Krok pierwszy: usuń stare warstwy
Na początku należy usunąć stare powłoki farby czy lakieru aż do surowego drewna. Możemy zrobić to za pomocą opalarki. Urządzenie to nagrzewa powierzchnię, przez co warstwa bez problemu złuszczy się i da się usunąć szpachelką. W trudno dostępnych miejscach możemy użyć na przykład szczotki drucianej, jednocześnie zachowując ostrożność, aby nie uszkodzić powierzchni.
Krok drugi: wygładź powierzchnię
Zanim przejdziemy do malowania, powinniśmy jeszcze wygładzić powierzchnię drzwi. W tym celu użyjmy papieru ściernego. Jeśli widoczne są ubytki, warto uzupełnić je masą szpachlową, a następnie ponownie zeszlifować. Na koniec okryjmy klamkę folią i zaklejmy taśmą malarską.
Krok trzeci: zabezpiecz surowe drewno
Pełną ochronę zapewnimy wówczas, gdy przed warstwą dekoracyjną zagruntujemy drewno. W tym celu sięgnijmy po silnie penetrujący impregnat, taki jak Pokost Lniany marki Drewnochron. Produkt ten jest ekologiczny, stworzony na bazie oleju lnianego, i może być stosowany wewnątrz pomieszczeń. Chroni przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Wystarczy nałożyć jedną warstwę preparatu na surowe drewno. Po dwóch dobach pomalowana powłoka będzie całkowicie sucha.
Krok czwarty: nałóż warstwę wykończeniową
Dopiero wówczas, gdy produkt całkowicie wyschnie, możemy przystąpić do malowania preparatem dekoracyjno-ochronnym. Przy wyborze dobrze jest zwrócić uwagę, żeby był on przeznaczony do użytku wewnątrz pomieszczeń. Możemy użyć do tego akrylowej Lakierobejcy 2w1 marki Drewnochron. Pozwoli ona podkreślić naturalne usłojenie drewna. Najlepiej będzie nałożyć dwie warstwy produktu w odstępie przynajmniej dwóch godzin. Przy aplikacji najlepiej sprawdzi się wałek do większych powierzchni, a do krawędzi i wgłębień - pędzel.
Po czterech godzinach od nałożenia ostatniej warstwy wykończeniowej powierzchnia będzie całkowicie sucha. Pamiętajmy, żeby regularnie sprawdzać stan drzwi i w razie miejscowego pogorszenia ich wyglądu - na przykład łuszczących się powłok - od razu interweniować.