Domy w zabudowie szeregowej to dzisiaj coraz częściej wybierane rozwiązanie w mieszkalnictwie. Największą ich zaletą jest możliwość posiadania własnego, choć niewielkich rozmiarów ogrodu. Przy dobrze zaplanowanej przestrzeni wokół domu można zyskać dodatkowy letni pokój, miejsce do odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi czy realizowania ogrodowego hobby. Przedstawiamy kilka porad, które pozwolą urządzić niewielki ogródek w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej.

Zagospodarowanie ogrodu, który jest niewielkich rozmiarów wiąże się dużym większym wyzwaniem, Ogród w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej powinien być estetyczny, a także spójny z wystrojem mieszkania, aby optycznie stał się przedłużeniem salonu i jak najbardziej zwiększał powierzchnię użytkową.

Krok 1 - ogrodzenie

Aranżacje ogrodu w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej powinno rozpocząć się od wyboru ogrodzenia, które zapewni prywatność domownikom. Jest to o tyle ważne, że specyfiką takiego mieszkalnictwa, jest posiadanie sąsiadów w bardzo bliskim otoczeniu. Dlatego najlepiej wybrać takie rozwiązanie, które w zależności od naszych preferencji bardziej lub mniej będzie zakrywać teren wokół ogrodu.

Bardzo często spotykane i modne od kilku sezonów są ogrodzenia panelowe. Zalety takiego wyboru to na pewno nowoczesny wygląd, a także bezpieczeństwo.

Jeśli jesteśmy miłośnikami zieleni, powinniśmy zdecydować się na osłony naturalne i wzdłuż płotu posadzić żywopłot. Są różne rodzaje żywopłotów, w zależności od zastosowanych gatunków możemy stworzyć zielone ściany różnej wysokości, formowane lub naturalne, zimozielone lub gubiące liście na zimę.

Wielką zaletą żywopłotu z iglaków jest osłona posesji przez cały rok. Pamiętaj - wybierając ogrodzenie domków szeregowych unikaj wysokich i ciężkich ogrodzeń, ponieważ wizualnie zamykają przestrzeń.

Krok 2 – taras

Głównym elementem, który łączy dom z przestrzenią ogrodową jest taras. Jeśli taras zostanie przygotowany spójnie z wystrojem domu i uda się zatrzeć granicę między ogrodem a domem, spowoduje to, że będzie się on wydawał większy. Powinien być on tak zaaranżowany, aby, pełnić funkcję letniego kącika do wypoczynku, być przedłużeniem salonu domowego.

Podłoga zrobiona z podobnych materiałów w salonie i na tarasie sprawi, że obie przestrzenie wydadzą się dużo większe. Przy wyborze nawierzchni tarasowej należy wziąć pod uwagę czy taras będzie zadaszony, czy będzie znajdował się pod gołym niebem.

Wpływ na wybór materiału ma również jego wysokość. Posadzka powinna być dopasowana do miejsca położenia tarasu i jego powiązania z bryłą budynku. Na tarasy położne od południa czy zachodu docierać będzie dużo słońca i nawierzchnia zmoczona deszczem czy śniegiem będzie wysychała dużo szybciej. Można więc zdecydować się na nawierzchnię z kamienia lub drewna, które w miejscach wilgotnych sprawdzą się gorzej.

Tarasy usytuowane od północy lub wschodu wymagają nawierzchni odpornych na wilgoć. Dodatkowo, jeśli są one osłonięte dachem, ograniczają dostęp światła, przez co mogą się one wydawać mroczne. Świetnym rozwiązaniem będzie ułożenie nawierzchni, w jasnych barwach.

Jeśli taras przy zabudowie szeregowej ma pełnić funkcję miejsca do relaksu, warto pomyśleć o odizolowaniu się od otoczenia. Umożliwią to zasłaniające taras pergole, trejaże lub dekoracyjne parawany.

Jeśli ze względu na położenie tarasu nie zdecydowaliśmy się na jego zadaszenie, warto zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem. Na rynku dostępne są różne markizy czy duże parasole zapewniające komfort i osłaniające przed słońcem.

Krok 3 – meble

Meble ogrodowe są dopełnieniem projektu oraz wzbogacają otoczenie wokół domu, a dodatkowo sprzyjają wypoczynkowi mieszkańców i są elementem umożliwiającym spotkanie w gronie przyjaciół czy rodziny.

Powinny jednak być one dopasowane do stylistyki domu oraz potrzeb mieszańców. Jeśli mieszkańcy uwielbiają spożywać posiłki na świeżym powietrzu lub biesiadować przy grillu z przyjaciółmi, zdecydowanie sprawdzi się zakup dużego stołu z krzesłami.

W przypadku, kiedy ogród ma służyć wypoczynkowi, warto wybrać wygodne meble, przy których będzie można spożywać np. poranna kawę.

Dla miłośników kąpieli słonecznych czy czytania książek warto zakupić leżak z możliwością regulacji oparcia. Wybierając meble do ogrodu czy na taras warto zwrócić uwagę na ich wykonanie - te z polipropylenu są dużo bardziej trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, a na dodatek można je przechowywać przez cały rok na zewnątrz.

Krok 4 – rośliny

Ponieważ, ogrody przy zabudowie szeregowej czy bliźniaczej są niewielkich rozmiarów, najczęściej domownicy decydują się na pokrycie przestrzeni ogrodowej trawnikiem i ustawienie rabat z kwiatami i krzewami po boku działki. Aranżując ogród w taki właśnie sposób pamiętajmy, że większe rośliny powinny stanowić tło dla mniejszych.

Dobrze w takich kompozycjach prezentuje się np. Grujecznik japoński, zwany potocznie drzewem piernikowym (na jesieni liście wydzielają zapach przyprawy do piernika), żarnowiec, lawenda francuska, tuje czy berberysy. Kształt rabat, wielkość czy rodzaj kwiatów i krzewów powinien być dopasowany do wielkości ogrodu.

W przypadku, gdy posiadamy bardzo mały ogród, warto zdecydować się na modne od kilku sezonów trawy ozdobne, np. trawę czekoladową, czyli Turzycę Milk Chocolate, które nie zabierają dużo miejsca.

Projektując ogród w zabudowie szeregowej, jeśli chcemy, aby większość terenu była zagospodarowana, można pokusić się o podzielenie terenu ścieżkami - układając drewniane bądź kamienne kładki. Przestrzeń pomiędzy ścieżkami można wypełnić bylinami, kwiatami czy niewielkich rozmiarów krzewami.

Taka aranżacja ogrodu wygląda niezwykle atrakcyjnie i sprawi, że ogród wyda się optycznie większy, a dodatkowo podzielenie go na strefy spowoduje, ze nie będzie wyglądał na pusty.

Krok 5 – oświetlenie

Urządzając mały ogród nie można zapominać o oświetleniu. Bez światła ogród w nocy po prostu przestaje istnieć. Głównym zadaniem światła jest zwrócenie uwagi na detale ogrodu czy ciekawe rośliny. Umiejętnie podkreślone za pomocą lampy fragmenty ogrodu nie tylko staną się dostrzegalne, ale także pomogą wykreować magiczny nastrój.