Slow life - zacznij od herbaty i kawy

Dlaczego ważne są drobne kroczki? Slow life jest przeciwieństwem szybkiego tempa życia. Niektórzy powiedzą, że realia zmuszają do ciągłej gonitwy, a we współczesnym świecie o slow life można tylko pomarzyć. Nic z tych rzeczy. Nie trzeba od razu diametralnie zmieniać stylu życia, można zacząć przecież od małych kroczków. Rzucanie się na głęboką wodę czy to w kontekście diety, czy zmiany stylu życia z reguły kończy się bolesnym falstartem. Bez pośpiechu, powoli, drobnymi krokami osiągniemy lepsze i trwalsze rezultaty, a przy okazji łatwiej będzie nam zaakceptować nową rzeczywistość.

Doskonałym przykładem jest celebrowanie wolnej chwili przy aromatycznej herbacie lub kawie. Mamy wybór. Możemy na szybko zalać kawę lub herbatę wodą z czajnika i wypić ją w pośpiechu pomiędzy porannym prysznicem i przygotowaniem drugiego śniadania do pracy albo poświęcić się temu zadaniu w całości, dając sobie dłuższą chwilę na rytuał zaparzenia i wypicia napoju, czemu towarzyszy relaks i solidna dawka przemyśleń oraz refleksji. To drugie rozwiązanie z pewnością przyniesie więcej radości i pożytku. To taka joga dla duszy. To pierwszy, ale niezmiernie ważny krok do zwolnienia tempa życia, wszak od czegoś trzeba zacząć.

fot. Slowpresso

Herbaty? Kawy? Proszę, rozsiądź się wygodnie

Rytuał zaparzania i pijania herbaty znany jest od wieków w Chinach, Japonii, czy Anglii. Herbata jest napojem wręcz uwielbianym w tych krajach, a pośpiech w przyrządzaniu naparu zdecydowanie nie jest tu wskazany. Odwieczne angielskie „five o’clock” kusi odpoczynkiem i chwilą relaksu przy filiżance aromatycznej herbaty, z kolei znana od wieków japońska ceremonia herbaty nawiązuje do idei zen. Tak naprawdę wszystkie te rytuały bliskie są stylowi slow life, czyli celebracji każdego momentu codziennego życia i dotyczą zarówno spożywania herbaty, jak i kawy.

Magiczne chwile celebracji zamknięte w filiżance herbaty lub kawy pomogą nam zwolnić. Skupienie się na detalach, drobnych gestach, zapachu i wyśmienitym smaku oderwą nas od pędu codzienności. Pozwolą się wyciszyć i nabrać sił do obowiązków, których przecież nie unikniemy. Rozgrzeją nas, dając poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Poprawią tym samym jakość naszego życia, powodując, że uważniej i bardziej świadomie przyjrzymy się sobie i otaczającemu nas światu. To zdecydowanie recepta na spokój.

Slow life - jakość ponad wszystko

Zaparzanie kawy i herbaty w filozofii slow life to przede wszystkim jakość. Tu nie ma miejsca na bylejakość i pośpiech. Dotyczy to zarówno jakości samej kawy i herbaty, jak i sposobu ich przygotowania i spożywania. Poniżej kilka porad dotyczących zaparzania herbaty i kawy w idei slow life.

• Warto zakupić kawę ziarnistą i samodzielnie ją zmielić. Zachowamy w ten sposób aromat i smak olejków ukrytych w środku ziarnka. Młynek do kawy to naprawdę niewielki wydatek, a zapach i smak świeżo zmielonej kawy jest bezcenny.

• Kupujmy herbaciany susz dobrej jakości. Nie znajdziemy pełni smaku w herbatach ekspresowych, dlatego postawmy na herbaty liściaste. Do wyboru mamy herbaty zielone, czarne, żółte, czerwone i białe - każda z nich ma inne właściwości. To czas na eksperymenty i odkrywanie smaków.

• Kawę i herbatę zaparzamy niespiesznie, celebrując każdą chwilę ich przygotowania i spożywania.

• Używajmy zaparzaczy do herbaty i kawiarek, aby w pełni wydobyć aromat napoju.

Zaparzacz do herbaty w formie dzbanka - dla rodziny i przyjaciół

Tak naprawdę to, na jaki zaparzacz się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb. Jeśli lubimy spożywać herbatę w większym gronie, warto kupić większy zaparzacz w formie dzbanka wraz ze stylowym zestawem czarek, filiżanek lub kubków. Perfekcyjnym sposobem na czerpanie pełni doznań jest nie tylko moc aromatu herbaty, ale również wysoka jakość naczyń i ich design harmonizujący ze stylem wnętrza.

fot. AOOMI studio

Prym tu niewątpliwie wiedzie ceramika, która wytwarzana jest ręcznie przez rzemieślników, dbających o najdrobniejsze szczegóły. Niepowtarzalność form i zdobień oraz wyjątkowa dbałość o detale nada chwili z herbatą zupełnie inny, unikatowy wymiar. Pozycją wartą uwagi są ceramiczne zastawy stołowe i naczynia od firmy ÅOOMI Design Studio. Zachwycają kolorem, strukturą i fakturą, a nowoczesny minimalistyczny design dopasuje się do każdego wnętrza, uprzyjemniając chwile spędzone przy herbacie.

Chwila dla siebie z herbatą - blisko natury

Jeśli lubimy delektować się herbatą w samotności, warto zadbać o elegancką i jednocześnie naturalną oprawę tej czynności. Dlaczego naturalną? Odpowiedź jest prosta - styl slow nawiązuje do natury. Lubuje się w ceramicznych kubkach i czarkach, niespiesznych rytmach i naturalnych świecach, wprowadzających nas w odprężający nastrój. Ma to być życie jak w wakacje.

fot. kyukadesign

Dokładnie tą domeną kieruje się „kyukadesign”, oferując fanom pięknych form duży wybór inspirowanych naturą ceramicznych i porcelanowych świec, ale również designerskich filiżanek. W tym miejscu warto wspomnieć również o rzemieślniczych projektach WOLNO, gdzie każda ceramiczna czarka, kubek, talerzyk i wazon nie są identyczne. Jak mówi autorka przedsięwzięcia „Każda sprzedawana przeze mnie skorupka powstała w moich dłoniach i każda jest nośnikiem powolnego myślenia o świecie”.

fot. WOLNO ceramika

Przerwa na kawę - modna kawiarka

Jeśli nie herbata, to może kawa? Oczywiście również bez pośpiechu i w uroczystej oprawie. Kawiarki, pomimo zaistnienia expresów do kawy, nieustannie święcą tryumfy. To niekomplikowane urządzenie nie wymaga zakupu kapsułek z kawą, a jego sposób działania jest niezwykle prosty i intuicyjny. Niewątpliwą zaletą jest pełnia kawowego smaku, która zachwyca od lat kawoszy na całym świecie. Idąc z duchem czasu, warto przyjrzeć się nowoczesnym rozwiązaniom.

Rodzinna firma Slowpresso stworzyła kawiarkę, którą możemy zabrać z sobą na wakacje, czy do pracy. Parzenie kawy trwa około 5 minut, a pozyskany napój jest niezwykle esencjonalny. Możemy wypić go jako małą czarną lub wykorzystać jako bazę do ulubionej kawy. Naczynie składa się z niewielkiego ceramicznego dzbanka z pokrywką i ceramicznego sitka, do którego wkładamy niewielki okrągły papierowy filtr. Co więcej, naczynia nie stawiamy na płycie grzewczej, a zalewamy kawę gorącą wodą. Sposób parzenia jest niezwykle naturalny i z powodzeniem możemy zrobić z niego swój codzienny rytuał.

Ceramiczne czarki i kubki z duszą

Doskonałym uzupełnieniem codziennego rytuału jest zakup designerskich ceramicznych kubków i czarek na kawę. Postawmy na najwyższą jakość i naturalne materiały. Warto zakupić kubki na kawę u rodzimych przedsiębiorców, którzy wkładają całe serce w samodzielne wytworzenie oryginalnych małych arcydzieł. Warta uwagi jest kolekcja KROPLE od MUAS, gdzie naczynia wykonane są z wysokiej jakości z jasnej gliny, a każde z nich lepione i zdobione jest ręcznie z wyjątkową pieczołowitością.

fot. MUAS studio

Można zadać sobie pytanie: dlaczego akurat ceramika? Niektórzy powiadają, że ceramiczne naczynia to naczynia z duszą. Szczególnie te ręcznie wykonywane zbliżają nas do natury, czyli filozofii, którą kieruje się slow life. Ogromny wybór zaparzaczy i kawiarek w formie kubka z pokrywką, dzbanka, naczynia z podgrzewaczem, czy choćby ceramicznej figurki z sitkiem na susz wkładanej do filiżanki działa na naszą korzyść i kusi do rozpoczęcia przygody z rytuałem herbaty i kawy. Warto spróbować i dać sobie szanse na nasze małe domowe slow life. 

Zdjęcie otwierające artykuł: kyukadesign

Autor
Slow life - zaparzacze do herbaty i modne kawiarki
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...