Zielone, gładkie i świeże tło - tego właśnie oczekujemy, zakładając trawnik. Choć wymaga pracy, murawa stanie się pięknym towarzyszem rodzinnych chwil.

Trawnik do podziwiania, czy chodzenia po nim?

Zielona murawa dodaje ogrodowi szyku, optycznie go powiększa, a na jej tle pięknie wyglądają wszystkie drzewa, krzewy i kwiaty. Można po niej chodzić, a nawet rozłożyć na niej piknikowy koc czy namiot. Zanim jednak założymy trawnik, zastanówmy się, do czego będzie nam służył - do oglądania czy chodzenia po nim?

zadbany trawnik
Gęsty, zadbany trawnik pełni w ogrodzie tę samą rolę co dywan we wnętrzu. Fot. Adam Kerfoot-Roberts

Od tego bowiem zależy w dużej mierze wybór mieszanki nasion traw. Niecierpliwi mogą mieć piękny trawnik z dnia na dzień - wystarczy, że zdecydują się na murawę z rolki. Wszystkie dostępne w sklepach mieszanki traw z czasem tworzą gęstą darń utrudniającą rozwój chwastów. Jednak uzyskane z nich „dywany” różnią się między sobą odcieniem, szybkością wzrostu, odpornością na suszę, cień i deptanie. Niektóre szybko odrastają, wymagając częstego koszenia, inne zaś wolniej, więc ich pielęgnacja pochłania mniej czasu.

Gdzie jaka trawa?

W odległych zakątkach dużego ogrodu lepiej założyć swobodną murawę lub łąkę kwietną, a na skarpach i w trudno dostępnych miejscach - kobierzec z gatunków okrywowych.

Trawnik z rolki
Fantazyjna linia granicy między ścieżką i trawnikiem dynamizuje ogrodową kompozycję Fot. Libet

Trawa jest dobrym rozwiązaniem na podjeździe do garażu, ale pod warunkiem, że wcześniej wyłożymy ziemię specjalnymi ażurowymi płytami. A w reprezentacyjnych częściach ogrodu sprawdzi się gazon - niska i gęsta murawa o pięknym odcieniu zieleni. Wymaga wprawdzie troskliwej pielęgnacji, ale dodaje ogrodowi splendoru.

Pielęgnacja trawnika

O trawnik trzeba dbać - kosić go, podlewać, nawozić i odchwaszczać. Pierwszy raz chwytamy za kosiarkę, gdy wysiane źdźbła mają 8-10 cm wysokości. Skracamy je o 1-1,5 cm, z czasem coraz niżej, aż do wysokości 3-6 cm. Podlewamy go regularnie, rano lub wieczorem, rozproszonym strumieniem wody, aż ziemia nasyci się do głębokości około 15 cm. Może nam to zająć nawet kilka godzin! Wtedy przyda się automatyczny system podlewania. Żmudne jest też usuwanie chwastów. Wprawdzie te jednoroczne nie wytrzymują częstego koszenia, ale wieloletnie uparcie odrastają.

Oczko wodne
Kobierce z roślin okrywowych to ciekawa alternatywa dla trawnika, często spotykana w ogrodach japońskich. Fot. Seth Vidal/flickr

W utrzymaniu w ryzach morza trawy pomogą nam też odpowiednio dobrane obrzeża. Dzięki nim trawa nie przerośnie na rabaty, a ziemia nie przesypie się na murawę. Obrzeżem może być palisadka, opaska z cegieł czy kostek. Modne są też „lamówki” z metalu i z…grubych sznurów. Jednak, zdaniem wielu ogrodników, nic nie zastąpi „angielskiego kantu”, czyli ostrego odcięcia brzegu murawy szpadlem o zaokrąglonym ostrzu.

Łąka kwietna - mało wymagający trawnik

Jeżeli brak nam czasu na pielęgnację trawnika lub po prostu zapragniemy odmiany, zastąpmy murawę łąką kwietną (wystarczy ją kosić 2 razy w sezonie!), kobiercem z roślin okrywowych, żwirem lub płytami poprzerastanymi trawą (zwłaszcza w mocno deptanych miejscach). Aby stworzyć łąkę, wystarczy wysiać w ogrodzie specjalną mieszankę nasion - kupioną lub sporządzoną samemu z zebranych kwiatów łąkowych.

Betonowe płyty w ogrodzie
Betonowe płyty luźno ułożone w trawie tworzą intrygującą biało-zieloną szachownicę. Fot. Libet

A sadząc jesienią na trawniku cebule krokusów, narcyzów lub innych podobnych gatunków stworzymy uroczą namiastkę górskiej hali. Można też strzyc murawę we wzory, umiejętnie manewrując kosiarką. Różnice w kolorach uzyskamy, tnąc trawę na różną wysokość lub prowadząc kosiarkę w różnych kierunkach. Niektóre modele maszyn wyposażone są w specjalny wałek, który układa źdźbła trawy niczym grzebień. Efekt zależy tylko od fantazji i umiejętności kosiarza.

Odchwaszczanie
Odchwaszczanie bez schylania się? To możliwe z takim sprytnym pomocnikiem. Fot. Fiskars