Aby ogród służył nam przez lata i nie wymagał uciążliwej pielęgnacji, trzeba zadbać nie tylko o trwałe materiały, ale też o odporne rośliny.

Nasz sąsiad na działce obok zamiast jak my krzątać się, wyleguje się w hamaku, a mimo to jego ogród budzi powszechny zachwyt. Jak on to robi? Odpowiedź jest prosta: ma dobrze urządzony ogród, użyte w nim materiały są trwałe i nie wymagają uciążliwej konserwacji, a rośliny dobrano do warunków panujących na działce.

Nowoczesna altana, fot. www.inspiracje.com.pl

Jak urządzić ogród?

O tym, by ogrodowy salon służył nam latami i nie wymagał nieustającej uwagi, należy pomyśleć już w trakcie jego urządzania. Warto sięgnąć po jak najtrwalsze materiały: aluminium, brąz lub kamień, które nie wymagają ochrony przed wilgocią. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też tworzywo sztuczne do złudzenia imitujące kamień albo też rattanową plecionkę (tzw. technorattan). Najczęściej robione są z niego donice i meble.

Wciąż dużym powodzeniem cieszy się drewno. Decydując się na nie, najlepiej wybierać grab, dąb, gatunki egzotyczne.Wykonane z nich przedmioty mogą stać na zewnątrz przez cały rok bez konserwacji. Dobrze sprawdzają się też betonowe imitacje drewna oraz wynalazek ostatnich lat - kompozyt z włókien bambusowych i polimerów, który wyglądem przypomina drewno, a jest wytrzymały jak tworzywo sztuczne.

Jedną z rynkowych nowości, wciąż rzadko spotykanych w przydomowych ogrodach, jest korten (zwany też stalą kortenowską). To materiał odporny na wilgoć, który po wystawieniu na zewnątrz z czasem pokrywa się efektowną powłoką podobną do rdzy. Wykonane z niego konstrukcje przybierają modny rudy odcień. Korten świetnie nadaje się na ogrodzenia, murki oporowe, pergole, altany, ekrany i detale.

Palenisko z kortenu, meble z malowanego egzotycznego drewna, schody z kamienia... Ten ogród z pewnością nie będzie wymagał uciążliwej konserwacji. Fot. Polymaxform.pl

Nawierzchnie w ogrodzie - ważny szczegół!

Ważnym elementem ogrodu są nawierzchnie, które najczęściej wymagają remontów, gdy coś się wypaczy lub popęka...

Pomyślmy o tym już w trakcie ich budowy i nadajmy im lekki (1,5-2%) spadek, wówczas nie będą się na nich tworzyć kałuże. Istotna jest też trwałość materiału, jakim je wyłożymy, np. granit i łupek z kamienia polnego są praktycznie niezniszczalne, ale piaskowce mogą się rozwarstwiać lub kruszyć. Można też użyć elementów klinkierowych, betonowych i oczywiście drewna.

W tym ostatnim przypadku deski powinny być ryflowane (rowkowane), gdyż żłobienia działają antypoślizowo i zabezpieczają nawierzchnię przed gromadzeniem się wody, która spływa rowkami. Natomiast często stosowane na ogrodowych tarasach płytki z terakoty lub gresu powinny być mrozoodporne, o nasiąkliwości do 5% i należeć do IV-V klasy ścieralności.

Nowoczesny ogród z paleniskiem z niezniszczalnej stali kortenowskiej, ławami z klejonego egzotycznego drewna i podświetlanym panelem z tworzywa sztucznego. Fot. Inspiracje.com.pl

A jakie wybrać rośliny do ogrodu?

Rośliny mogą rosnąć wszędzie, co nie znaczy, że wszystkie w każdym miejscu. Jeśli posadzimy w ogrodzie tylko te, które świetnie radzą sobie bez nas, zyskamy czas na relaks. Dobierajmy je więc starannie do warunków panujących na działce (zwłaszcza do nasłonecznienia, rodzaju gleby) i zapraszajmy do ogrodu gatunki łatwe w uprawie, na przykład krzewy: berberysy, irgi, pięciorniki, derenie, pigwowce, perukowce, róże okrywowe, a z bylin: floksy, funkie, krwawniki, liliowce czy rozchodniki. Jeśli zaś nie mamy czasu i ochoty na jesienne wygrabianie liści zrezygnujmy z gatunków liściastych na rzecz iglaków.

Poza tym podpatrujmy w ogrodach sąsiadów, które rośliny cały sezon trzymają fason, upewnijmy się, czy są bezproblemowe, i włączmy je do własnych kompozycji - to będą pewniaki!