Skąd pochodzi styl gustawiański?

Zapożyczone ze Skandynawii umiłowanie do minimalizmu, bieli i chłodnych aranżacji zna dziś chyba każdy. Ten styl skradł serca Polaków. A może czas pójść o krok dalej i mieszkać tak, jak mieszkali szwedzcy królowie?

Preferowany przez nich styl gustawiański wyróżnia się wyrafinowaniem i ograniczeniem zdobień. Właśnie za panowania Gustawa III, niedługo po jego wizycie w Wersalu, nieco uproszczono bogato zdobione meble z czasów francuskiego rokoka, dzięki czemu powstał nowy pomysł na aranżacyjne rozwiązania. Biel, drewno i praktyczność – to tym elementom wspomniany styl zawdzięcza swój klimat. Właśnie dlatego poniżej znajdziesz przepis na stworzenie królewskiego wnętrza rodem ze Skandynawii.

Kolory we wnętrzach gustawiańskich

W każdym pomyśle na wnętrze znaczącą rolę odkrywają kolory. W stylach nawiązujących do Skandynawii nie może zabraknąć oczywiście zimnych barw. Chłodna biel, sprane błękity, uniwersalne szarości, a czasem - dla przełamania - delikatne beże, pastelowe róże lub szałwiowa zieleń - to właśnie na nie warto zwrócić największą uwagę.

Choć oczywiście wszystkie te kolory pięknie prezentują się w świetle północnego słońca, we wnętrzu pełniły nie tylko funkcję estetyczną. Jasne odcienie dodawały pomieszczeniom blasku, co okazało się ważne w pozbawionej dużej ilości słońca Skandynawii. Dziś możesz wykorzystać ich rozjaśniającą moc np. podczas aranżowania mniejszych pomieszczeń lub tych ze słabym dostępem do naturalnego światła.

Białe ściany, bielone meble i podłogi ożywiano za pomocą materiałów – w kratę, pasy lub (czasem) w kwiecisty deseń.

Podstawa stylu gustawiańskiego - drewno

W czasie, kiedy Gustaw III wrócił do Szwecji ze swojej podróży po Francji, jego kraj nie był w najlepszej sytuacji finansowej - właśnie dlatego zdobne rokoko nie przyjęło się na północy. Uproszczenie dekoracyjności dało jednak zachwycający efekt, świetnie wyrażający surowy klimat. Stąd też bielone ściany zamiast fresków oraz drewniane deski na podłodze zamiast eleganckich marmurów.

Drewno - jako naturalny surowiec (dość łatwo dostępny) - wykorzystywano niemal do wszystkiego. Dzięki wykorzystaniu tego materiału łatwo stworzysz we wnętrzu klimat elegancki i jednocześnie sprawisz, że codzienne funkcjonowanie w tej przestrzeni będzie znacznie przyjemniejsze.

Jakie meble do wnętrza w stylu gustawiańskim?

Styl gustawiański ma swoje początki w pałacowych aranżacjach, szybko jednak zyskał uznanie także wśród mieszczan. Wszystko za sprawą swojej prostoty - meble wyróżniają się surowymi formami, symetrycznością, unikają przesadnej zdobności, ale wprowadzają elegancję. Bardzo często są to drewniane, bielone meble z efektem postarzania.

Pojedyncze meble wykonane w stylu gustawiańskim sprawdzają się także we współczesnych wnętrzach. Przełamują schemat, ocieplają aranżację i dodają arystokratycznego sznytu. Jeśli więc nie chcesz urządzać tak całego wnętrza, postaw na jeden dominujący element.

Dekoracje okienne w stylu gustawiańskim

Główna cecha skandynawskich aranżacji to rozświetlanie wnętrza. Z tego powodu dominują w nich bardzo jasne barwy. To samo dotyczy okien ozdabianych delikatnymi i przepuszczającymi światło materiałami. Możemy zdecydować się na jasne rolety rzymskie, delikatne zasłony lub ozdobne firanki w jasne wzory.

Dodatki w stylu gustawiańskim

Minimalizm nie oznacza rezygnacji z dodatków, ale ich przemyślany dobór. We wnętrzach w stylu gustawańskim nie powinno zabraknąć:

Wystarczy, że postąpisz zgodnie z wytycznymi, a stworzysz eleganckie aranżacje inspirowane królewskim gustem.