prowadnicach i rolkach - czyli te opisane wyżej. Przesuwanie przesłony umożliwiają nowoczesne prowadnice.

Ścianki przesuwne harmonijkowe - różnią się od powyższych przede wszystkich tym, że ich elementy łączone są za pomocą taśmy. A bardziej obrazowo - nie przesuwamy całej ścianki mobilnej, lecz składamy jej poszczególne elementy jak harmonijkę (stąd nazwa).

W wersji rozłożonej wizualnie niewiele różnią się od tradycyjnej ściany (i ścianki mobilnej na prowadnicach). Złożone zaś zajmują bardzo mało miejsca. Ścianki przesuwne można też podzielić na różne typy, uwzględniając rodzaj materiału, z jakiego powstają. I tak mamy np. ścianki ruchome drewniane czy wykonane z płyt drewnopochodnych bądź z tworzyw sztucznych.

Ciekawe efekty przestrzenne zapewniają też ścianki mobilne szklane, ponieważ dobrze przepuszczają światło i mimo że we wnętrzu istnieją podziały, wydaje się ono optycznie większe. Niemniej takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza - nie gwarantuje chociażby odpowiedniej dozy prywatności.

Zalety i wady ścianek przesuwnych

Podstawowe zalety ścian przesuwnych to:

• Łatwe i szybkie wykonanie - nie trzeba przeprowadzać skomplikowanych prac budowlano-remontowych, jak przy budowie tradycyjnych ścian bądź przegród z płyt g-k.

• Proste podziały - jeden pokój można zamienić w dwa, a nawet trzy oddzielne.

• Sposób na wnętrza wielofunkcyjne - otwarta strefa dzienna, w której na noc wydzielamy sypialnię, a w ciągu dnia domowe biuro? Bardzo łatwo to osiągnąć, wykorzystując ścianki przesuwne.

• Brak podziałów na posadzce - to ważny atut, jakim wyróżniają się ruchome ściany na prowadnicach sufitowych.

• Większa prywatność - w razie potrzeby można się szybko oddzielić od innych domowników.

Zależnie od materiału ścianki mobilne mogą też mieć dobre właściwości akustyczne (oddzielamy się nie tylko wizualnie!). Czy ścianki przesuwne mają wady? Tu tak naprawdę wiele zależy od zastosowanego rozwiązania. Na przykład szkło wymaga stosunkowo częstego czyszczenia, ponieważ wszelkie zabrudzenia są na nim od razu widoczne. Za pewien mankament można też uznać stylistykę ścianek mobilnych - przede wszystkim nowoczesną. Dlatego w przypadku wnętrz klasycznych istnieje mniej możliwości aranżacyjnych w tym zakresie, a wszystko wymaga większych poszukiwań.

Ścianki przesuwne w domu - gdzie je wykorzystać?

Zastosowanie ścianek przesuwnych w domu i mieszkaniu jest bardzo szerokie. Przede wszystkim służą do łatwego wydzielania stref funkcjonalnych, takich jak przykładowo:

• Aneks sypialniany - może znajdować się za ścianką mobilną. Część z łóżkiem bądź sofą rozkładaną w ciągu dnia wchodzi w skład pokoju dziennego, a w nocy staje się zaciszną sypialnią.

• Aneks kuchenny - tu ścianki przesuwne mają szczególnie wiele zalet. Na przykład można je wykorzystać w trakcie gotowania, tak by zapachy nie roznosiły się po całym salonie. Inna opcja? Wpadają goście, a w kuchni panuje nieład - wtedy można wszystko ukryć za ścianką. Także w przypadku osób, które rzadko gotują, częste „zamykanie” kuchni za przesłoną jest korzystnym rozwiązaniem.

• Domowe biuro - psychologia mówi jedno: strefa pracy powinna być maksymalnie oddzielona od tej związanej z relaksem. Home office za ścianką zapewnia z jednej strony komfort i prywatność, z drugiej - pożądany podział domu. Ponadto podczas wideokonferencji można ukryć tło - zwłaszcza gdy nie chcemy pokazywać swojego mieszkania współuczestnikom przy włączonej kamerze.

• Strefa prysznica - ścianka przesuwna to swoista alternatywa dla tradycyjnej kabiny prysznicowej. Ponadto może też zastąpić parawan nawannowy.

• Pokój dziecięcy - jedno pomieszczenie, a więcej dzieci? Ścianki przesuwne pozwalają praktycznie podzielić wnętrze, tak by każde z dzieci miało swoją prywatną strefę.

Jaka jest cena za ścianki przesuwne?

Koszt ścianek przesuwnych może być różny - zależnie od zastosowanego rozwiązania, w tym materiału. Dlatego trudno wskazać uśrednioną cenę. Droższe są także ścianki mobilne dźwiękoszczelne - takie przydadzą się chociażby przy wydzielaniu aneksu kuchennego bądź domowego biura. Warto też pamiętać, że ścianki przesuwne można wykonać metodami DIY, wykorzystując te materiały, które mamy akurat pod ręką (np. drewno z recyklingu). Wtedy koszt ścianki mobilnej będzie symboliczny!

Autor
Ścianki przesuwne - zastosowanie, parametry i cena
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...