Obecność insektów w domu nie zawsze wynika z braku odpowiedniej higieny. W rezultacie każdy z nas może być narażony na obecność takich nieproszonych gości. Dobry przykład stanowią karaluchy, które dość trudno wytępić, jednak zawsze należy to robić, ponieważ mogą być groźne dla zdrowia człowieka. Poznaj dobre sposoby na pozbycie się karaluchów z domu!

Uciążliwe, wszystkożerne, wyjątkowe odporne i w dodatku dość szybko się rozmnażają - karaluchy w domu to prawdziwa zmora. Stosunkowo często bywają w blokach, dlatego mogą trafić do mieszkania chociażby przez system kanalizacji. A jeśli już się pojawią, trzeba jak najszybciej się ich pozbyć. 

Karaluchy - co to za insekty?

Karaluchy domowe to inaczej karaczany wschodnie lub pospolite (fachowa nazwa po łacińsku: Blatta orientalis). Są spokrewnione z innymi insektami, które w domach wzbudzają spory strach i obrzydzenie - czyli z prusakami. Różnią się jednak od nich - są większe oraz mocniej zbudowane. Mogą osiągać długość nawet do 3 cm, mają długie czółki oraz odnóża pokryte kolcami (co pomaga im we wspinaczkach). Ponadto mają nieco inny kolor niż prusaki - najczęściej ciemnobrązowy, wpadający w czerń.

W domach lubią miejsca i pomieszczenia wilgotne (stąd najczęściej spotkamy je w łazienkach czy kuchniach). Żyją długo, bo nawet dwa lata, a samica w ciągu sezonu może powiększyć gromadę nawet o 200-250 osobników (!). Do szybkości rozmnażania dochodzi jeszcze wytrzymałość owadów. Bez jedzenia są w stanie wytrwać nawet kilkadziesiąt dni. Ich odporność jest wręcz legendarna - przykładowo mogą przyjąć sto razy większą dawkę promieniowania radioaktywnego niż człowiek. Żywią się też właściwie wszystkim, co znajdą w naszych domach - od produktów sypkich, takich jak mąka i cukier, przez warzywa i owoce aż po pieczywo.

Dlaczego karaluchy są niebezpieczne dla człowieka?

Karaluchy bytują w różnych miejscach, m.in. w śmieciach i instalacjach kanalizacyjnych. Zanieczyszczają też żywność zarówno swoimi odchodami, jak i zarazkami. A tu czai się wiele niebezpieczeństw, ponieważ mogą przenosić nawet kilkadziesiąt drobnoustrojów, w tym bakterie gruźlicy czy cholery, różne wirusy (od grypy po rotawirusy), grzyby i pierwotniaki. Ponadto zdarza się, że wywołują alergie. Wszystko to pokazuje, że nie tylko wzbudzają negatywne emocje, lecz także realnie szkodzą człowiekowi. Należy więc ich się jak najszybciej pozbyć.

Sposoby na karaluchy w domu - gotowe środki owadobójcze

Najprostszą metodę walki z karaluchami (ale też nie zawsze w pełni skuteczną) stanowią dostępne na rynku środki owadobójcze. Mogą mieć różne formy: granulatów, żeli, a także płynów. Te ostatnie pozwalają wygodnie spryskać różne trudno dostępne miejsca - szczeliny i zakamarki - gdzie bytują karaluchy.

Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o środkach trujących, a niektóre z nich są szkodliwe także dla nas. Dlatego po ich użyciu warto na jakiś czas opuścić mieszkanie. Ważne też, by nie oddziaływały na żywność (należy ją szczelnie zapakować i ochronić). Inne gotowe preparaty mają np. formę lepów albo płytek owadobójczych, które zwabiają insekty. Dostępne są też środki zapachowe - odstraszające karaluchy.

Domowe pułapki na karaluchy

Walcząc z karaluchami, zwłaszcza kiedy nie jest ich jeszcze dużo, możemy wykonać proste pułapki na te insekty. Warto tu wykorzystać to, że karaluchy lubią zapach piwa. Wystarczy więc wlać je do miseczki i przygotować dowolną listewkę, tak żeby owady mogły dostać się do środka. A czemu jest to pułapka? Ponieważ karaluchy nie będą w stanie się wydostać i w efekcie się potopią. Piwem można też np. nasączyć gąbkę - wtedy jednak skorzystamy z tego, że insekty zwyczajnie się… upiją. Będzie można je pozbierać i spalić lub zalać wrzątkiem.

Podobną pułapkę można wykonać, wykorzystując fusy z kawy - kolejny dobry wabik na karaluchy. Tym razem jednak przyda się wyższe naczynie o stromych ściankach, najlepiej słoik. Także tu wykorzystujemy listewkę, po której karaluchy wejdą do środka, ale już nie będą w stanie się wydostać.

Środki na karaluchy DIY

Zamiast kupować gotowe środki owadobójcze, możemy takie przygotować samodzielnie. Oto kilka przykładów:

  • Mieszanka cukru z proszkiem do pieczenia.
  • Mieszanka cukru z kwasem borowym (tu jednak trzeba zachować ostrożność, ponieważ jest on trujący także dla ludzi i zwierząt domowych!).
  • Maść siarkowa - smarujemy nią np. resztki owoców czy warzyw i rozkładamy w miejscach, gdzie pojawiają się karaluchy.
  • Proszek z grochu i gipsu - do jego przygotowania wykorzystujemy rozdrobniony na mączkę groch, cukier oraz przesiany przez sitko gips.
  • Boraks - po kontakcie z tą substancją karaluchy się odwadniają, a w efekcie - giną.

Warto też wspomnieć, że karaluchy nie lubią aromatu:

  • liści laurowych,
  • kocimiętki,
  • octu.

Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Tu odpowiedź jest prosta - jeżeli domowe sposoby czy samodzielnie kupione środki owadobójcze nie przyniosą rezultatu, warto udać się po pomoc do specjalisty. W przypadku gdy chodzi o mieszkanie w bloku, dezynsekcja powinna być wykonana w całym budynku (najlepiej więc zgłosić problem do administracji). Specjaliści korzystają z bardzo silnych środków owadobójczych, które nie tylko zabijają owady, lecz także niszczą kokony i jaja.

Autor
Karaluchy w domu - brzmi strasznie? Oto sprawdzone sposoby na pozbycie się robaków
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...