Dynia - dlaczego jest tak uwielbiana?

Dynia jest typowo jesiennym warzywem, dla którego sezon zaczyna się od lipca, aż do pierwszych przymrozków. Największe zbiory odnotowuje się w październiku. Moda na to wartościowe warzywo przyszło do nas zza oceanu, gdzie uprawiana już była ponad 7000 tysięcy lat temu. W czasach starożytnych podawano ją w miodzie, bądź w winie. Dynia posiada aż 760 różnych gatunków, a najcięższe okazy ważą nawet 600 kilogramów!

W Ameryce Środkowej i Północnej uważana była za symbol nieczystych dusz, w następstwie czego liczne dyniowe dekoracje zaczęły zdobić amerykańskie domy z okazji święta Halloween. Choć zwyczaj ten w Polsce nie jest tak popularny, coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw tego warzywa. Ma ono bogate wartości odżywcze, a pestki dyni polecane są na wiele licznych dolegliwości. Ponadto dyniowe dekoracje wprowadzają do naszych domów i mieszkań jesienny, ciepły klimat.

Pomysły na dyniowe dekoracje

Dekorując dom na jesień, możemy wykorzystać odmiany dyń o niewielkich rozmiarach i różnych kolorach. Najpopularniejsze są te białe - małe, jasne kuleczki możemy ozdobić malując ich ogonki w różnych odcieniach złota.

Zwolennicy bardziej fantazyjnych dekoracji mogą wykorzystać pastelowe farby, malując warzywa w pastelowe odcienie różu, bądź mięty.

Dla miłośników natury, polecamy dynie w naturalnym, pomarańczowym odcieniu. Tworzą one przepiękne, jesienne aranżacje wraz z wielobarwnymi liśćmi.

Ozdabianie dyni może być także sposobem na wspólne spędzenie rodzinnych chwil. Dzieci uwielbiają te zabawy! Każdy członek rodziny może przygotować swoją własną postać wykorzystując kolorowe flamastry, farby i naklejki.

Gdy mamy taką możliwość, ozdóbmy wielobarwnymi warzywami główne wejście do domu. Dodając wielkie donice z jesiennymi kwiatami, sprawimy, że nasz dom stanie się jesienną wizytówką.

Tradycjonalistom polecamy rozwiązania klasyczne - lampion z dyni. Wycinanie śmiesznych min sprawi nam wiele zabawy i radości. O tym, jak przygotować lampion z dyni, przeczytasz tutaj.

Malowanie dyń na Halloween - kreatywne pomysły

Halloween to wyjątkowy czas pełen magii, strasznych opowieści i oczywiście dyń! Chociaż tradycyjnie dynie wycinane są w straszne twarze, malowanie dyń staje się coraz bardziej popularne. Poznaj kilka kreatywnych pomysłów na ozdobienie swojej dyni w tym roku. Zapraszamy do galerii!

Autor
Dynie jak malowane! 5 inspirujących pomysłów na pomalowanie dyń
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....