Jak natura wpływa na nasze wnętrza?

Obecność natury w naszym domu pozwala zachować jego domownikom równowagę i harmonię. Po ciężkim dniu pracy obcowanie z roślinami działa kojąco i odprężająco. Nie zapominajmy również, że rośliny doniczkowe są naszymi sprzymierzeńcami - oczyszczają powietrze z toksyn i tworzą korzystny mikroklimat. W nowoczesnych wnętrzach coraz chętniej konstruuje się ściany z mchu - są one nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również żyjącym organizmem.

Wytrzymały i giętki rattan foteli holenderskiej marki HK Living otuli nasze wnętrze naturalnym splotem. 9DESIGN

Swoim doświadczeniem dzielą się z nami także Aga Kobus i Grzegorz Goworek - architekci Studio O.

- Dom powinien być miejscem, w którym - jak nigdzie indziej - można odnaleźć spokój i wyciszenie. Dlatego w naszych projektach staramy się wykorzystać słynny postulat Le Corbusiera - „słońce, przestrzeń, zieleń” . Wprowadzamy więc do domów jak najwięcej przyrody i światła z zewnątrz. Jest to możliwe dzięki licznym przeszkleniom, które niwelują podział między przestrzenią mieszkalną a ogrodem.

Białe wnętrza uzupełnione naturalnymi materiałami tworzą swobodny styl zwany scandi boho. BLOOMINGVILLE

- Wypełnienie przestrzeni światłem, niezależnie od pory roku, korzystnie wpływa na samopoczucie. Poza tym w naturalnym świetle wszystko prezentuje się lepiej pod względem wizualnym. Słońce wnosi do wnętrz życie, pozwala na naturalny odbiór kolorów i wprowadza energię. Inspirujemy się stylem japońskim. Stawiamy więc na minimalizm, ponieważ zależy nam, by dom stanowił przestrzeń do odpoczynku niezakłóconego przez zbędne bodźce.

Łazienka pełna roślin? Czemu nie! W jesienną słotę przypomni nam egzotyczne wakacje na Bali. FERM LIVING

Jak stworzyć wnętrze przyjazne naturze?

Istotną rolę we wnętrzu przyjaznym przyrodzie pełnią również materiały wykończeniowe, meble i dodatki. Popularny trend powrotu do natury pozwala na rezygnację z plastiku na rzecz materiałów takich jak: bambus, rattan, wiklina, juta, drewno czy len.

Dzięki dużym przeszkleniom zatrzemy granicę pomiędzy wnętrzem domu, a naturą za oknem. HOUSE DOCTOR

Najczęściej występują one w stonowanych barwach takich jak: beż, biel, złocienie, brązy czy zieleń. Pozwala to na stworzenie spójnego kolorystycznie wnętrza, które będzie modne przez lata.

Rośliny w domu oczyszczają powietrze z toksyn i tworzą korzystny mikroklimat. FERM LIVING

Aby stworzyć dom w zgodzie z przyrodą, skorzystajmy z jej dobrodziejstw. Udekorujmy wnętrze polnymi kwiatami, bujną trawą pampasową czy wiankiem z darów jesieni. Dzięki temu urządzenie domu w duchu less waste szybko ograniczy nasze wydatki.