Czym są drzwi ukryte?

Nowoczesne aranżacje wnętrz niejednokrotnie wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Z pewnością do takich właśnie można zaliczyć drzwi ukryte. Schowana w ścianie, zupełnie niewidoczna ościeżnica i nieznacznie zauważalne skrzydło drzwiowe to dość minimalistyczny design. Bardzo szybko zyskał popularność i stał się systemem powszechnie stosowanym przez czołowych projektantów.

Fenomen drzwi ukrytych polega na łatwości ich dopasowania do praktycznie każdego wnętrza, więc świetnie sprawdzą się w stylistyce tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Drzwi ukryte są gwarantem stworzenia wyjątkowego aranżu i gdyby nie klamka, można by uznać, że w ogóle ich tam nie ma.

Gdzie warto zastosować drzwi ukryte?

Drzwi ukryte to nowoczesny produkt dedykowany zarówno prywatnym, jak i biznesowym odbiorcom. Sprawdzą się w domu lub mieszkaniu, ale także w budynkach użyteczności publicznej, reprezentacyjnych wnętrzach firmowych, czy biurze. Szczególnie polecane są do wnętrz niskich. Brak ościeżnic a co za tym idzie widocznych elementów eksponujących pionowe i poziome ograniczające linie, pozwala optycznie podwyższyć pomieszczenie.

Z tych samych powodów warto zamontować drzwi ukryte w niewielkich wnętrzach. Drzwi ukryte możemy umieścić w ścianie nośnej murowanej oraz działowej wykonanej z płyt g-k lub OSB, co stanowi o ogromnej uniwersalności tego rozwiązania. Warto nadmienić, że drzwi ukryte dostępne są we wszystkich standardowych szerokościach, oraz wersji otwieranej do wewnątrz, lub na zewnątrz.

Drzwi praktycznie niewidoczne - jak uzyskać taki efekt?

Otwieranie skrzydła pod kątem 180 stopni umożliwia specjalny system zawiasów wmontowanych w ukrytą ościeżnicę i skrzydło. Bazą drzwi ukrytych jest aluminiowa rama zabezpieczona środkiem chroniącym ją przed korozją, wyposażona dodatkowo w zawiasy. Jeśli jesteśmy w trakcie budowy domu lub remontu mieszkania, decyzję o montażu drzwi ukrytych warto podjąć jeszcze przed wykonaniem prac mokrych, aby w końcowym etapie zamontowaną ramę można było otynkować i wykończyć gładzią, licując ją ze ścianą.

Ukryć, czy wyeksponować?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakiego oczekujemy efektu. Drzwi ukryte z założenia powinny być niewidoczne, co jest idealnym sposobem na podkreślenie nowoczesnego charakteru wnętrza. Prosta, nieprzyciągająca wzroku forma drzwi może zostać uzyskana poprzez pomalowanie ich farbą na kolor identyczny ze ścianą, lub zastosowanie tej samej okładziny. Producenci są przygotowani na taką ewentualność i z reguły mają w ofercie skrzydła do samodzielnego wykończenia.

Innym sposobem na nietuzinkowe wnętrze jest wyeksponowanie ukrytych drzwi, akcentując ich obecność. Możemy również kupić skrzydła już wykończone fornirem strukturalnym, laminatem, szkłem lub inną powłoką, co pozwoli na zakup gotowych już, estetycznych skrzydeł do drzwi ukrytych.

Ciekawe aranże z drzwiami ukrytymi w roli głównej

Drzwi ukryte możemy dowolnie dostosować do wnętrza. To, czy będą one optycznie stopione ze ścianą, czy też wyeksponowane, zależy tylko do naszej inwencji i kreatywności. Poniżej kilka inspiracji drzwi ukrytych, które z pewnością są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych drzwi z widocznymi ościeżnicami.

• Monolityczna betonowa ściana to jeden ze sposobów aranżacji ściany z drzwiami ukrytymi. Pokrycie ściany i drzwi farbą betonową lub panelami imitującymi beton umożliwi zgubienie przejścia między drzwiami i ścianą w zróżnicowanej strukturze i wielowymiarowości betonu.

Angielska boazeria to patent na stylowe tradycyjne wnętrze. Drzwi ukryte świetnie sprawdzą się i w tej przestrzeni. Klasyczny styl, elegancja i łatwość pielęgnacji to niewątpliwe zalety. Jeśli dodać do skrzydła dyskretną kryształową klamkę, drzwi staną się niemal niezauważalne.

• Drzwi ukryte za nowoczesną grafiką to pomysł na nowoczesne wnętrze z ukrytymi drzwiami. Bez znaczenia jest, czy to wielkomiejska wizja wykonana za pomocą spraju, czy też futurystyczna fototapeta - efekt „niewidzialności” drzwi zostanie osiągnięty.

• Klasyczna farba to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w przypadku wykończenia drzwi ukrytych. Powodem jest łatwość osiągnięcia designu wpisującego się we wnętrza minimalistyczne i nowoczesne. Cała ściana i drzwi pomalowane farbą stworzą jednolitą estetyczną płaszczyznę. Warto postawić na ponadczasową biel lub czerń, ale równie dobrze możemy zastosować dowolny kolor.

• Industrialne przeszklenia zamknięte w czarnych konstrukcjach ram i szprosów to sposób na ażurowe skrzydło drzwiowe, które zapewnia większą ilość światła, a przy tym otwiera wnętrze. To doskonały pomysł na drzwi we wnętrzach loftowych i nowoczesnych, jednak używając stali pomalowanej na biało, stworzymy niebanalny design również w aranżacji skandynawskiej i tradycyjnej.

• Jednolita płaszczyzna z płyty MDF to nieprzemijający hit ostatnich sezonów. Płyta MDF występuje w tak wielu wzorach i barwach, że z powodzeniem możemy zaprojektować pełną reprezentacyjną ścianę z płyty MDF, w której schowamy drzwi ukryte.

Ile kosztują drzwi ukryte?

Na popularnych portalach sprzedażowych drzwi ukryte w komplecie składające się z ościeżnicy, zawiasów, zamka, klamki i skrzydła z wypełnieniem „plaster miodu” w rozmiarze 80 cm można kupić już za około 1200 zł. Cena dotyczy wersji podstawowej i skrzydła w kolorze białym. Jeśli zależy nam na ozdobnym designie skrzydła i drzwiach z górnej półki, powinniśmy przygotować się na koszt nawet kilku tysięcy złotych za sztukę.

Zdjęcie otwierające artykuł: Entra

Autor
Drzwi ukryte - czym się charakteryzują i ile kosztują?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...