Domki ogrodowe zachęcą maluchy do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz mogą stać się dodatkową ozdobą zadbanego podwórka. Staną się miejscem spotkań z rówieśnikami, punktem zabaw i szaleństw oraz pobudzą kreatywność najmłodszych.

fot. Little Moonsters, Etsy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domku ogrodowego?

Gdy podejmiemy decyzję o przeznaczeniu kawałka ogrodu na domek dla dzieci, zastanawiamy się, który model wybrać. Ostateczny zakup zależy bowiem od wielu czynników: wielkości ogrodu, wieku dziecka oraz gustu właścicieli.

fot. Fotolia
  • Model, metraż, wiek dziecka

Producenci domków ogrodowych oferują modele ze schodkami, ze zjeżdżalnią, z huśtawką lub z piaskownicą umieszczoną pod podłogą. Każdy dodatkowy element domku, to dodatkowy metraż potrzebny na budynek. Zastanówmy się więc, ile czasu w rzeczywistości nasze dziecko będzie spędzało w swojej kryjówce i dostosujmy zakup do jego indywidualnych potrzeb. Istnieją także modele ze ścianką wspinaczkową, jednak to rozwiązanie polecamy starszakom.

fot. Pinterest
  • Materiał wykonania

Nie bez znaczenia jest także kwestia estetyczna. Plastikowe, kolorowe domki z pewnością ograniczą koszta i spełnią oczekiwania najmłodszych domowników. Z kolei zaletami drewnianych domków będą trwałość, stabilna konstrukcja oraz wygląd. Ostateczny kolor elewacji możemy wybrać sami i mieć realny wpływ na efekt końcowy.

fot. Home Depot
  • Ceny domków ogrodowych

Na domek ogrodowy może pozwolić sobie niemalże każdy właściciel domu z kawałkiem ogrodu. Ceny bowiem są bardzo zróżnicowane i wahają się od tysiąca złotych do nawet... 16 tysięcy! Koszta zależą głównie od poziomu skomplikowania projektu oraz tego, czy część prac wykonamy sami, czy zlecimy cały proces fachowcom. Najtańszą opcją jest zbudowanie domku całkowicie samemu. Pomoże nam w tym wizyta w pobliskim tartaku i zdolności majsterkowicza.

Jeśli jednak nie czujemy się pewnie w budowaniu domku ogrodowego od A do Z, zdecydujmy się na kompromis. Ceny drewnianych domków w marketach budowlanych zaczynają się od około 700 złotych i są to modele do samodzielnego złożenia z instrukcją. Dokupując wybrane farby do drewna, cały domek może nas kosztować około 1000 złotych.

Trzecia opcja to zamówienie gotowego projektu. Ceny pomalowanych domków zaczynają się od 3000 zł. Im większa powierzchnia i ilość detali, tym cena analogicznie staje się wyższa.

fot. @wnetrzolozka

Gdzie kupić domek ogrodowy?

Zakup plastikowego domku ogrodowego zajmie nam kilka minut. Kupimy go niemalże w każdym większym markecie oraz na wielu stronach internetowych. Wybierając natomiast domek ogrodowy z drewna, w pierwszej kolejności udajmy się do marketu budowlanego, sprawdzając, czy dostępne tam domki spełnią nasze oczekiwania.

fot. Winter Daisy Blog

Na rynku istnieją także firmy, które zajmują się tylko i wyłącznie projektowaniem i wykonywaniem zabawek do ogrodu. Liczne modele domków ogrodowych mają w swojej ofercie sklepy DżepettoWood and Garden i Drewnolandia. Korzystne oferty cenowe składają również majsterkowicze na portalach ogłoszeniowych.

 

Autor
Domki ogrodowe dla dzieci - o tym musisz wiedzieć zanim je kupisz!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....