Im cieplej, tym bardziej tęsknimy za życiem wśród zieleni i kwiatów. Aby jednak nasz ogród stał się przytulnym azylem, trzeba zadbać o jego kameralność. Pomyślmy o tym teraz - sezon już niedługo!

Sposobów na ogrodową intymność jest wiele, ale - podobnie jak w mieszkaniu, najlepszą metodą odgrodzenia się od zewnętrznego świata jest poczciwa ściana, stała lub przenośna, w formie ekranu, parawanu, murku czy oplecionego roślinami trejażu. Sprawi ona, że staniemy się niewidoczni, przytłumi hałas ulicy, osłoni przed słońcem i chłodem, a przy okazji ukryje mniej efektowne ogrodowe zakątki.

Aranżacja tarasu
Ten ogrodowy kącik naprawdę niewiele się różni od domowego salonu. Fot. Flickr/Chris

Kącik do relaksu w ogrodzie

Ponieważ poranna kawa smakuje lepiej, gdy wypijemy ją wśród kwiatów, warto wygospodarować w ogrodzie choć jeden zaciszny kącik z ławką lub innym wygodnym siedziskiem. Na mniejszej działce zaaranżujmy go na tarasie, a na większej - w bardziej oddalonym od domu miejscu.

Wybór przesłony izolującej od ulicznego zgiełku i spojrzeń sąsiadów powinien zależeć od wielkości i stylu ogrodu, naszych upodobań oraz ceny, jaką możemy zapłacić za odrobinę kameralności. Zawsze jednak powinna ona harmonizować z otoczeniem, najlepiej więc wznieść ją z tych samych materiałów, z których zbudowane są inne ogrodowe elementy (np. ogrodzenie, podmurówka domu).

Domek w ogrodzie
Letni domek to idealne miejsce na schronienie przed upałami! Fot. Karen Roe

Zapewnienie kameralności

W małych ogrodach sprawdzą się ażurowe przesłony z drewna, bambusa lub metalu (np. kratki, pergole, trejaże), a w większych - bardziej szczelne konstrukcje drewniane, betonowe lub murowane. Ale nawet lita ściana może zapewniać kameralność, a zarazem być… oknem na świat. Wystarczy wyciąć w niej otwór widokowy. To dobre rozwiązanie w małych ogródkach, gdzie szczelna przegroda byłaby przytłaczająca. A gdy widok w otworze nie jest zachwycający, zawsze można w to miejsce wstawić lustro.

Aranżacja tarasu
Gdzie najchętniej spędzamy wiosną czas? W ulubionych ogrodowych kącikach - ukwieconych pokojach
pod chmurką. Fot. Herry Lawford

Kameralności warto także poszukać w altance lub pod inną lekką zadaszoną konstrukcją ukrytą wśród drzew, spowitą pędami róż, powojników czy winobluszczu. Skuteczną przesłoną okaże się również wyższy murek, wzniesiony z drewnianych, betonowych, metalowych lub kamiennych elementów.

Poczucie izolacji da też kącik urządzony w zagłębieniu terenu (tzw. wgłębniku), otoczonym skarpami czy murkami. Parawany od zawsze gościły w naszych domach. Dzisiaj coraz częściej widujemy je w ogrodach, na tarasach i balkonach. Nie tylko osłaniają, ale też wydzielają strefy o odmiennych funkcjach. Ich wielką zaletą jest mobilność - można je składać i przenosić z miejsca na miejsce. Najczęściej wykonane są z drewna, mocnych tkanin, technorattanu lub naturalnych plecionek.

Świetną przesłoną okażą się też z pewnością gotowe panele ogrodzeniowe lite lub ażurowe, z różnych materiałów (np. z drewna, wikliny). Ciekawym rozwiązaniem są panele żaluzjowe z poprzecznymi listwami o regulowanym kącie nachylenia, dzięki czemu przepuszczają więcej lub mniej światła, podmuchów wiatru, zamykają lub odsłaniają widok.

Aranżacja tarasu
Ogród jest częścią naszego domu. Dzieląc go na mniejsze przestrzenie, uzyskamy dodatkowe kameralne pokoje, idealne do relaksu na świeżym powietrzu.Fot. Karen Roe

Gdy bardziej niż na barierze optycznej zależy nam na osłonie przed wiatrem i hałasem, zastosujmy ekran z
bezbarwnego szkła lub przejrzystego tworzywa sztucznego, dzielący przestrzeń, ale nie ograniczający widoku, usztywniony drewnianym lub metalowym stelażem. Natomiast w roli bariery optycznej sprawdzą się płyty (kolorowe lub metalizowane) pasujące do nowoczesnych aranżacji.

Oryginalne pomysły na przesłonę w ogrodzie

Najciekawsze przesłony zwykle są dziełem pomysłowych majsterkowiczów - powstają z resztek po budowie czy remoncie domu, np. ze starych drzwi, desek, blachy. Mogą mieć niecodzienny wygląd i pełnić kilka funkcji naraz - na przykład być przegrodą i… „hotelem” dla owadów. Wystarczy przewidzieć w konstrukcji miejsce na ułożone płasko, puste w środku łodygi czy pniaki z nawierconymi dziurkami, w których chętnie zamieszkają fruwający goście.

Innym pomysłem jest przeobrażenie przegrody w kwietnik lub ogródek ziołowy - wystarczy zamocować na niej półki na doniczki. Do stworzenia nietypowej przesłony można też wykorzystać gabion (stalowy kosz) wypełniony kamieniami czy pniakami lub specjalny ogrodowy regał na opał w kominku. Taki ekran nie tylko zapewni intymność, ale będzie też niebanalną ozdobą dodającą ogrodowi swojskiego uroku.

Kwiatowa aranżacja
Tu ogród jest podzielony ścianą żywopłotu z „drzwiami” uplecionymi z giętkich pędów wierzby. Fot. Flickr/Karen Roe

Poczucie kameralność pomogą nam też stworzyć parasole, markizy, maty i oczywiście odpowiednio dobrana roślinność, trwała lub sezonowa, uprawiana w gruncie i w donicach czy w formie żywopłotu. Wszystko zależy od warunków panujących na działce, naszych upodobań i fantazji. Urządzając mieszkanie często zaczynamy od podłóg. A w kąciku do relaksu - od nawierzchni.

Starannie zaplanowana i wykonana nie tylko podkreśli jego charakter, ale też pozwoli wygodnie się po nim poruszać. Jeśli chcemy ustawić na niej stół, fotele i donice zdecydujmy się na stabilną posadzkę wyłożoną kamiennymi lub betonowymi płytami, kostką brukową, deskami czy cegłą. Ale w kameralnych miejscach miło też słyszeć chrzęst żwiru pod stopami. Świetny efekt daje rzucenie pomiędzy kruszywo kilku większych płyt betonowych lub z łupanego kamienia.

Łączmy materiały!

Warto łączyć ze sobą różne materiały, np. przedzielać kostki brukowe drewnianymi belkami, żwirem lub cegłami, które zaskakująco dobrze wyglądają wśród zieleni. A w spoinach warto zostawić miejsce dla trawy, macierzanki lub innych niskich roślin. Wybór materiałów powinien też zależeć od stylu ogrodu - nowoczesnym dobrze będą wyglądać duże monochromatyczne płyty, natomiast w wiejskim i naturalistycznym kostka, drewno, żwir.

Drewniana altanka w ogrodzie
Naturalne materiały doskonale wkomponują się w ogrodowe aranżacje. Fot. Herry Lawford

Podłogę zacisznego saloniku pod chmurką można też wyścielić zielonym dywanem trawnika (z siewu lub z rolki) - sprawdzi się jako posadzka, materac do ćwiczeń gimnastycznych i… leżak do opalania.

Krzesło ogrodowe
Palisady, murki czy obrzeża to ważny szczegół, który potrafi zadecydować o charakterze ogrodowej aranżacji. Choć niepozorny, pełni w ogrodzie wiele funkcji, oddzielając od siebie poszczególne strefy lub ogrodową roślinność. Stąd też warto postawić na rozwiązania, które dają wiele możliwości aranżacyjnych, jak Palisada Zen marki Polbruk, która jest dostępna aż w sześciu różnych wysokościach (od 30 do 120 cm). Z jej pomocą stworzymy harmonijną przestrzeń w ogrodzie. Fot. Polbruk