Taras to prawdopodobnie ulubione miejsce domowników. Żeby jednak w dobrej kondycji przetrwał wilgotne i mroźne miesiące, trzeba go odpowiednio przygotować na zimę. Zobacz, jak to zrobić?

Błoto, liście, resztki jedzenia, plamy po napojach - ślady ostatnich miesięcy są widoczne. Trzeba się ich pozbyć. I przygotować taras tak, by jesień i zima jak najmniej mu dokuczyły. Żeby to zrobić dobrze, potrzebne będzie śledzenie... prognozy pogody. Po co? Żeby cała praca nie poszła na marne.

Zabezpieczenie tarasu na zimę - krok 1. Pozbyć się kurzu i śmieci

Pierwszym krokiem jest fizyczne pozbycie się wszystkiego, co zanieczyszcza powierzchnię. Szczotka ryżowa i miotła przydadzą się na pewno - zarówno w przypadku desek drewnianych, jak i tych wykonanych z kompozytów.

- Na tak przygotowany taras można wkroczyć z myjką ciśnieniową, żeby pozbyć się uporczywych zabrudzeń - mówi Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk. - Idealnym pomocnikiem będzie znakomita myjka Greenworks G 30 120 barów, wyposażona w dyszę piankową i drugą, obrotową z dwoma różnymi końcówkami strumienia wody - do usuwania uporczywych zabrudzeń - dodaje.

Co ważne, dyszę trzeba prowadzić w odległości przynajmniej 40 cm od powierzchni (żeby jej nie uszkodzić - nie stosujemy końcówki z dyszą rotacyjną) i czyścić wzdłuż deski, zgodnie z kierunkiem ryflowania.

fot. shutterstock

Zabezpieczenie tarasu na zimę - krok 2. Ważna prognoza pogody

Tu czas na wyjaśnienie, do czego potrzebne jest śledzenie doniesień pogodowych - umyte deski drewniane muszą wyschnąć, więc potrzebujemy słonecznego, ciepłego dnia. - Zabezpieczać można drewno wyschnięte na wolnym powietrzu o wilgotności nie większej niż 18 procent - podpowiada Marcin Salata.

Jeśli podłoga została wykonana z surowego drewna, po wysuszeniu najpierw należy ją zaimpregnować preparatem zabezpieczającym przed grzybami i insektami. Dopiero po wyschnięciu tej warstwy możemy przejść do kolejnego etapu - olejowania. - Ważne, by w dniu tej operacji temperatura zewnętrzna oscylowała w przedziale 5-20 stopni - podpowiada Marcin Salata.

Teraz pędzlem malujemy deski wzdłuż słojów. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, możemy nałożyć drugą. To nie tylko zabezpieczy nawierzchnię tarasu przed wilgocią, ale też nada jej estetycznego wyglądu - wszystkie deski będą równomiernie wybarwione.

fot. shutterstock

Zabezpieczenie tarasu na zimę - krok 3. Jak wyczyścić kompozyty?

Kompozytowe nawierzchnie tarasów wymagają nieco innych zabiegów. Po czyszczeniu i umyciu takich desek myjką ciśnieniową, musimy sprawdzić, czy nie zostały na nich jakieś przebarwienia. Tych pozbędziemy się, korzystając ze specjalistycznych środków służących do tego celu.

- Używamy ich, wykorzystując do tego miękka szczotkę. Potem tak oczyszczony taras trzeba jeszcze spłukać wodą - radzi Marcin Salata z Lange Łukaszuk. - W czyszczeniu desek tarasowych możemy się posłużyć myjką wysokociśnieniową (ciśnienie wody nie powinno być jednak większe niż 100 barów). Warto w tym momencie zwrócić uwagę na akumulatorowe myjki ciśnieniowe, które takie ciśnienie wody podają - mówi.

Tak przygotowany taras będzie czekał cierpliwie na nowy, wiosenny sezon.