O konieczności zwolnienia tempa życia najczęściej słyszymy na wizycie lekarskiej, do której zmusza nas słabsza kondycja organizmu, wykazującego oznaki buntu w postaci objawów somatycznych. Problemy ze snem, nerwobóle i osłabiona odporność to tylko niektóre z symptomów, które wskazują na prowadzenie niezbyt nam przyjaznego trybu życia. Odpowiedzią na te bolączki jest slow life, czyli zwolnienie tempa życia. Jaki związek ze slow life mają zaparzacze do herbaty, kawiarki, kubki i czarki? Jak zacząć stosować slow life w praktyce? Przekonaj się, że to nie takie trudne.

Slow life - zacznij od herbaty i kawy

Dlaczego ważne są drobne kroczki? Slow life jest przeciwieństwem szybkiego tempa życia. Niektórzy powiedzą, że realia zmuszają do ciągłej gonitwy, a we współczesnym świecie o slow life można tylko pomarzyć. Nic z tych rzeczy. Nie trzeba od razu diametralnie zmieniać stylu życia, można zacząć przecież od małych kroczków. Rzucanie się na głęboką wodę czy to w kontekście diety, czy zmiany stylu życia z reguły kończy się bolesnym falstartem. Bez pośpiechu, powoli, drobnymi krokami osiągniemy lepsze i trwalsze rezultaty, a przy okazji łatwiej będzie nam zaakceptować nową rzeczywistość.

Doskonałym przykładem jest celebrowanie wolnej chwili przy aromatycznej herbacie lub kawie. Mamy wybór. Możemy na szybko zalać kawę lub herbatę wodą z czajnika i wypić ją w pośpiechu pomiędzy porannym prysznicem i przygotowaniem drugiego śniadania do pracy albo poświęcić się temu zadaniu w całości, dając sobie dłuższą chwilę na rytuał zaparzenia i wypicia napoju, czemu towarzyszy relaks i solidna dawka przemyśleń oraz refleksji. To drugie rozwiązanie z pewnością przyniesie więcej radości i pożytku. To taka joga dla duszy. To pierwszy, ale niezmiernie ważny krok do zwolnienia tempa życia, wszak od czegoś trzeba zacząć.

fot. Slowpresso

Herbaty? Kawy? Proszę, rozsiądź się wygodnie

Rytuał zaparzania i pijania herbaty znany jest od wieków w Chinach, Japonii, czy Anglii. Herbata jest napojem wręcz uwielbianym w tych krajach, a pośpiech w przyrządzaniu naparu zdecydowanie nie jest tu wskazany. Odwieczne angielskie „five o’clock” kusi odpoczynkiem i chwilą relaksu przy filiżance aromatycznej herbaty, z kolei znana od wieków japońska ceremonia herbaty nawiązuje do idei zen. Tak naprawdę wszystkie te rytuały bliskie są stylowi slow life, czyli celebracji każdego momentu codziennego życia i dotyczą zarówno spożywania herbaty, jak i kawy.

Magiczne chwile celebracji zamknięte w filiżance herbaty lub kawy pomogą nam zwolnić. Skupienie się na detalach, drobnych gestach, zapachu i wyśmienitym smaku oderwą nas od pędu codzienności. Pozwolą się wyciszyć i nabrać sił do obowiązków, których przecież nie unikniemy. Rozgrzeją nas, dając poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Poprawią tym samym jakość naszego życia, powodując, że uważniej i bardziej świadomie przyjrzymy się sobie i otaczającemu nas światu. To zdecydowanie recepta na spokój.

Slow life - jakość ponad wszystko

Zaparzanie kawy i herbaty w filozofii slow life to przede wszystkim jakość. Tu nie ma miejsca na bylejakość i pośpiech. Dotyczy to zarówno jakości samej kawy i herbaty, jak i sposobu ich przygotowania i spożywania. Poniżej kilka porad dotyczących zaparzania herbaty i kawy w idei slow life.

• Warto zakupić kawę ziarnistą i samodzielnie ją zmielić. Zachowamy w ten sposób aromat i smak olejków ukrytych w środku ziarnka. Młynek do kawy to naprawdę niewielki wydatek, a zapach i smak świeżo zmielonej kawy jest bezcenny.

• Kupujmy herbaciany susz dobrej jakości. Nie znajdziemy pełni smaku w herbatach ekspresowych, dlatego postawmy na herbaty liściaste. Do wyboru mamy herbaty zielone, czarne, żółte, czerwone i białe - każda z nich ma inne właściwości. To czas na eksperymenty i odkrywanie smaków.

• Kawę i herbatę zaparzamy niespiesznie, celebrując każdą chwilę ich przygotowania i spożywania.

• Używajmy zaparzaczy do herbaty i kawiarek, aby w pełni wydobyć aromat napoju.

Zaparzacz do herbaty w formie dzbanka - dla rodziny i przyjaciół

Tak naprawdę to, na jaki zaparzacz się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb. Jeśli lubimy spożywać herbatę w większym gronie, warto kupić większy zaparzacz w formie dzbanka wraz ze stylowym zestawem czarek, filiżanek lub kubków. Perfekcyjnym sposobem na czerpanie pełni doznań jest nie tylko moc aromatu herbaty, ale również wysoka jakość naczyń i ich design harmonizujący ze stylem wnętrza.

fot. AOOMI studio

Prym tu niewątpliwie wiedzie ceramika, która wytwarzana jest ręcznie przez rzemieślników, dbających o najdrobniejsze szczegóły. Niepowtarzalność form i zdobień oraz wyjątkowa dbałość o detale nada chwili z herbatą zupełnie inny, unikatowy wymiar. Pozycją wartą uwagi są ceramiczne zastawy stołowe i naczynia od firmy ÅOOMI Design Studio. Zachwycają kolorem, strukturą i fakturą, a nowoczesny minimalistyczny design dopasuje się do każdego wnętrza, uprzyjemniając chwile spędzone przy herbacie.

Chwila dla siebie z herbatą - blisko natury

Jeśli lubimy delektować się herbatą w samotności, warto zadbać o elegancką i jednocześnie naturalną oprawę tej czynności. Dlaczego naturalną? Odpowiedź jest prosta - styl slow nawiązuje do natury. Lubuje się w ceramicznych kubkach i czarkach, niespiesznych rytmach i naturalnych świecach, wprowadzających nas w odprężający nastrój. Ma to być życie jak w wakacje.

fot. kyukadesign

Dokładnie tą domeną kieruje się „kyukadesign”, oferując fanom pięknych form duży wybór inspirowanych naturą ceramicznych i porcelanowych świec, ale również designerskich filiżanek. W tym miejscu warto wspomnieć również o rzemieślniczych projektach WOLNO, gdzie każda ceramiczna czarka, kubek, talerzyk i wazon nie są identyczne. Jak mówi autorka przedsięwzięcia „Każda sprzedawana przeze mnie skorupka powstała w moich dłoniach i każda jest nośnikiem powolnego myślenia o świecie”.

fot. WOLNO ceramika

Przerwa na kawę - modna kawiarka

Jeśli nie herbata, to może kawa? Oczywiście również bez pośpiechu i w uroczystej oprawie. Kawiarki, pomimo zaistnienia expresów do kawy, nieustannie święcą tryumfy. To niekomplikowane urządzenie nie wymaga zakupu kapsułek z kawą, a jego sposób działania jest niezwykle prosty i intuicyjny. Niewątpliwą zaletą jest pełnia kawowego smaku, która zachwyca od lat kawoszy na całym świecie. Idąc z duchem czasu, warto przyjrzeć się nowoczesnym rozwiązaniom.

Rodzinna firma Slowpresso stworzyła kawiarkę, którą możemy zabrać z sobą na wakacje, czy do pracy. Parzenie kawy trwa około 5 minut, a pozyskany napój jest niezwykle esencjonalny. Możemy wypić go jako małą czarną lub wykorzystać jako bazę do ulubionej kawy. Naczynie składa się z niewielkiego ceramicznego dzbanka z pokrywką i ceramicznego sitka, do którego wkładamy niewielki okrągły papierowy filtr. Co więcej, naczynia nie stawiamy na płycie grzewczej, a zalewamy kawę gorącą wodą. Sposób parzenia jest niezwykle naturalny i z powodzeniem możemy zrobić z niego swój codzienny rytuał.

Ceramiczne czarki i kubki z duszą

Doskonałym uzupełnieniem codziennego rytuału jest zakup designerskich ceramicznych kubków i czarek na kawę. Postawmy na najwyższą jakość i naturalne materiały. Warto zakupić kubki na kawę u rodzimych przedsiębiorców, którzy wkładają całe serce w samodzielne wytworzenie oryginalnych małych arcydzieł. Warta uwagi jest kolekcja KROPLE od MUAS, gdzie naczynia wykonane są z wysokiej jakości z jasnej gliny, a każde z nich lepione i zdobione jest ręcznie z wyjątkową pieczołowitością.

fot. MUAS studio

Można zadać sobie pytanie: dlaczego akurat ceramika? Niektórzy powiadają, że ceramiczne naczynia to naczynia z duszą. Szczególnie te ręcznie wykonywane zbliżają nas do natury, czyli filozofii, którą kieruje się slow life. Ogromny wybór zaparzaczy i kawiarek w formie kubka z pokrywką, dzbanka, naczynia z podgrzewaczem, czy choćby ceramicznej figurki z sitkiem na susz wkładanej do filiżanki działa na naszą korzyść i kusi do rozpoczęcia przygody z rytuałem herbaty i kawy. Warto spróbować i dać sobie szanse na nasze małe domowe slow life. 

Zdjęcie otwierające artykuł: kyukadesign

Autor
Slow life - zaparzacze do herbaty i modne kawiarki
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...