Rodzaje pokryć dachowych - czy dachówka ceramiczna jest trwała?

Istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych takich, jak blachodachówka, dachówka betonowa, dachówka bitumiczna czy też dachówka z tworzyw sztucznych. Na ich tle dachówka ceramiczna wyróżnia się bardzo wysoką trwałością. Szacuje się, że w dobrym stanie może przetrwać nawet około stu lat, a ten argument przemawia do ludzi szukających pokrycia dachowego, które nie będzie wymagało regularnych napraw. Warto podkreślić, że jest też odporna na mróz, jest odporna na działanie wody i cechuje się wysoką izolacją cieplną. 

Ile kosztuje dachówka ceramiczna?

W porównaniu do blachodachówek czy też dachówek betonowych, dachówka ceramiczna może uchodzić za drogą. O ile metr kwadratowy blachodachówki to koszt od 25 do 80 złotych, a metr kwadratowy dachówki betonowej oscyluje między 25 a 55 złotych, cena za dachówkę ceramiczną waha się od 30 do 100 złotych za metr kwadratowy.

Wiele zależy od konkretnego rodzaju dachówki ceramicznej. W sklepach dostępne są dachówki, które różnią się od siebie kształtem, wielkością oraz ciężarem. Wybór optymalnego rodzaju powinien być uzależniony od stopnia skomplikowania więźby. Przyjmuje się, że dachy wielospadowe, z kopułami czy też skomplikowaną budową pokrywa się dachówkami o małym formacie. Takie rozwiązanie sprawia, że straty na materiałach są ograniczone, a dekarz wykonujący usługę ma o wiele łatwiejsze zadanie do wykonania.

Montaż dachówki ceramicznej. Ile powinniśmy zapłacić za robociznę?

Cena montażu dachówki ceramicznej jest uwarunkowana różnymi czynnikami. Jednym z nich jest lokalizacja. Ceny na wszelkie usługi budowlane będą droższe w wielkich aglomeracjach niż w mniejszych miastach, miasteczkach czy wsiach. Abstrahując od tego czynnika, cena jest niższa w przypadku montowania dachówek o większym formacie i stopniowo wzrasta im mniejsze są dachówki.

Za montaż dużych dachówek można zapłacić około trzydziestu złotych za metr kwadratowy. Jeśli jednak skomplikowana rzeźba dachu wymaga użycia małych dachówek, cena może wzrosnąć nawet do stu złotych za jeden metr kwadratowy.

Wady i zalety dachówki ceramicznej

Jak każdy materiał budowlany, dachówka ceramiczna ma swoich zwolenników i przeciwników, a to oznacza, że można jej przypisać zarówno szereg zalet, jak i wady. Do tych pierwszych należy zaliczyć przede wszystkim niezwykłą odporność na czynniki zewnętrzne, z jakimi zazwyczaj ma do czynienia dach.

Zalety

Ceramiczne dachówki są odporne na działanie wody, grad, niską oraz wysoką temperaturę i wszelkie uszkodzenia. Wyróżniają się również wysoką izolacją cieplną i akustyczną, a w związku z tym szalejące na zewnątrz opady nie odbijają się echem w całym domu. W porównaniu do innych dachówek ten rodzaj jest dość ciężki, a w związku z tym bardzo zmniejsza się szansa na to, ze zostanie zerwana podczas silnych porywów wiatru.

Niemniej ważną zaletą są ich walory estetyczne. Dachówki ceramiczne wyglądają szlachetnie i luksusowe, a rozszerzenie oferty o dachówki angobowane poszerzyło również gamę kolorystyczną. Dzięki temu nie ma już potrzeby, aby ograniczać się do odcienia surowej cegły, a na dachu może pojawić się cały szereg innych kolorów.

Wady

Największą wadą tego rozwiązania jest cena. Jeśli chodzi o pokrycie dachowe, jest to jak na razie najdroższy wariant. Koszty wynikają z wysokiej ceny samej dachówki, ale również konieczności wzmocnienia więźby dachu oraz robocizny. Ciężar ceramiki powoduje, że osoby, które chcą wymienić pokrycie dachu na ceramiczne, muszą obowiązkowo skonsultować się z projektantem, który oceni, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne w danym przypadku.

Cena dachówki będzie jeszcze wyższa, jeśli zdecydujemy się na dachówkę glazurowaną lub barwioną dachówkę angobowaną. Kolejną wadą tego rodzaju dachówek jest fakt, że ich porowata powierzchnia jest idealnym środowiskiem dla zarodników mchu, a w rezultacie takie dachy często porastają mchem. Mimo że niektórzy uznaliby taką ozdobą za efektowną, mech może negatywnie wpływać na trwałość dachówek.

Wadą, która najczęściej doprowadza do szału montażystów, jest ich kruchość. Dachówki ceramiczne są bardzo twarde, ale jeśli upadną podczas montażu, to w przeciwieństwie do blachodachówek, mogą się pokruszyć.

Najpopularniejsze wzory dachówek ceramicznych

Inwestorzy najczęściej decydują się na dachówki płaskie, które sprawiają, że dach stanowi jednolitą i bardzo estetyczną powierzchnię. Sprawdzą się bardzo dobrze w przypadku domów dwuspadowych, ponieważ ich prostota bardzo dobrze komponuje się z nowoczesnymi bryłami domów jednorodzinnych. Same dachówki płaskie dzielą się na romboidalne, zakładkowe i podłużne karpiówki.

Z kolei dachówki mnich-mniszka sprzedawane są w parach i mają kształt kolebkowy. Uchodzą za najszczelniejsze, ale są też bardzo ciężkie, a ich układanie jest wyjątkowo skomplikowane. Bardzo ładnie prezentują się na dachu dachówki profilowane takie, jak marsylki, holenderki czy sercówki z wytłoczonym wzorem. Profilowane dachówki nie tylko dobrze wyglądają, ale też są najłatwiejsze w montażu.