Panel szklany do kuchni - zastosowanie  

Panele szklane stosuje się głównie nad blatem, jako materiał wykończeniowy i zabezpieczający ścianę. Można je zastosować tylko nad płytą grzewczą lub na całej przestrzeni między szafkowej, która jest najbardziej narażona na zabrudzenia i uszkodzenia. Wszystko zależy od fantazji właścicieli i sposobu aranżacji wnętrza oraz indywidualnych potrzeb i upodobań.  

Szkło do kuchni - rodzaje  

Szkło do kuchni występuje w wielu wersjach, co pozwala na jego idealne dopasowanie do stylu kuchni. Do wyboru są panele szklane matowe, błyszczące, mleczne i zbrojone, a różnią się one przede wszystkim wyglądem i sposobem wykończenia. Dużo ważniejsze jest, aby szkło było wytrzymałe i bezpieczne dla domowników, a więc np. odporne na wysokie i zmienne temperatury.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc szkło hartowane do kuchni, które dostępne jest w wielu opcjach wykończeniowych i kolorystycznych, a dodatkowo odznacza się doskonałymi właściwościami. Oczywiście najpopularniejsze są panele dekoracyjne szklane wykonane ze szkła hartowanego - to doskonałe połączenie wspaniałego wyglądu i wysokiej jakości.  

Panele szklane do kuchni - wady i zalety  

Szkło hartowane jest przede wszystkim bardzo wytrzymałe i odporne na przypadkowe uszkodzenia. Wykazuje dużą odporność na stłuczenia, znaczne wahanie temperatury i wilgotności powietrza oraz wysokie temperatury. Dzięki temu idealnie nadaje się do wykończenia ściany nad kuchenką bez ryzyka jego zniszczenia. Co więcej, nawet gdyby szkło hartowane zostało zbite, to rozsypie się na drobne nieostre kawałki, które nikomu nie zagrażają i nie powodują zranień. Dodatkowo szkło hartowane do kuchni jest łatwe w utrzymaniu czystości - zabrudzenia nie wnikają w jego strukturę, więc panel szklany wystarczy umyć wilgotną ściereczką, stosując w razie potrzeby delikatny detergent.

Technologia nadruku sprawia też, że wzory i kolory są bardzo trwałe i zachowują swoje barwy przez długie lat. Dodatkowo można samemu wybrać lub stworzyć grafikę, która zostanie umieszczona na szkle, co pozwoli osiągnąć niepowtarzalny efekt. Wśród wad paneli szklanych można wymienić fakt, że dość szybko się brudzą, a wszelkie odciski palców i zacieki są doskonale widoczne na gładkiej powierzchni. To oznacza, że jest to dobre rozwiązanie tylko dla osób, które stale utrzymują porządek w kuchni lub rzadko gotują.  

Szkło do kuchni - do jakich wnętrz pasuje?  

Duży wybór kolorów i wzorów oraz możliwość indywidualnego dopasowanie paneli szklanych sprawiają, że szkło do kuchni staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Panele szklane najchętniej wykorzystywane są w nowoczesnych wnętrzach, ale tak naprawdę poprzez wybór odpowiedniego wzoru można je zastosować w każdej stylistyce, nadając wnętrzu niebanalnego wyglądu.

Trzeba jednak przyznać, że szkło hartowane nie sprawdza się w rustykalnych wnętrzach. Szkło może być idealnie dobrane do pomieszczenia lub stanowić kontrastowy akcent, który będzie przyciągać wzrok i zaskakiwać. Bardzo ciekawe są również różnorodne grafiki, przedstawiające kwiaty, przyprawy, czy wzory geometryczne - mocne barwy i wysoka jakość druku zadowolą nawet najbardziej wymagające osoby.  

Ile kosztuje szkło hartowane do kuchni?  

Cena paneli szklanych do kuchni uzależniona jest od techniki jego wykończenia, producenta, sposobu montażu, grubości, a nawet wzoru. Tak duża liczba zmiennych powoduje, że również ceny są bardzo zróżnicowane. Najdroższe jest oczywiście najwytrzymalsze szkło hartowane. Za panele o grubości 4 mm trzeba zapłacić od 400 do 750 zł za m2. Zdecydowanie droższe będzie szkło hartowane o grubości 6 mm. Z kolei najtańsze jest szkło zbrojone, jednak nie jest ono tak wytrzymałe, jak hartowane, wiec warto dobrze przemyśleć jego wybór.  

Montaż paneli szklanych w kuchni  

Szkło hartowane do kuchni może być montowane na różne sposoby. Zazwyczaj szkło się przykleja, co pozwala uniknąć nieestetycznych wykończeni i powstawania szczelin między panelami lub przykręca. Przeźroczyste szkło można również zamontować za pomocą specjalnych listew, co w przypadku tego typu szkła jest najestetyczniejszym rozwiązaniem. Ściana powinna oczywiście zostać odpowiednio przygotowana - oczyszczona i wyrównana, a także w przypadku szkła przeźroczystego właściwie wykończona, aby całość ładnie się prezentowała.

Z kolei przykręcanie paneli do ścian jest najchętniej stosowane, gdy trzeba ukryć pewne wady konstrukcyjne, rury lub przewody, gdyż przy tym sposobie montażu szkło delikatnie odstaje od ściany. Montaż paneli szklanych można bez problemu przeprowadzić samodzielnie, wystarczy zastosować dobry klej oraz zabezpieczyć miejsce wokół aplikacji kleju.