Jak wynika z raportu "Zrób to sam. Jak Polacy łączą przyjemne z pożytecznym?"1 aż 73 proc. Polaków nie tylko samodzielne wykonuje różne czynności w domu czy ogrodzie, ale czerpie z tego przyjemność. Takie dane nie dziwią nikogo, kto choć raz podjął trud naprawy domowego sprzętu, odnowienia starego mebla czy zaprojektowania wybranej przestrzeni domowej. Taka praca to nie tylko świetna zabawa i oszczędności, to także ogromna satysfakcja, jaką przynosi wykonanie czegoś samodzielnie oraz doskonałe efekty widoczne gołym okiem.

Fot. Liberon

Naprawiać czy kupować nowe?

Konsumpcjonizm mocno zmienił nasze życie. Jeszcze kilka dekad temu, staraliśmy się naprawiać wszystko, co uległo zniszczeniu lub usterce - radio, zegarek, ale także ubrania czy obuwie. Zawody takie jak szewc, krawiec czy zegarmistrz odchodzą do lamusa i ze świecą szukać dobrych fachowców starej daty, którzy potrafili naprawić niemal wszystko. Nic w tym dziwnego!

Fot. Liberon

Dziś niewielu z nas, w pierwszym odruchu kieruje swoje kroki do specjalistycznego zakładu naprawczego. Zwykle, bez większej refleksji udajemy się do pobliskiego sklepu, celem zakupu nowego przedmiotu codziennego użytku - jednego z tysiąca jemu podobnych. A szkoda, bo np. stare meble kryją w sobie ogromną moc nie tylko sentymentalną, ale i dekoracyjną. Dlaczego warto tchnąć w nie nowe życie?

Oryginalność w urządzaniu czterech kątów

Dziś, urządzając cztery kąty, wszystko czego potrzebujemy możemy kupić praktycznie od ręki - funkcjonalny sprzęt AGD, piękne podłogowe płytki czy meble kuchenne lub wypoczynkowe do salonu. Tylko czy taki wystrój będzie się oryginalnie prezentował?

Fot. Fotolia

- Projektując wymarzony dom, zwykle dążymy do tego, by jego wnętrza odzwierciedlały nasze pasje i styl życia. Zależy nam, by były jedyne w swoim rodzaju, a wyjątkowością przyciągały uwagę gości. Takiego efektu z pewnością nie uzyskamy wybierając wyposażenie w sklepach sieciowych. Aby go osiągnąć, warto przyjrzeć się starym, zapomnianym komodom, krzesłom czy toaletkom wyjątkowej urody, które mogą kryć się na babcinych strychach albo pchlich targach pod grubą warstwą kurzu. Czasem wystarczy jeden lub dwa małe elementy, by aranżacji nadać wyjątkowy styl - podpowiada Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon.

Fot. Liberon

Zwykle będą one wymagały kompleksowej i dość czasochłonnej renowacji. Jednak odrobina chęci oraz ogrom różnorodnych produktów do drewna i metalu - od bejc, politur i wosków, aż po nową linię dekoracyjną Liberon, w skład której wchodzą Farby Kredowe i Kazeinowe, Patyny, Farby Metaliczne i wiele innych rozwiązań, bez trudu pomogą przywrócić im blask.

Oszczędności, radość i satysfakcja z samodzielnego majsterkowania

Zgodnie z przytoczonym raportem, aspekt finansowy znalazł się dopiero na czwartym miejscu na liście korzyści, jakie czerpiemy z samodzielnego majsterkowania. I choć znacznie bardziej cenimy sobie radość i satysfakcję z samej pracy czy uzyskanie jej oryginalnych efektów, to nie możemy zapominać o tej sferze - szczególnie, jeśli spojrzymy na nią z szerszej perspektywy.

Fot. Liberon

- Nikogo nie trzeba przekonywać, że samodzielnie wykonana renowacja starych mebli jest znacznie bardziej korzystna ekonomicznie niż zakup nowych - nawet jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność zaopatrzenia się w niezbędne narzędzia i materiały. Ale na sam proces odnawiania powinniśmy patrzeć także z ekologicznego punktu widzenia - utylizacja starych urządzeń, jak i proces wytworzenia na ich miejsce nowych, to ogromny koszt oraz obciążenie dla środowiska - zwraca uwagę Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon. 

Efektywny sposób na relaks

Intensywność życia oraz ogrom spraw, za jakie jesteśmy odpowiedzialni każdego dnia sprawia, że poszukujemy efektywnych sposobów na relaks. Jedni stawiają na aktywny wypoczynek, preferując uprawianie sportu, drudzy poświęcają czas lekturze lub systematycznie oglądają seriale, a jeszcze inni - jak pokazuje raport - oddają się pracom, które w mniejszym lub większym stopniu odmieniają wnętrza ich domów oraz przestrzeń ogrodową.

Fot. Fotolia

Taką formę odpoczynku deklaruje ponad 70% z nas. Cenimy sobie przede wszystkim możliwość nauki oraz zdobywania nowych umiejętności - zwykle zupełnie innych niż te, które wykorzystujemy w pracy zawodowej.

Fot. Liberon

Przyjemność sprawia nam także powrót do tradycji, poszanowanie dla przedmiotów oraz kultywowanie, charakterystycznego dla naszych babć i dziadków, podejścia do codziennego życia. I wreszcie, ogromnie cieszą nas efekty naszych starań oraz satysfakcja, jaka pojawia się po zakończeniu pracy.

1  Według raportu pt. "Zrób to sam. Jak Polacy łączą przyjemne z pożytecznym?" stworzony przez Allegro, Majsterki.pl i Mobile Institute.