Na co zwrócić uwagę kupując pralkę do zabudowy?

Każde pomieszczenie, w którym ma znaleźć się tego rodzaju pralka, powinno nie tylko pięknie wyglądać, ale przede wszystkim być funkcjonalne. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, powinniśmy przede wszystkim dopasować rozmiar pralki do metrażu i kupić taką, która pozostawi nam wystarczająco dużo przestrzeni. Pralki do zabudowy zostały przystosowane do tego, aby zakryć ich front, ale warto wcześniej ustalić, z czego będzie wykonana zabudowa i czy będzie można ten rodzaj zabudowy dopasować do innych elementów w łazience, kuchni czy innym pomieszczeniu.

Pralka do zabudowy - wady i zalety

Największą zaletą pralek do zabudowy jest możliwość zaaranżowania pomieszczenia tak, aby wszystkie elementy były spójne, a cała aranżacja przemyślana. Wynika to z mody na minimalizm i chętne ukrywanie nie tylko kosmetyków i drobiazgów, ale również sprzętów domowych. Dzięki temu sprzątanie łazienkowej przestrzeni jest wygodniejsze, a całość wygląda estetyczniej. O ile dobra wentylacja umożliwia sprawne odprowadzanie wilgoci, o tyle sama zabudowa sprawia, że pralka mniej się kurzy i utrzymanie jej w czystości będzie łatwiejsze.

Takie rozwiązanie ma swoje wady, jeśli na przykład zdecydujemy się na to, aby pralka stała w kuchni. Wówczas oddzielenie strefy prania od strefy suszenia może niektórym osobom przeszkadzać, ponieważ może się okazać, że ubrania trzeba przenosić przez całe mieszkanie, aby je wyprać, a później rozwiesić na suszarce. Ponadto jeśli pralka znajdzie się w małej kuchni, zabierze dość sporo miejsca, które można by przeznaczyć na szafki, a dodatkowa przestrzeń na naczynia czy kuchenne przybory jest bardzo ważna.

Czym zabudować pralkę? Pomysły na aranżację przestrzeni

Zanim zdecydujemy się na konkretny materiał, warto pamiętać o tym, że konieczne będzie zarezerwowanie nieco większej przestrzeni niż wymiary samej pralki. Zabudowa nie może ściśle przylegać do pralki. Konieczne jest również takie zaplanowanie zabudowy, aby możliwe było natychmiastowe odłączenie pralki w razie awaryjnych sytuacji. Pomysłów na aranżację przestrzeni z pralką do zabudowy jest wiele, dlatego łatwo można dobrać odpowiedni do danego miejsca.

Wiele osób decyduje się na przykrycie pralki stylowym blatem łazienkowym, w którym znajduje się również umywalka. Front pralki najczęściej zakrywany jest drzwiczkami szafkowymi, a sama góra może stać się funkcjonalną półką na używane na co dzień drobiazgi. Nowoczesnym rozwiązaniem jest również zasłanianie frontu pralki przesuwnymi drzwiczkami na prowadnicy. Mogą być ona wykonane ze szkła ornamentowanego, co zapewni łazience lub kuchni bardziej nowoczesny design.

Wiele firm oferuje tworzenie specjalnych szaf na pralkę, które składają się z bocznych ścian i jednej poziomej powierzchni, która je łączy. Można je dobrać na wymiar i są robione z różnego rodzaju drewna. Drewniane zabudowy świetnie sprawdzą się w aranżacjach nawiązujących do natury, które są ostatnio niezwykle popularne.

Polecane modele pralek do zabudowy - rodzaje i ceny

Jeśli chodzi o pralki do zabudowy, uniwersalnym rozwiązaniem są modele z drzwiczkami z przodu, które cicho pracują. Głośna praca może okazać się sporą przeszkodą, jeśli pralka będzie znajdowała się w kuchni czy niestandardowym miejscu. Whirlpool AWOC 0714 to model polecany nie tylko ze względu na dużą ilość programów, ale właśnie cichą pracę i niezbyt silne drgania. Jej cena nie przekracza 1500 złotych, co jest dodatkową zaletą.

W podobnej cenie można kupić Beko WMI 72142, która wyposażona jest w szereg programów i ma szansę spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ma na przykład program chroniący bawełnę przed blaknięciem. Wiele osób uważa jednak, że model ten jest nieco zbyt głośny i jeśli ma stać poza łazienką, to podczas pracy może przeszkadzać.

Najdroższym z polecanych w tym roku modeli jest Electrolux EWG147540W, który kosztuje około 1800 złotych. Są tutaj specjalne programy do prania poszczególnych tkanin, a cykl prania można dostosować do poziomu zabrudzenia pranych rzeczy.