Czym się kierować podczas wyboru mebli ogrodowych?
Wybierając meble do ogrodu lub na taras, należy odpowiedzieć sobie na zaledwie trzy pytania: kto będzie z nich korzystał, w jakim celu i które będą najbardziej pasowały do stylu otoczenia domu? Dla jednych idealnym zestawem okaże się wielki drewniany stół, dla innych nowoczesne szezlongi. A co stanie w twoim ogrodzie?
Od czego zacząć? Jeśli chcemy, aby ogród i taras zapewniały nam taką samą wygodę, jak salon czy sypialnia, musimy podejść do ich urządzenia w podobny sposób - przeanalizujmy swoje potrzeby i zadajmy sobie dokładnie takie same pytania, jak przy meblowaniu miejsc przeznaczonych do relaksu w domu.
Najistotniejsze będą: metraż, którym dysponujemy, liczba domowników i sposób spędzania wolnego czasu. Ogród daje niemalże nieograniczone możliwości aranżacji - można pozwolić sobie na duży stół, przy którym zmieści się kilka wygodnych foteli z wysokimi oparciami i podłokietnikami, wygodne leżanki a nawet...sofę i fotele.
Taras, z racji na ograniczoną powierzchnię, jest nieco większym wyzwaniem. Z pomocą przychodzą meble zaprojektowane specjalnie z myślą o miejscach niewielkich: stoły okrągłe lub z rozkładanymi blatami, krzesła składane lub takie, które idealnie - prawie w całości - można wsunąć pod stół, leżaki z możliwością ustawienia kilku pozycji oparcia.
Miłośnicy drzemania pod gołym niebem mogą natomiast zdecydować się na hamak lub wygodną huśtawkę. Najwygodniejsze są te na stelażu - można je przenosić i ustawiać w dowolnym miejscu, niestety wymagają dosyć dużej powierzchni. Można też zamontować za pomocą lin i haków na przykład do drzewa czy tarasowej balustrady.
Jeśli nasz podniebny salon urządzimy od południowej strony świata koniecznie musimy zadbać o to, aby można mógł na zawołanie znaleźć się w cieniu. I znowu w zależności od powierzchni możemy zdecydować się na przenośną wiatę lub różnego rodzaju parasole - mniejsze i większe, tradycyjne - z nogą umieszczoną centralnie, czy też bardziej praktyczne - na wygiętym ramieniu (jak lampa do czytania), które można ustawić obok stołu.
Wybierając meble ogrodowe, weźmy pod uwagę także ich ciężar i gabaryty - po sezonie trzeba je będzie schować pod dach.
Rodzaje mebli ogrodowych
Najbardziej popularnymi meblami w ogrodach, na tarasach i balkonach pozostają różnorodne siedziska: fotele, krzesełka, a także leżanki, czy nawet łóżka. Często formą nie różnią się od tych sprzed lat, gdy jednak bliżej się przyjrzymy, widać, że zmieniły się materiały i wykończenie. Elementy drewniane są np. robione z trwałego drewna egzotycznego, rattan bywa zastępowany syntetycznym zamiennikiem, który na pierwszy rzut oka wygląda identycznie. Meble są obijane trwałymi, a przede wszystkim odpornymi na wodę, plamy i czynniki UV tkaninami.
Meble ogrodowe najłatwiej jest podzielić na materiały, z których zostały wykonane. Rozróżniamy więc meble ogrodowe: drewniane, metalowe, wykonane z tworzyw syntetycznych takich jak technorattan lub plastik, rattanowe, bambusowe, z wikliny.
Drewniane meble ogrodowe - wady i zalety
Drewniane meble ogrodowe to klasyka, która sprawdza się zawsze. Szlachetne wzornictwo, możliwość przeprowadzenia konserwacji, długowieczność - to tylko niektóre zalety drewnianych mebli. Na rynku znajdziemy wiele modeli mebli, które mają różne zastosowania. Z drewna wykonuje się nie tylko ławki, leżaki do opalania czy stoliki, w polskich ogrodach pojawiają się również przestronne altany, dyskretne parawany, zestawy wypoczynkowe, huśtawki i domki ogrodowe dla dzieci.
Drewno jest materiałem, który można poddać przeróbkom - kiedy utraci dawny blask wystarczy zeszlifować starą warstwę lakieru i położyć świeżą. Drewno można również potraktować bejcą, a wtedy zyskuje szlachetny, głęboki kolor.
Minusem mebli ogrodowych wykonanych z drewna jest ich podatność na czynniki atmosferyczne - deszcz, promieniowanie słoneczne. Dlatego żeby jednak nasz leżak, ława lub stolik długo mogły nam służyć i zachowały urodę, należy zabezpieczyć je impregnatem, lakierem lub olejem.
Jeśli decydujemy się na meble z drewna, zwróćmy uwagę z jakiego gatunku są wykonane. Najbardziej odporne i trwałe są te z drzew egzotycznych np. teaku. Choć drewno to nie jest szczególnie twarde, zawiera bardzo duże ilości naturalnych olejków i kwasu krzemowego, które czynią je całkowicie odpornym na wodę. Nie bez przyczyny teak jest stosowany na basenach i w saunach.
Doskonale znosi trudne warunki i pięknie się prezentuje ze swoją bogatą paletą odcieni - od białej przez miodową, czerwoną aż po ciemny brąz. Drewno teakowe ma tendencje do ciemnienia, ale dzięki odpowiedniej konserwacji można temu zapobiec.
Plecionka naturalna i sztuczna - rattan i technorattan
Meble z naturalnych materiałów, takich jak bambus, rattan czy wiklina, są z pewnością najbardziej atrakcyjne estetycznie, jednak aby cieszyć się nimi przez wiele sezonów należy stosować szczególne zabiegi pielęgnacyjne.
Meble wiklinowe wymagają regularnej konserwacji, bo wiklina jest krucha i źle znosi wilgoć. Powinna być dobrze zabezpieczona, należy trzymać ją z dala od źródeł ciepła, bo ma tendencję do wysychania i łamania się. Także o siedzeniu przy ognisku w wiklinowych fotelach lepiej zapomnieć.
Rattan jest sprowadzany głównie z Indonezji. Meble z naturalnych pędów często są barwione i zabezpieczane lakierem, co daje ciekawe efekty wizualne. Podobnie jak te z pędów wierzby, czyli wikliny, idealnie wkomponowują się w zieleń oraz kolory kwiatów. Są lekkie i elastyczne.
Wadą jest niska odporność na czynniki atmosferyczne – meble te wymagają impregnacji. Jeśli podoba nam się rattan, ale nie mamy ochoty na żmudną konserwację, zainwestujmy w bardziej funkcjonalny technorattan, który o wiele lepiej znosi deszcz oraz mróz.
Bardzo popularny technorattan, zwany tez ekorattanem, jest trwały i odporny na trudne warunki atmosferyczne, nie wymaga przy tym szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy go umyć. Wyglądem natomiast do złudzenia przypomina swój naturalny odpowiednik.
Meble ogrodowe z metalu
Metalowe meble ogrodowe idealnie wpisują się w industrialną przestrzeń, w której znajdują się ceglane, bądź kamienne elementy. Świetnie komponują się w patio i w oranżeriach. Zazwyczaj wykonuje się je ze stali, żeliwa lub aluminium. Odpowiednio zabezpieczone przed korozją są niemal niezniszczalne. Nie sposób ich połamać czy pobrudzić. Są też odporne na działanie czynników atmosferycznych. Mają niestety tę wadę, że są ciężkie i zimne. Dlatego często siedziska zrobione są z naciągniętej tkaniny lub drewna naturalnego lub syntetycznego.
Dodatkowym atutem jest to, że za każdym razem możemy malować je na inny kolor lub zmieniać poduszki na siedziskach, co pozwoli zmienić aranżację ogrodu lub tarasu bez większych wydatków.
Meble z palet - całkiem proste DIY
Masz ograniczone środki finansowe? Wybierz meble ogrodowe drewnianych palet - to hit ostatnich sezonów, który nie wychodzi z mody. Takie meble możemy wykonać samodzielnie, wystarczą palety oraz odrobina wyobraźni. Z tego materiału stworzymy wygodne niewielkie stoliki oraz komplety wypoczynkowe, na których ułożymy miękkie poduszki. Żeby palety nie były podatne na czynniki atmosferyczne, należy je najpierw zeszlifować, a następnie pomalować lakierem lub zaolejować. Plusem mebli z palet jest ich cena, dość niska w porównaniu z innymi meblami. Do minusów należy zaliczyć wagę mebli - są one niestety ciężkie.
Plastikowe meble ogrodowe
Meble ogrodowe z plastiku cieszą się ogromną popularnością, zapewne ze względu na cenę oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Jednak, tak jak w przypadku mebli przeznaczonych w domach, im coś tańsze, tym - na ogół - jakościowo gorsze, a co za tym idzie: mniej trwałe. Łatwo je porysować, mogą tracić kolor i są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Ich zaletą z kolei jest łatwość w utrzymaniu w czystości, niewielka waga oraz to, że często są składane, co ułatwia ich przechowywanie poza sezonem, np. w garażu lub piwnicy. Jeśli zdecydujemy się na plastikowe meble ogrodowe pamiętajmy, aby nabłyszczać je woskiem z filtrem UV, dzięki czemu nie zmatowieją, chować je kiedy nie są używane lub przykrywać pokrowcem ochronnym.
Co na taras oprócz mebli?
Dopełnieniem pięknej aranżacji salonu na świeżym powietrzu, szczególnie w przypadku tarasu, są ściany i posadzka. Najlepiej sprawdzi się kamień, który jest wspaniałym tłem dla mebli ogrodowych. Nie zapomnijmy też o tekstyliach (najlepiej odpornych na wilgoć) i dodatkach dekoracyjnych - na przykład lampionach na aromatyczne świece czy ozdobnych doniczkach. Wszystko razem ma zapewnić nam wspaniały relaks w cudownym salonie pod gołym niebem.
Przyda się też trochę światła! Wyjątkowo popularne stały się świece oraz lampiony. Rzucają wokół rozproszone, delikatne światło, które tworzy nastrojowy klimat, uprzyjemniający nocne pogaduszki. Jeśli chcemy skorzystać z tradycyjnego oświetlenia, nie ma problemu. Jest bardzo duży wybór lamp przystosowanych do pracy na zewnątrz - nie ulegają działaniu wilgoci, nie tracą koloru i mocy.
Wybierając oświetlenie, zwróćmy uwagę na bogactwo form i materiałów. Z każdym sezonem widać, że projektanci traktują oświetlenie bardzo poważnie, a do naszych rąk mogą trafić naprawdę designerskie okazy.