Po zachodzie słońca w ogrodzie przyjemnie odpocząć od letniego skwaru. Zwykle projektanci budynków pamiętają o tym i w ścianie umieszczają jeden lub dwa kinkiety. To jednak zdecydowanie za mało, by przyjemnie spędzić wieczór i bezpiecznie poruszać się po ogrodzie. Podpowiadamy, jak rozplanować oświetlenie ogrodowe.

Zadbane rabaty oraz piękne meble ogrodowe to nie wszystko. Ogród potrzebuje blasków i cieni. Nie chodzi tylko o oświetlenie, które będzie dawało nam poczucie bezpieczeństwa, lecz o takie, które wyeksponuje urokliwe zakątki ogrodu. Warto podświetlić okazałe rośliny, utworzyć świetliste ścieżki albo przymocować kinkiety na murach podkreślając ich strukturę. Najlepiej do zaprojektowania oświetlenia ogrodu zaangażować architekta krajobrazu.

Jeśli jednak sami chcemy podjąć się tego zadania, potrzebny będzie przede wszystkim dobry plan. Na początku trzeba wyznaczyć podjazd, miejsce na altankę, większe meble ogrodowe, klomby i rośliny, a nawet oczko wodne. Jeśli chcemy stopniowo urządzać ogród lub dokonywać zmian w przyszłości, trzeba je wziąć pod uwagę przy projektowaniu instalacji elektrycznej, rozmieszczenia przyłączy i gniazdek.

Kolacja pod niebem
Proste rozwiązania zasługują na naszą uwagę. Stół, dwie ławki i piękne lampiony – czego potrzeba więcej na uroczy wieczór z bliskimi. JYSK

Wybierając lampy do ogrodu musimy koniecznie zwrócić uwagę na stopień ochrony (szczelności) opraw IP. Na zewnątrz należy stosować oprawy z wysokim IP (minimum 44). Jeśli oprawa ma być umieszczona w wodzie w małym zbiorniku, musi to być IP 67, a do zbiorników większych i głębszych IP 68.

Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Podstawowym oświetleniem wokół domu są kinkiety montowane na ścianach budynku, altanach czy ogrodzeniu, a także latarnie, lampy najazdowe i reflektory. Funkcjonalne oświetlenie jest niezbędne na schodach, przy wjeździe do garażu i ścieżkach. Tutaj dobrze jest zastosować lampy o dużej mocy albo oświetlenie punktowe gęsto zamontowane. Efektownie wyglądają płaskie lampy wbudowane w nawierzchnię, na przykład lampy najazdowe, które będą ułatwiać wjazd do garażu. Wbudowane lampy LED dają nierażące, skupione światło, a przy tym pobierają niewiele energii.

Latarnie, które mają najczęściej od 2 do 3 m wysokości, pięknie się prezentują oświetlając duże ogrody. Bardzo efektowne jest światło odbite od roślin - do tego celu można wykorzystać niewysokie reflektorki z regulacją kąta padania światła. Możliwość regulacji jest bardzo istotna, bowiem rośliny rosną, zmieniają się, a niekiedy co roku sadzimy w danym miejscu inne.

Jeżeli chcemy oświetlić trawnik, to najlepiej zdadzą egzamin lampki montowane w gruncie, które nie przeszkadzają nawet podczas koszenia. Strefę wypoczynku w ogrodzie (taras, altana) najlepiej oświetlić silną lampą czy kinkietem zamocowanym powyżej 1,7 m, by światło z niego padające nie oślepiało nas.

Dotyk światła
Miłośnicy minimalizmu docenią słupek Hue Lily, który podkreśla każdy, nawet najdrobniejszy szczegół ogrodu, prezentując rośliny w kolorze, jaki tylko zapragniemy. PHILIPS

Przy ścieżkach i co okazalszych roślinach warto postawić zasilane słońcem lampiony. A w oczku wodnym, jeśli je mamy, podwodny reflektor. Jednak tym, co tworzy nastrój, są na pewno świece. Do ogrodu polecamy zapachowe - odstraszą uciążliwe komary, które potrafią zepsuć nawet najmilej rozpoczęty wieczór.

Warto zapewnić wieczornym rozmowom pod niebem piękne, nastrojowe oświetlenie. W tym przypadku świetnie sprawdzi się oświetlenie punktowe w postaci wiszących girland tworzących sielankową atmosferę.

Producenci oświetlenia ogrodowego zadbali także o gadżeciarzy. Teraz nie musimy ograniczać się do światła żółtego. Każdego dnia możemy zmieniać charakter naszego ogrodu za pomocą żarówek zmieniających odcienie.

Podsumowując, w zależności o wielkości ogrodu i rodzaju naszych potrzeb, mamy do wyboru:

  • oświetlenie ledowe
  • latarnie
  • lampiony zasilane słońcem
  • podwodne reflektory
  • oświetlenie punktowe oraz dekoracyjne

Rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie

Ważny jest nie tylko rodzaj oświetlenia w ogrodzie, ale także jego kierunek - szczególnie w przypadku dekoracyjnych roślin i przedmiotów. Umieszczenie źródła światła przed krzewem czy rabatą kwiatów pozwoli uzyskać niesamowity teatr cieni na ogrodzeniu czy elewacji domu. Z kolei umieszczenie lamp za klombem sprawi, że ostrzej zarysują się kształty roślin. Jeśli wolimy uzyskać miękkie cienie i mniejsze kontrasty, zastosujmy dwa źródła światła oświetlające obiekt z dwóch stron.

Reflektorki skierowane w górę stosuje się szczególnie w przypadku dużych drzew, wtedy bowiem ich korona nabiera ciekawych, innych niż za dnia kształtów. Ten rodzaj oświetlania można też wykorzystać w przypadku fontann i rzeźb ogrodowych.

Jasne kaskady
Seria lamp June oferuje punktowe oświetlenie w ogrodzie, które ociepli przestrzeń zewnętrzną. Lampy można zamocować na ścianach, drzewach lub innych płaszczyznach pionowych, a najnowszej generacji oprawy LED utworzą piękne girlandy światła. VIBIA

Oświetlenie oczek wodnych to kolejny istotny element architektury ogrodu. Nic tak nie kreuje atmosfery baśniowości i niezwykłości, jak połączenie wody i światła. Oczka wodne - jeśli nie są głębokie, można podświetlać za pomocą wodoszczelnych niskonapięciowych (12 V) opraw umieszczonych w dnie lub unoszących się na powierzchni wody. Zbiorniki duże i głębokie łatwiej oświetlić za pomocą lamp przybrzeżnych.

Dwa w jednym - podświetlane meble ogrodowe

Wielką furorę robią na całym świecie świecące meble ogrodowe i donice. Jeszcze do niedawna, produkowane przez niewiele firm, były ekstrawagancją i świadectwem zamożności ich posiadaczy. Dziś pomysł przejęli producenci mniej luksusowego wyposażenia i znacząco obniżyli ceny. Podstawowy asortyment z kategorii świecących mebli to proste kubiki pełniące rolę stołków i stolików, a także duże donice. Jednak zachowajmy czujność podczas zakupów, bowiem wiele z nich, mimo iż są z tworzywa, nie nadaje się do ogrodu, głównie ze względu na niski stopień ochrony (szczelności) przed wnikaniem pyłu i wody.

Podświetlane meble ogrodowe znanych firm są wykonane z najwyższej jakości tworzywa, które nie tylko jest wytrzymałe i estetyczne, ale też zachowuje kolor nawet po kilku sezonach wystawiania na słońce. Świecące wyposażenie ogrodu to nie tylko proste stołki, ale też świecące fotele i sofy, stoły, a nawet barki i monumentalne figury. Mogą być oświetlane białymi diodami LED lub kolorowymi. Świecące monolity potrzebują zasilania. Powinny być podłączone do prądu, choć niektóre modele można ładować podłączając na pewien czas do źródła prądu, lub - w przypadku niedużych obiektów (stołek, mała doniczka) - zasilać wymiennymi bateriami.

Świat światła
Kolekcja Tarida składa się z foteli i stolika, które wyposażono w żarówkę RGB z pilotem, co pozwala na zmianę kolorów, a stolik dodatkowo może być wyposażony w opcje light&play, czyli możliwość odtwarzania muzyki z wbudowanych głośników za pomocą bluetooth. HAGEA

Czy warto sięgnąć po świecące meble?

Grzegorz Binkiewicz, Design Manager Hagea

- Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się połączenie designerskich form wykonanych z polietylenu i polipropylenu z oświetleniem LED czy RGB (bez kabla, z pilotem do zmiany kolorów oraz ładowaniem solarnym). Takie „urządzenie” ładuje swoją baterię kilka godzin, a potem również kilka godzin świeci. Nowością są produkty z tzw. funkcją Sound&Play, w skrócie to gadżety posiadające głośniki, z którymi łączymy się za pomocą bluetooth i dzięki którym możemy odtwarzać dowolna muzykę, np. ze smartphone’a. W niektórych produktach, jak choćby tych oferowanych przez hiszpańską markę Newgarden, zastosowano również tzw. dimmer, czyli opcję ściemniania lub rozjaśniania światła. Podsumowując wybór dekoracji czy mebli z oświetleniem w technologii LED ma swoje plusy, ale przede wszystkim jest kwestią indywidualnego gustu. Pomysłów na aranżację jest wiele, ale warto kierować się własnymi preferencjami i potrzebami. Czasem warto poprosi o poradę fachowca, lecz najważniejsze i tak zawsze będzie nasze samopoczucie we własnej, prywatnej przestrzeni, która jest przecież naszą oazą.